Cildi Gençleştiren Pirinç Maskesi

tarafından
1669
Cildi Gençleştiren Pirinç Maskesi

Pirinç çok eski zamanlardan beri kozmetik ürünlerde yer almaktadır. Özellikle de Japonlar tarafından kullanılan pirincin cilde birçok faydası bulunmaktadır. Yüz maskesi olarak kullanıldığında hücreleri yeniler, kırışıklığı önler, kan akışını hızlandırır ve B vitamini açısından çok zengin. Eğer parlak, pürüzsüz, ışıl ışıl bir cilt istiyorsanız pirinç maskesini mutlaka kullanmalısınız.

Japonların gençlik sırları olarak da bilinen pirinç hem bolca gıda olarak tüketildiği hem de çeşitli maskeler yapılarak cilde uygulandığı için yaşlanmanın da önüne geçilmiş olunmakta.

Cildi Gençleştiren Pirinç Maskesi

Genel olarak Japonların pirinçten yaptıkları yüz maskesi kullanılır. Pirinç, bak ve sütten oluşan karışımla elde edilen bu maske düzenli kullanımın ardından canlı, yumuşak, pürüzsüz ve ipeksi bir cilt sağlar.

Cildi Gençleştiren Pirinç Maskesi Tarifi

 • 3- 4 çorba kaşığı pirinç
 • 1 çorba kaşığı kadar süt
 • 1 çorba kaşığı kadar bal

[reklam id=1]

Cildi Gençleştiren Pirinç Maskesi Yapılışı

 • Pirinci tencereye koyup iyice yumuşayana kadar kaynatın. Soğuk suya koyduğunuz pirinci ağır ateşte yavaşça pişirin.
 • Pişen pirinci iyice süzün. Sürdüğünüz suyu dökmeyin.
 • Kaybettiğiniz ve süzdüğünüz pirinci soğuk su ile yıkayın. İçerisine bir çorba kaşığı kadar ılık süt ilave edin. 1 çorba kaşığı balı da ekleyin ve iyice karıştırın.
 • Karışım iyice karıştıktan sonra yüzünüzü yıkayın  ve temizleyin. Temizlemiş olduğunuz yüzünüze ve boynunuza uygulayın.
 • Yarım saat kadar beklettikten sonra süzmüş olduğunuz pirinç suyu ile yüzünüzü yıkayın ve durulayın.
 • Haftada bir bu programlamayı tekrarladığınızda 2 ay ortamında cildinizin 10 yaş gençleştiğini göreceksiniz.
 • Pirinç içerdiği linoleik asit ve andioksidanlar yardımıyla ciltte kolojen oluşumunu destekleyerek cilde daha canlı ve parlak bir manzara sağlıyor ve cilt lekelerini yok ediyor.
 • Pirinç yeteri kadar e vitamini içerdiği amacıyla yüzyıllardır samuraylar doğrulusunda yara iyileştirici ve tanınmamaları amacıyla lekeleri yok edici ve her daim genç kalmaları amacıyla sıkılaştırıcı olarak keşif edilmiştir.
 • Cildi sıkılaştırır, ciltteki lekeleri yok eder, ciltte kan dolaşımını artırarak canlandırır, cildi aydınlatır.

Cildi Gençleştiren Pirinç Maskesi 2

Bu kür Japonlar doğrulusunda sıkça sarf edilen bir sırmış. Çoğu cilde uygun bir şekilde işlemler yürütmek gerekmektedir. Sizlerde cildiniz tam olarak tanımanız durumunda bu maskeyi yapabilirsiniz. Belirli olan ciltlere ait maske ipuçlarını sizler ile buluşturacağız.

Karma Ciltler İçin İpuçları

Temiz bir kasenin amacıyla bir avuç dolusu pirinci koyun. Pirinç tamamıyla ortamında kalacak kadar su ekleyin. Parmaklarınızla sanki pirinci temizliyormuş gibi karıştırın. Suyun bulanık bir şekilde görüntü kazanmasına kadar karıştırma işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Buradaki suyu diğer temiz bir kaba boşaltın. Buradaki suyla yüzünüzü yıkayın. Bu maskeyi haftada bir uygulayarak bir ay neticesinde cilt renginizin beyazladığını göreceksiniz.

Kuru Ciltler İçin İpuçları

Bir avuç dolusu çiğ pirinci iyice ezerek pirinç tozu durumuna getirin. Bunu daha iyi yapabilmek amacıyla elinizde kahve çekme aleti varsa onu kullanabilirsiniz. Hamur kıvamı alacak şekilde pirinç tozunun yavaş olarak süt ekleyiniz ve karıştırınız. Bu karışımı yaptıktan sonra en az 20 ya da 30 dakika beklemeniz gerekmektedir. Bol ılık suyla maskeyi durulayın. Bu maskeyi de haftada en az bir kere uygulayarak 1 ay sonucunda neticeleri görebilirsiniz.

Cildi Gençleştiren Pirinç Maskesi 3

Yağlı Ciltler İçin İpuçları

4 çay kaşığı pirinç ununu ve yarım çay bardağı suyu bir kabın içerisinde karıştırın. Eğer çok cıvık olursa mısır unu, çok katı olursa su ek edebilirsiniz. Oluşan karışımı yüzünüze sürerek 5 dakika kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra bol ılık suyla yıkayıp durulayın. İşlem sonucunda cildinizin kurumasını istemiyorsanız nemlendirici uygulayın. Bu maskeyi haftada 2 kere uygulayarak aşağı yukarı 1 ay sonucunda neticelerini gözlemleyebilirsiniz.