Çilek Nasıl Yetiştirilir?

tarafından
290
Çilek Nasıl Yetiştirilir?

Yaz mevsiminin en güzel meyvelerinden biri olan çilek, üzümsü meyve grubundandır. Dünyanın birçok ülkesinde ve ikliminde yetiştirilen çilek son yıllarda balkonlarda ve evlerin bahçelerinde hatta saksılarda bile yetiştirilebilmektedir.

Çilek Nasıl Yetiştirilir? 1

 Çilek yetiştirme konusunda merakı olan ve çilek yetiştirmek isteyen okurlarımıza bu makale ile aydınlatıcı bilgiler vermek istedik. Saksıda çilek nasıl yetiştirilir? Çilek yetiştirmek için hangi ortamlar uygundur? Balkonda çilek yetiştirme mümkün müdür? İşte tüm bu soruların yanıtlarını makalemizde bulabilirsiniz.

Çilek yetiştirme için öncelikle iklim ve toprak türünden bahsedelim. Ortalama sıcaklığı – 10 dereceye kadar olan bölgelerde çilek yetiştirme mümkündür. Ancak daha da soğuk bir iklim söz konusu ise kuru toprak ve saman desteği ile bitkinin donması önlenmelidir. Çilek 4 farklı mevsimde dikilebilmektedir. İlkbahar, yaz, sonbahar, kış…

[reklam id=1]

Çilek yetiştirme için en elverişli toprak kumlu ve hafif toprak türü olmalıdır. Kireç oranı yüksek olan topraklar çilek yetiştirme için uygun değildir.

Saksıda çilek nasıl yetiştirilir? Öncelikle tohumdan mı yoksa fidandan mı çilek yetiştirme yapılacağına karar verilmelidir. Tohumdan saksıda çilek yetiştirme için uzun bir saksıya ihtiyaç vardır. Çilek yetiştirme için yukarıda bahsettiğimiz toprak türünde toprağı saksıya doldurunuz. Güzelce sulayınız ve 15 cm uzunluğunda ve yarın cm derinliğinde delikler açınız.

Çilek Nasıl Yetiştirilir? 2

Bu deliklere 3 adet çilek tohumu koyunuz. Streç film ile saksının üstünü kapatacak şekilde sarınız ve bıçak yardımı ile delikler açınız. Saksıyı sıcak ve güneş gören bir yerde tutunuz. Filizlenmesi bu şekilde sağlanmaktadır.

Su püskürterek streç film üstünden düzenli sulayabilirsiniz. Toprağı nemli ama çamur kıvamında olmamalıdır. Çilek filizlenmeye başlayınca streç filmi kaldırın. Bu filizleri başka saksılara alarak düzenli sulama ile saksıda çilek yetiştirme yapabilirsiniz.

Fidandan çilek yetiştirme için orta derinlikte bir saksıya ihtiyaç vardır. Saksının dibinde drenaj deliği olması önemlidir. Mineral bakımından zengin organik toprakla saksıyı doldurun ve toprağı sulayın. Ve sulanmış toprağa her fidan için saksıda küçük toprak tepecikleri oluşturun.

Fidandan çilek yetiştirme için toprağı temizlenmiş sadece kökleri olan fidanlar bir saat kadar su dolu bir poşet içinde bekletilmelidir. Bu süre sonunda her bir fidanı saksıda ki toprak tepeciklerinin üzerine yerleştiriniz. Ve üzerine toprak dökerek fidanın boyun kısmına kadar gömünüz. Tamamını gömmemeye özen gösterin. Çünkü çilek köklerinde ki bıyıklı kısımlar bitkinin çoğalmasını sağlamaktadır. Çoğalan bitkiyi başa saksılara aynı şekilde bölebilirsiniz.

Çilek Nasıl Yetiştirilir? 3

Balkonda çilek yetiştirme için sulamaya dikkat etmek gerekmektedir. Çilek bitkisi püskürtmeli sulanmalıdır. Narin bir bitki olduğu için tazyikli su hasar görmesine neden olur. Her gün değil gün aşırı sulamaya özen gösterin. Toprak ne kuru ne de çamur gibi olmalıdır. Nemli toprak çilek yetiştirme için en uygun topraktır. Fazla sulanırsa mantar ürer ve bitkide hastalık görülebilir.

Balkonda çilek yetiştirme için dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da güneş ışığını görecek şekilde olmasıdır.  Çilek bitkisi sıcağı sever ve güneş ışınlarına ihtiyacı vardır. Bu yüzden saksıda çilek yetiştirme için balkonun en güneş alan bölgesi tercih edilmelidir. Balkonda çilek yetiştirme için balkonun konumu önemlidir. Güneş görmesi, rüzgar almaması gibi etkenler göz önünde bulundurulmalıdır.

Balkonlarda saksıda çilek yetiştirme görüldüğü gibi zor değildir. Ve zevkli bir uğraştır. Eğer bitki de hastalık olursa toprağı değiştirilmeli ve kökü havalandırılmalıdır.

Çilek Nasıl Yetiştirilir? 4

Saksıda ki çilek bitkiniz meyve verdiğinde meyvelerin saplarını tırnağınızla fazla çekelemeden koparınız. Dallarına ve köküne zarar vermeyiniz.  Çilek bitkisi narin bir bitkidir.