Çilek Reçeli Nasıl Yapılır Püf Noktaları

tarafından
8305
Çilek Reçeli Nasıl Yapılır Püf Noktaları

Çilek Reçeli Nasıl Yapılır Püf Noktaları

Çilek reçeli yapılışı pek çoğumuz için sır olsa da, her an ekmeğimize sürüp afiyetle yemeyi çok iyi biliriz. Peki çilek reçeli yapımı hiç ilginizi çekmedi mi?

Reçel,çok eski zamanlardan beri özellikle kahvaltı sofralarımızda yer alan, özellikle rafine şeker kullanılmaya başlandıktan sonra marmelattan başka bir boyuta geçen, meyve aromalı gıda maddesidir.Meyve içeriklidir evet ama son yıllarda yapılan reçellerde meyve o kadar az kullanılmaktadır ki, aromalı demek durumunda kalıyoruz.

Her ne kadar rafine şeker ihtiva eden gıdaları çok sağlıklı bulmasak da madem bunu tüketeceğiz, en azından kendimiz yapalım da, içinde envai çeşit kimyasal olmadığından emin olalım. Her ne kadar katkısız dense de, hemen her üründe, paketleme ve kıvam sağlamak için asgari miktarda kimyasal kullanılır.

Çok eski zamanlarda, rafine şeker icat edilmemişken reçeller, marmelat biçiminde yapılırlarmış. Marmelatlar, tamamen meyve şekeri içerir ve katkı konulmazmış bu haliyle meyve püresi sayılırlar ve çok çok sağlıklıdırlar. Ancak reçellerde durum biraz faklıdır.

Reçellere, meyve nispetinde toz şeker eklenir. Yani yediğiniz meyve kadar şeker yersiniz. Şekerin vücuda vereceği olumsuz etkileri dikkate alarak, masum gibi görünen bu gıdayı fazla tüketmemenizi öneririz.

Çilek Reçeli Nasıl Yapılır Püf Noktaları

 1. Derin bir tencerede reçel kaynatılmalı ve kapağı kapatılmamalıdır. Kapak kapatılırsa reçel kararacaktır.
 2. Reçelinizin daha parlak olması içine ufak bir parça tereyağı atın.
 3. Çilek reçelinin şekerlenmemesi için limon tuzunun kullanabilirsiniz.
 4. Çilek reçelini saklamak için kaynadıktan 10dk. sonra kavanozlara koyun ve ters çevirin, bu sayede reçelinizi bozulmadan ve küflenmeden uzun süre dayanıklı olacaktır.
 5. Çilek reçelini hemen sofralarınıza alacaksanız soğumadan kavanoz kapağını kapatmayın,küflenir.
 6. Çilek reçeliniz pişerken çileklerin dağılmaması için reçelinizi az karıştırın.
 7. Çilek reçelinizin pişerken, sık sık köpüğünü almalısınız.
 8. Çilek reçelinizin dayanıklı olması ve bozulmaması için koyu kıvamlı olmasına özen gösterin.
 9. 17-21 derece bir ısıda saklamalısınız.

[reklam id=1]

Çilek Reçeli Tarifi

Öncelikle belirtelim ki en iyi çilek reçeli Osmanlı çileğinden olur, küçük ve sert bir meyvedir, haşlanınca formunu yitirmez. Her hangi çilek çeşidini alıyor olursak olalım, küçüklerini seçmekte fayda vardır.

Malzemelerimiz,

 • Büyükçe bir çelik tencere
 • 2 kilo ayıklanmış çilek
 • 2 kilo toz şeker
 • Küçük boyu bir limon

Cilek-Receli-Nasil-Yapilir-Puf-Noktalari2

Çilek Reçeli Yapılışı : Bütün reçel türlerinde mantık ve yöntem aynıdır. Meyveler temizlenip, ayıklanır ve yıkanıp suyu süzüldükten sonra bir tencereye alınır.  Tencerede şekerin etkisi ile meyvenin suyunu ve fruktozu salması yaklaşık 12 saat beklenir. (Kapağının kapanmış olmasında fayda vardır)

12 saatten sonra tencere ateşe konur, kaynadıktan sonra ateş kısılıp, yaklaşık 1 saat pişirilir. Bu arada üstte köpükler oluşacaktır, bir kaşıkla düzenli olarak bu köpükler ayıklanmalıdır. 50. Dakikada limonu sıkıp suyunu tencereye boşaltıyoruz ve yaklaşık 5 dakika sonra reçelimizi ateşten alıyoruz.

Sıcakken kavanozlamak daha doğrudur, akışkanlığı yüksek olduğundan  daha kolay aktarılır. Soğuduktan sonra afiyetle tüketebilirsiniz. Günde 1 yemek kaşığından fazla tüketmeyiniz.