Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

tarafından
1239
Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır

Cilt bakımı, özellikle kadınlar için vazgeçilmez uygulamalardandır. Günümüzde erkekler de cilt bakımı yapmakta ve yaptırmaktadır. Cilt bakımı özellikle sağlıklı bir görünüm ve elbette sağlık; bununla birlikte güzellik için neredeyse zorunlu bir uygulamadır. Zira bilmekteyiz ki, sivilce, cilt lekeleri, kıl kökü enfeksiyonları, siyah noktalar vb. olumsuzlukların önüne başta cilt bakımı ile geçilebilmektedir.

Cilt bakımı nedir? Cilt bakımı son yıllarda doğal cilt bakımı unsurlarının artmasıyla birlikte zararsız ve organik bir hale gelmiştir. Tanımı, cildin dış faktörlerin verdiği zararlardan arındırılması şeklinde yapılabilir.

Etkili olduğu onlarca olumsuzluk sayılabilen cilt bakımının, aynı şekilde onlarca farklı yöntemi bulunmaktadır. Maskeler, kürler, kremler vb.

  1. Cilt bakımında birinci adım temizliktir. Cilt temizleme dile kolay gelse de aslında bakım uygulamalarının en meşakkatlisi ve dikkatle yapılması gerekenidir. Zira kimilerimiz cilt temizliğinde ağır kimyasallar kullanmakta, kimilerimiz ise bu kimyasalları kullanmamak için, temizliğimizi eksik yapmaktayız.
    Unutmayalım ki, günlük yaşantının cildimiz üzerinde bıraktığı partiküllerin ciltten mutlaka temizlenmesi gerekir ve bunu yaparken kimyasallar kullanmamalıyız. Ayrıca çoğu kadının kullanmakta olduğu makyaj ürünlerinin de ciltte mümkün olduğunda az süreyle kalması ve temizliğinin doğru yapılması gereklidir.
  2. Temizlik sağlandıktan sonra ikinci adım, sıhhi uygulamalardır. Cildimizdeki güneş lekeleri ve sivilceler için, ister tıbbi, istersek organik ürünler kullanarak kurtulabilmemiz mümkündür.
  3. Bunun dışında zaman zaman kullanacağımız kil maskesi ve benzeri bakım kürleri de cilt bakımında önemli rol oynayacaktır.
  4. Ayrıca günümüzde bilinen en sağlıklı ve en kapsamlı cilt bakım ürünü arı sütüdür ki, artık kolaylıkla tedarik edilebilmektedir. Düzenli olarak kullanılacak arı sütü, pek çok kozmetik ve ilacın ihtiyacını ortadan kaldırabilecek kadar güce sahiptir.
Arı-sutu-Kremi-Faydalari1

Arı Sütü

Evde Cilt Bakımı

Çoğu kadın, iş yaşantısının sebep olduğu zaman darlığından dolayı evde cilt bakımı yapabilmektedir. Esasen bu yöntem eksik veya faydasız da değildir. Evde, dilersek doğal cilt bakımı, dilersek cilt bakım ürünleri kullanarak kozmetik ve medikal yöntemlerle pekala cilt bakımı yapabiliriz.

Kozmetik ve ilaç firmalarıyla birlikte, doğal ürün üreten firmalar da artık evde kullanılabilecek pek ürün geliştirmiştir. Ve uzman refakatine gerek kalmadan kendi kendinize cilt bakımı yapabilmeniz sağlanabilmiştir.

[reklam id=1]

Bunun dışında tamamen evsel ürünlerle hazırlanabilecek cilt bakım ürünleri de yapılabilir. Bütünüyle organik bir cilt kürünün, sağlıklı koşullarda üretildiğinden emin olarak kendi bakımınızı yapabilirsiniz.

Erkek Cilt Bakımı

Kadınlara nazaran hatırı sayılır ölçekte az olsa da erkeklerde de, cilt bakımı uygulamaları özellikel son yıllarda artarak görülmektedir. Hatta üreticiler erkek cilt bakım ürünleri üretmekte ve pazarda söz sahibi olmaya başlamaktadır.

Ancak tabii erkek cilt bakımı kadınlarınki kadar detaylı ve hassas değildir. Gerek cildin yapısı gerekse erkek fizyolojisinin gereksinimleri, bebek gibi bir ten ihtiyacı doğurmadığından bu bakım uygulamaları genellikle, siyah noktalar, leke ve sivilcelere odaklanmaktadır.

kimyasal-peelin2-erkek

Cilt bakım merkezlerinde erkekler için bakım uygulamaları yapılabildiği gibi, evde bireysel yöntemlerde uygulanabilmektedir. Ayrıca günümüzde erkek kuaförleri de temel düzeyde cilt bakımı yapabilmektedirler.

Cilt Bakımı Fiyatları

Cilt bakımı fiyatları ciddi şekilde değişken bir pazardır. 10TL den 1000TL ye uzanan fiyatlar bulmak mümkündür. Elbette alınacak bakım kürünün kapsamı, kullanılacak materyal, sarf edilecek zaman gibi faktörler de fiyatları etkilemektedir. Günümüzde artık cilt bakımı sarf ürünleri, cilt bakımı makinaları ve profesyonel cilt bakımı uzmanları bulunduran kompleks biçiminde tesisler bulunmakta. Bu tesislerde hekimlerin ve cilt bakım uzmanlarının refakatinde profesyonel hizmet verilmektedir. Bu tip kuruluşlardan alacağınız hizmet elbette kuaförünüzden alacağınız hizmetten bir miktar daha pahalı olacaktır.

Tabii dilerseniz cilt bakımınızı evinizde yaparak, çok daha düşük maliyetlerle makul sonuçlar elde edebilirsiniz.