Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

tarafından
13296
Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Cilt temizliği nasıl yapılır?
Cildimize gün içinde kirli havadan bile kirlenir. Gözeneklerin içine giren yağ ve kir, hem bakımsız görünmemize sebep olur hem de sivilce oluşumuna zemin hazırlar. Peki cildimizi temiz tutmak için ne yapmalıyız?

cilt-temizliği-nasıl-yapılır1

Uzmanlar, cilt temizliği konusunda uyarıyor. Hele ki günümüz iklim şartlarında aşırı nem, güneş ışığı ve kurutucu soğuğa karşı iyi bir bakım öneriyorlar.

  • Vücudunuzun herhangi bir yerinde çıkan sivilceleri kesinlikle sıkmamalısınız.
  • Makyaj için kullandığınız fırçalarınızı düzenli olarak temizlemelisiniz ki kullandığınızda cildinizin kirlenmesine sebep olmasın.
  • Cildinize uygulayacağınız maske ve peeling işlemlerini; yüzünüze her iki günde bir, vücudunuza ise haftada bir kez uygulayın.
  • Sigara cildin baş düşmanıdır. Bu sebeple ne sigara için ne de sigara içilen ortamlarda uzun süre kalın.

Cilt temizliği yalnızca makyajın temizlenmesi veya duş almak değildir. Cilt temizliği; çeşitli peelingler, losyonlar ve bakım yağlarıyla cilt sorunlarını çözmektir.

Üstelik cilt sorunlarıyla yalnızca kadınlar değil, erkekler de karşılaşıyor ve unutulmamalıdır ki, iyi temizlenmemiş bir cilt, akne, siyah nokta ve sivilcelenmeye mahkumdur.

cilt-temizliği-nasıl-yapılır12

[reklam id=1]

Cilt temizliği kadar cildin doğal yapısını bozmamak da önemli. Bu sebeple, güzellik merkezlerinin uyguladığı kozmetik ve kimyasal cilt temizliklerinden ziyade evde cilt temizliği uygulamanızı öneriyorum.

Bunun için de evde bulunan malzemelerden temizleme losyonları yapabileceğiniz tarifler vereceğim

Evde cilt temizliği nasıl yapılır?
Cilt temizliğinde olmazsa olmazı salatalıktır. Tabi bunun yanına bakımın uzmanı badem yağını da eklemek gerek. Bu iki şahane ürünü birleştirip cildinizi temizleyebileceğiniz bir süt hazırlayabilirsiniz. Bu sütü duştan çıkınca nemli cildinize masaj yaparak uyguladığınızda, pek çok markanın maske ve peeling ürünlerinden çok daha işe yarar bir bakım ve cilt temizliği yapmış olacaksınız.

cilt-temizliği-nasıl-yapılır3

Bir başka tarifim de; yine salatalık kullanılarak hazırlanacak bir bakım sütü. Ama bunu gerçek süt ile hazırlayacaksınız. Salatalıkları rendeledikten sonra süt ile kaynatıp, sütü süzüyorsunuz. Elde kalan salatalıklı karışımı her gün sabah ve akşamları cildinizi silmelisiniz. Şahane bir peeling etkisi yaratıyor.

cilt-temizliği-nasıl-yapılır34

Peki ya ballı süte ne dersiniz? Yüzünüzdeki gülümsemeyi görür gibiyim. 🙂 Ama tabi bir de kötü haber! Bu güzel karışıma rendelenmiş pırasa ilave etmelisiniz. Pırasanın beyaz yerlerini rendelemelisiniz. Diyet listelerinde başı çeken pırasanın. Cilde faydaları da saymakla bitmez. Özellikle akneye karşı kısa zamanda gözle görülen etkiler yaratıyor.

cilt-temizliği-nasıl-yapılır14

Aynı zamanda pırasanın suyuyla sabah akşam cildinizi yıkayarak cilt temizliği yapabilirsiniz. Bu, cildinizi besleyerek canlı görünmesini sağlar.