Ciltte Kırmızı Lekeler Nasıl Geçer?

tarafından
1514
Ciltte Kırmızı Lekeler Nasıl Geçer?

Ciltteki kırmızı lekeler, görünür yerde de olsa, görünmeyen yerde de olsa rahatsız edicidir. Farklı nedenler ile ortaya çıkan bu lekeler, ilk başta kişinin kendisinin rahatsız olmasına neden olur. İster görünür yerde olsun, ister görünmez yerde ciltteki kırmızı lekelerin zaman zaman yok edilmesi gerekebilir. Bu konumuzda ciltteki kırmızı lekelerin oluşum nedenleri ve tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz.

Ciltteki kırmızı lekeler farklı yöntemler ile yok edilebilir. Bu başlık altında evde doğal malzemeler ile yok etme yöntemini ele alacağız. Aşağıda malzemeleri belirttiğimiz şekilde kullanıp lekelerden kurtulabilirsiniz.

1 adet limon ve 1 adet elmayı meyve sıkacağında suyunu çıkarın. İçerisine bir miktar süt ve zeytinyağı ekleyin. Maske krem kıvamına gelene kadar bu malzemelerden gerekli olanları eklemeye devam edin. Hazır olan karışımı ocakta biraz ısıtın ve soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra cildinizdeki kırmızı lekelere ovalayarak sürün. 1 saat sonra maskeyi temizlemek için duş alın. Bu maskeyi her gün düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

Kırmızı cilt lekeleri için ikinci tarifte 1 tatlı kaşığı kil, mısır unu ve az miktarda klasik el kremini cilde sürülebilecek kıvama getirin. Maskeyi cildinize sürün ve 7-8 dakika bekletin. Sivilceler için de etkili olan bu maskeyi her gün uygulayabilirsiniz.

Kırmızı lekeler için 2 tane havucun suyunu bir kaba alın. İçerisine 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağı ve kil toprak ekleyerek karıştırın. Bu karışımı her sabah uyandığınızda ya da gece yatarken cildinize masaj yaparak sürün ve durulamayın. Kısa sürede lekelerden kurtulabilirsiniz.

[reklam id=1]

Dördüncü maskemizde 1 adet limonun kabuklarını rendeledikten sonra içerisine yumurtanın beyazını ilave edin. Krem gibi kıvam alana kadar karıştırın. Krem kıvamı almadıysa karışımınız üzerine malzeme ekleyin ve bu karışımı yüz lekelerinize uygulayın. 45 dakika bekletin ve sonrasında durulayın.

Verdiğimiz bu maskeler tamamen öneri niteliğinde olup bazı ciltlerde alerjik durum yaratabilir. Bunun önüne geçmek için maskeyi ilk olarak küçük bir bölümde deneyin. Eğer bir yan etki yoksa tüm yüzeyde uygulayabilirsiniz.

Ciltte Kırmızı Lekeler Neden Oluşur?

Ciltte meydana gelen kırmızı lekeler farklı pek çok nedenden dolayı oluşabilir. Aşağıda sizin için ciltteki kırmızı lekelerin oluşumuna neden olan en bilindik faktörleri sıraladık.

Ciltteki kırmızı lekelerin en büyük nedenlerinden birisi sivilcedir. Kimi zaman deri altında sert şekilde yer alan sivilceler kırmızı lekelere neden olabilir. Kendisi iyileşse bile bu lekelerin izleri kalabilir. Bu durumda doğal yöntemlerle ya da profesyonel yöntemler ile tedavi sağlanabilir.

Ciltte Kırmızı Lekeler Nasıl Geçer? 1

Bayanlarda kırmızı cilt lekesi, kullanılan makyaj malzemelerinden kaynaklanabilir. Bunun için yeni bir ürün kullanmaya başladıktan sonra cildinizi iyi incelemeli ve her hangi bir etki olup olmadığına bakmanız gerekir.
Kullanılan kozmetik ürünler, cilt lekelerine neden olabilir. Hassas ciltlerde daha fazla görülen bu durum özellikle kırmızı lekeler oluşmasına neden olur. Bu lekeler için en başta malzemenin kullanılması bırakılmalı ve sonrasında maske ya da kremler ile lekelerden kurtulmak gerekir.

Alerjik nedenlerden dolayı kırmızı cilt lekeleri ortaya çıkabilir. Bu durumda yine nedeni ortadan kaldırıp tedavi uygulanmalı.

Yoğun güneş ışınları, kalıcı cilt lekelerine neden olabilir. Daha çok koyu renklere neden olsa da zaman zaman güneş ışınlarının da kırmızı lekelere neden olduğunu görüyoruz.

Ciltteki kırmızı lekeler bazen genetik faktörler ya da hormonal nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Bu lekelerin yok edilmesi için farklı yöntemler uygulanabilir.