Ciltteki Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer?

tarafından
862
Ciltteki Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer?

Ciltte en sık görülen lekelerdendir kahverengi lekeler. Nedeni farklı olsa da tedavisinde genel olarak aynı uygulamalar yapılan bu lekeler, vücudun her bölümünde oluşabilir. Genelde el ve yüz bölgesinde daha sık karşılaşılan ciltteki kahverengi lekeler için uygulanabilecek özel yöntemleri bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Eğer vücudunuzda kahverengi lekeler varsa siz de evinizde bu doğal yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Ciltte oluşan kahverengi lekeler rahatsız edici boyuta oluştuğunda yok edilmesi gerekir. Bu lekelerin tedavisinden önce ise önlenmesi gerekir. Kahverengi lekelerin önüne geçmek için ilk olarak nedenlerinin iyi bilinmesi gerekir. Doğru olarak saptanan nedenler leke tedavisinin yarı yarıya başarılı olmasını etkiler. Leke nedenlerini ortadan kaldırdıktan sonra tedavi için gereken yöntemleri deneyebilirsiniz. Ciltteki kahverengi lekeler için maske tariflerini aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Ciltteki kahverengi lekeler için 1 adet kırmızı soğanın suyunu sıkın ve iki çorba kaşığı elma sirkesi ile karıştırın. Bunu lekeler üzerine sürün. Kurumasını bekleyin. Bir süre sonra sade su ile yıkayabilirsiniz. Düzenli uygulama ile lekeleri yok etmekte etkilidir.

Kahverengi lekeler için ikinci maske olarak iki çorba kaşığı limon suyu ve bir çorba kaşığı yoğurdu karıştırın. Bunu lekeler üzerine sürün ve kuruduktan sonra soğuk su ile durulayın.

Diğer bir doğal yöntem olarak 1 adet yaban turpunu rendeleyin ve bir çorba kaşığı limon suyu ile karıştırın. Bu karışımı sonra lekelerin üzerine sürün. 10-15 dakika beklettikten sonra suyla durulayın. İlk olarak lekelerin rengini açan karışımı düzenli uygulayın.

[reklam id=1]

Kahverengi lekeler için bir diğer doğal yöntemde sütü kullanabilirsiniz. Sütün içinde bulunan alktik asit kahverengi lekelerin rengini açmada etkili olacaktır. Bu yöntem için İki çorba kaşığı sütü, bir çorba kaşığı hardal tozu ile karıştırın ve kahverengi lekelerin üzerine sürün.

Yukarıdaki yöntemleri düzenli olarak uygulayıp lekelerden kurtulabilirsiniz. Tamamen leke üzerine sürmeden önce yan etkilerini denemek için cildinizin küçük bir bölümünde bu maskeleri deneyin. Sonrasında etkilere bağlı olarak kullanabilirsiniz.

Eğer kahverengi lekeler geniş bir alanda ve koyu ise lazer ile sildirme yöntemini deneyebilirsiniz. Bu yöntem ile seanslar sonrasında bu lekelerden tamamen kurtulabilirsiniz. Kahvrengi lekeler bazen tümsekli bir yapıda da ortaya çıkabilir. Bu lekelerin tedavisinde cerrahi yöntemleri uygulayabilirsiniz. Kahverengi lekelerin yok edilmesi için kullanılacak olan yöntemin belirlenmesinde uzman destek almanızı tavsiye ederiz.

Ciltteki Kahverengi Lekeler Neden Oluşur?

Ciltte oluşan kahverengi lekelerin nedenlerinin iyi bilinmesi, tedavisi için çok önemlidir. Kahverengi cilt lekelerinin nedenleri;

  • Doğuma bağlı hormonal dengesizlikler
  • Güneş ışınlarına fazla maruz kalma
  • Genetik faktörler
  • Yaşlanmaya bağlı faktörler
  • Aşırı kirli ortamlarda cilt gözeneklerinin tıkanması
  • Küçük siyah noktaların birleşimi, olarak sıralanabilir.

Ciltteki Kahverengi Lekeler Nasıl Geçer? 1

Ciltte ortaya çıkan kahvrengi lekelerin mutlaka iyice incelenmesi gerekir. Özellikle sonradan çıkan lekeler kontrol altında tutulmalıdır. Sonradan çıkan kahverengi lekeler beraberinde farklı sağlık sorunlarını da getirebilir. Bunu mutlaka göz önünde bulundurun.

Ciltteki kahverengi lekeler nasıl giderilir sorusunun cevabını verdiğimiz konumuzun sonuna geldik. Sizler de bu bilgiler ile rahatsız edici lekelerden kurtulabilirsiniz. Lekeler ile ilgili tedaviden önce nedenlerini saptamak çok önemlidir. Doğru neden tespiti ile başarılı bir tedavi yöntemi uygulayabilirsiniz. Ciltteki kahvrengi lekelerin sonradan oluşmaması için güneş ışınlarına, cilt temizliğine dikkat etmeniz gerekir. Bu noktalara dikkat ettiğinizde büyük ölçüde kahverengi cilt lekelerini önleyebilirsiniz.