Çınar Yaprağı Çayı

tarafından
809
Çınar Yaprağı Çayı

Çınar yaprağı çayı, çınar ağacı ülkemizde hemen hemen her yerde yetişen bir ağaç ve sadece görüntüsü ile değil yapraklarında damıtılan şifa ile de hayranlık kazanıyor. Daha çok Bursa ve İstanbul illerine bitki örtüsü anlamında şehir karakteristiği kazandıran, ama çoğu bölgede de görülebilen çınar ağacı çok hızlı büyüyebilen ve uzun ömrüyle karakterize olmuştur.

Ağacın yaprakları kadar kozalakları da sağlık için fayda sağlar. Çınar ağacı yaprağı ile hazırlanan kürlerin özellikle kireçlenme ve yanıklara son derece iyi geldiği bilinmektedir.  Çınar yaprağında bulunan tüm faydalı elementlerin demlenme yoluyla suya geçmesiyle, son derece sağlıklı ve yararlı bir çay ortaya çıkıyor. Bakalım çınar ağacı yaprağı çayı nelere derman oluyor, ne gibi faydalar sağlıyor.

[reklam id=1]

Çınar Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

1 su bardağı klor içermeyen suya, kurutulmuş ve ufalanmış 1.5 çorba kaşığı çınar yaprağı ilave edilir ve kısık ateşte 1 dakika kaynatıldıktan sonra ocaktan alınır ve ılınmaya bırakılır. Çay ılınınca süzgeçten geçirilir ve sabah kahvaltısının ardından öğle yemeğine yakın bir vakitte aç karna 1 su bardağı; öğlen yemeğinden sonra da akşam yemeğine yakın bir zamanda 1 su bardağı olacak şekilde günde 2 kez içilir.

Çınar yaprağı çayı 2 hafta düzenli olarak içildikten sonra 3 gün ara verilir, 3 gün ardından yeniden 2 hafta düzenli olarak içilir. Çınar ağacı yaprağı çayı her seferinde taze olarak hazırlanmalıdır.

Çınar Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Çınar Yaprağı Çayının Faydaları

Çınar yaprağı çayı yanıkların tedavisinde de kullanılan bir çaydır. Yanan bölgeye demlenip soğutulmuş çınar ağacı yaprağı çayı sürüldüğünde rahatlama sağlar. Ayrıca yanık sebebiyle oluşan yaraların iyileşme süreci de kısaltılmış olur.

 • Çınar ağacı yaprağı çayı vücutta oluşan ödemi söker.
 • Diş ve diş eti rahatsızlıklarına iyi gelir. Gargara suyu olarak kullanılabilir.
 • Sedef hastalığına iyi gelir
 • Sara hastalarına şifa verir.
 • Eklem kireçlenmelerinde kür olarak içilir.
 • Saçların daha sağlıklı olmasını sağlar ve kepeklenmeyi önler.
 • Kadınlarda vajinal akıntılara iyi gelir.
 • Çınar ağacı yaprağı çayı romatizmal ağrılara iyi gelir.
 • Bel ve boyun fıtığı sebebiyle yaşanan şikayetleri azaltır.
 • Çınar ağacı yaprağı çayı böbrek kumlarını dökmek için de içilebilir
 • Çınar yaprağı çayı, sirke ile karıştırılarak içildiğinde mide bulantısı ve kusmaya iyi gelir.
 • Yılan zehirlenmelerine de iyi geldiği bilinir.

Çınar Yaprağı Çayının Faydaları

Çınar Yaprağı Çayı Zararları

Çınar yaprağının sağlığa zararlı olduğunu söyleyecek bir bulgu yoktur. Ama bazı durumlarda birtakım yan etkiler gösterebilir. Çınar yaprağının etken maddelerinden birisi de tanen isimli bileşendir ve vücutta bir yan etkiye sebep olmaz.

Fakat nadir de olsa mide bulantısı yapabilir. Bu bulantı ise geçicidir. Yine nadir de olsa sürekli kullanılan ilaçlarla etkileşimde bulunabilir. Çınar ağacı yaprağı çayını hekime danışarak içmek daha doğru olur.Bunların haricinde çınar ağacı yaprağının kanıtlanmış herhangi bir zararı yoktur.