Çınar Yaprağının Faydaları

tarafından
2286
Çınar Yaprağının Faydaları

Çınar Yaprağının Faydaları

Şarkılara, şiirlere konu olmuş kaç yaprak vardır şu koca dünyada? Geniş ve damarlı yaprakları hem gücü, kudreti, köklülüğü ve asaleti simgeler; hem de bir o kadar çocuksu, kırılgan, masum ve romantiktir gönüllere düşen gölgesi. Bahsettiğimiz güzellik çınar ağacı yaprağı elbette… Köklü ağaçlar dendiğinde zihin kapısını çalan ilk misafir çınar ağaçları olmuyor mu sizce de? Ve bu heybetli, uzun ömürlü, güven veren ağaçların güzelim yaprakları güzel olmakla kalmıyor pek çok derde deva da oluyor.


Anayurdu Kuzey Amerika, doğu Avrupa ve Asya olan çınarlar, ormanlardan ziyade nehir, ırmak ve dere yataklarında yetişir. Çınar ağacı yaprakları toz ve dumandan çok fazla etkilenmediğinden büyük şehirlerde, parklarda ve bahçelerde yetişip büyüyebilmektedir. Boyu 45-50 metreye kadar uzayabilen bu ağaç, kumlu ve çakıllı topraklarda ve hızlı  büyüyebilen, gövdesi görkemli ve kalın, ömrü uzun ve dayanıklı bir ağaçtır. Yaygın olarak mobilya yapımında da kullanılan çınar ağacının zaman içinde yaşlanarak içleri çürüyüp boşalsa bile yaşamlarını devam ettirebilme güçleri ve metanetleri vardır.

Çınar ağacı ülkemizin hemen her bölgesinde yetişebilecek özellikte olsa da, daha çok Marmara Bölgesi şehirlerinden özellikle Bursa şehri ile özdeşleşmiştir. İstanbul ve Bilecik’te de Osmanlı serüveni ile bağlantılı olarak zihne hemen üşüşen bir fıtratı vardır. Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu olan Osman Gazi, Osmanlı Devleti’nin kuruluşundan evvel bir gün rüyasında ulu bir çınarın yeşerdiğini, dallanıp budaklandığını görür. Bu, doğumu yaklaşan bir imparatorluğun rüyadaki sembolüdür.

cinar yapraginin faydalari1

Bu denli köklü ve haşmetli bir ağacın yapraklarının da bin bir fayda ile dolu olması hiç de şaşırtıcı olmasa gerek.

Çınar ağacı kozalağı ve yapraklarının insan sağlığı üzerindeki etkileri büyüktür.

Çınar ağacı yaprağı suda kaynatılarak haricen yahut oral olarak da kullanılabilir.

Çınar ağacı yaprağı eklem ve kemik sağlığını korur ve kireçlenmeyi çözerek rahatlama sağlar.

Yanıklar ve yaraların iyileştirilmesinde son derece tesirli olan çınar ağacı yaprağı hücre yenileyici özelliği ile derinin yeniden yapılandırılmasında da etkilidir.

Çınar ağacı yaprağının faydaları arasında diş ve diş eti sağlığını korur.

Sara hastalığını kontrol altında tutar.

Anti depresan özelliği vardır.

Çınar ağacı yaprağı vücuttaki ödemi söker ve yeniden şişkinlik oluşmasını önler.

Çınar ağacı yaprağı suyu mide bulantısını önler ve oluşan bulantıyı giderir.

Epilepsi hastalığına iyi gelir.

Çınar ağacı yaprağı saçlarda da etkisini gösterir. Saç derisini besler, saç dökülmelerini ve kepeklenmeyi önler.

Kadınlardaki vajinal akıntıların kesilmesine ve yok olmasına yardımcı olur.

Cilt üzerinde de etkileri olan çınar ağacı yaprağı sedef hastalığının olumsuz etkilerini ortadan kaldırır.

Çınar ağacı yaprağının faydaları romatizma, boyun ve bel fıtıklarının tedavisinde de kendini gösterir.

Çınar yaprağı kireçlenme tedavisinde çok fayda sağlayan bir özelliktedir. Çınar yaprağı kürü, vücudun her bölgesinde meydana gelen kireçlenmelerde doğal çözüm olarak kullanılmaktadır. Hareketsiz ve durağan bir yaşam süren, masa başı ve oturarak yapılacak işlerde çalışan, egzersiz ve spor yapmadan yaşayan kişilerde sık rastlanılan kireçlenme, çınar ağacı yaprağı kürü ile hafifletilebilir.

Kireçlenmeye çınar yaprağı kürü ile doğal bir çözüm getirmek mümkün.

Çınar yaprağı çayı hazırladığınızda kullanılacak çınar ağacı yaprağı türünün anatolius olmasına özen gösterin. Anatolius türü çınar yaprağı derin yırtıklıdır. Kazayağına benzeyen derin yırtıkları olmayan çınar yaprakları bu iş için uygun değildir.

[reklam id=1]

ciınar yapragi cayi

İbrahim Saraçoğlu çınar yaprağı kürü de sık kullanılan ve fayda sağlayan bir kürdür. 2 adet büyük boy yeşil-taze yahut kurutulmuş çınar yaprağını soğuk suda yıkayın ve parçalayın.

1 su bardağı klorsuz suyu kaynatıp çınar yapraklarını ilave edin ve kısık ateşte demleyin. Demlenme süresi tamamlanınca sıcak iken süzün ve akşam yemeklerinden önce ve gece yatarken için. İki içim arasında en az 3 saat fark olmalı.

Bu küre 30 gün ara vermeden devam edin. Her seferinde taze olarak hazırlayın. İhtiyaç duydukça yeniden hazırlayabilirsiniz.

Bir su bardağı suyu (klorsuz su olmalıdır) kaynattıktan sonra çınar yapraklarını ilave ediniz ve kısık ateşte bir dakika demleyiniz. Demleme süresi tamamlandıktan sonra sıcak iken süzünüz. Ilıyınca akşam yemeklerinden önce ve gece yatarken içiniz. iki içim arasında en az üç saat fark olmalıdır.

Çınar Yaprağının Zararları

Çınar ağacı yaprağının bilinen ciddi bir zararı ve tehlikesi yoktur. Nadir durumlarda yan eti gösterebilir. Çınar ağacı yaprağındaki tanen isimli madde nedir de olsa bazı kişilerde mide bulantısına ve kusmaya sebep olabilmektedir. Ancak bu bulantılar kısa sürede geçer. Bunun dışında çınar ağacı yaprağının şimdiye kadar gözlemlenmiş  herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Çınar ağacı yaprağını gönül rahatlığı ile kullanabilir ve özellikle yanık ve kireçlenme sorunlarınızı ortadan kaldırabilirsiniz.