Çınar Yaprağının Faydaları

tarafından
3186
Çınar Yaprağının Faydaları

Çınar Yaprağının Faydaları
Çınar ağacının esas yurdu ülkemiz değildir. Genel olarak Asya ağacı olarak geçerler. Ancak ülkemizde de rahatlıkla yetişir ve uzun süreler yaşayabilirler. Coğrafi olarak ülkemizin her yerinde kolayca büyüyebilirler. Boyları 50 metrenin üzerine çıkabilir. Hatta ülkemizde asırlık çınarlar bile bulunur. (Yaşlı çınar ağaçlarının içleri çoğu zaman çürüyüp dökülse dahi yaşamaya devam ederler.)

Dış etkenlerden kolay kolay etkilenmeyen çınar ağaçlarına şehir ortalarında da rastlanır. Hatta yoğun duman ve hava kirliliğine sahip olan endüstri bölgelerinde de sık sık görülebilir. Ancak çınar esas olarak sulak alanları seven bir ağaçtır. Bu nedenle su kenarları olan ırmak, nehir kenarlarına yetişmesi beklenir. Bu ağaçların ormanlaşmaları kolay değildir. Dikkat edilirse, çınar ormanı kavramı da pek yoktur.

Çınar ağacının kabuğunda bulunan tannik asit adındaki bir madde eski zamanlardan beri ateş düşürücü ve antiseptik olarak kullanılmaktadır. Ama çınarın asıl faydası yaprağındadır. Çınar ağacı yaprağı sağlık için oldukça etkilidir. Lezzetli bir çayı vardır. Bir miktar bal ile karıştırılarak ya da başka bitkilerle birlikte demlenerek rahatlıkla içilebilir.Cinar-Yapraginin-Faydalari1

  • Çınar yaprağı deri üzerinde yanık bir yer varsa, yaraya sürülerek daha hızlı iyileşmesini sağlar. Yine deride oluşan şişlikleri azaltır. Ciltte su dengesini düzenler.
  • Sedef gibi rahatsızlıklarda çınar yaprağından faydalanılabilir. Sedefe iyi geldiği düşünülmektedir.
  • Diş ağrılarını hafifletir. Suyu gargara yapılabilir. Ağızdaki zararlı mikroorganizmaları ortadan kaldırır.
  • İyi bir kepek gidericidir. Demlenmiş çınar yaprağı soğutulduğu zaman saça sürülebilir ya da aşmpuan ile karıştırılabilir.
  • Kadınlarda üreme sistemi üzerinde etkilidir. Vajina iç dengesi için koruyucudur. Vajinal akıntıları kesebilir.
  • Çınar yaprağının en büyük faydası kireçlenmelere iyi gelmesidir. Her türlü romatizmal hastalığı iyileştirir. Birçok fıtık rahatsızlığına karşı koruyucu etkileri vardır.

Kireçlenmeye Ne İyi Gelir?

[reklam id=1]

Çınar yaprağı vücudun herhangi bölgesinde oluşan kireçlenmelere karşı iyi gelir. Düzenli olarak kullanıldıklarında kireçlenme kaynaklı ağrıları yarı y arıya azalttığı görülmüştür. Elbette yalnızca çınar yaprağı ile kireçlenmeyi geçirebilmek mümkün değildir. Çınar yaprağı iyi bir yardımcıdır. Kireçlenme için düzgün ve ideal beslenerek kemikleri güölendirmek ve düzenli olarak spor yapmak da gerekir.

İbrahim Saraçoğlu Çınar Yaprağı Kürü

Kireçlenme için İbrahim Saraçoğlu Çınar Yaprağı kürü tarifi şöyle;Cinar-Yapraginin-Faydalari3

  • Kurutulmuş veya taze çınar yapraklarını önce soğuk suyun altından geçirin ve ardından parçalara bölün. İsterseniz ezebilirsiniz de.
  • 2 çorba kaşığına denk gelecek kadar çınar yaprağını bir bardak suyun içerisine atın ve en fazla 3 dakika kısık ateşte tutun. Suyun kesinlikle kaynamaması gerekiyor. Arından yarım saat kadar dinlendirebilirsiniz.
  • Sabah ve akşam olmak üzere bu çınar yaprağı kürü 1 bardak içilir.
  • Küre 2 hafta boyunca devam edilir ve 5 gün ara verilip 2 haftalık yeni bir küre başlanır. Etkileri en az 3-5 gün sonra görülecektir.

Çınar yaprağının zararları yok denilebilir. Ancak, düzenli ilaç kullananların ve kronik rahatsızlıkları olanların kullanmadan önce mutlaka doktora danışmaları gerekir. Çınar yaprağı içeriğindeki maddelerin hastalığın seyrine ne şekilde etki edeceğini ancak uzman bir doktor bilebilir.