Cipralex Kullananlar

tarafından
885
Cipralex Kullananlar

Cipralex kullananlar, Cipralex yetişkinlerde karşılaşılan agorafobi, majör depresif ruh hali, obsesif kompulsif bozukluk gibi psikolojik bozuklukların tedavisinde kullanılan bir haptır.  Hekim kontrolünde alınması gereken bir ilaç olan Cipralex, yine hekimin tavsiyesiyle ve gerekli  gördüğü takdirde doz artışı yapılarak kullanılır.

Cipralex Kullananlar

Cipralex kullananlar ilacın yan etkileri olarak ishal, mide bulantısı, cinsel istekte azalma, ender de olsa kusma gibi şikayetlerden yakınır. İlacın yan etkileri gündelik yaşamı aksatacak seviyeye geldiğinde hasta vakit kaybetmeden hekime başvurmalıdır.

Cipralex Kullananlar İçin Önemli Bilgiler

Cipralex’in asıl etkisi fiziksel etkilerden ziyade, depresyon sürecini ağır geçiren hastalar üzerindeki psikolojik etkileridir. Ruh halinin böylesine kısa süreler içinde keskin şekilde değişmesi hastada kaygı yaratabilir. Bu sebeple de intihara meyilli hastaların kontrol altında tutulmalarında fayda vardır.

[reklam id=1]

Cipralex kullananlarda ilk zamanlarda ağız kuruluğu, bulantı, uyku sorunları, kabızlık, uyuşukluk, yorgunluk, baş dönmesi, terlemede artış görülebilmektedir. Fakat bu yan etkilerin şiddetli olduğu söylenemez. Ayrıca tüm bu belirtiler 4-5 gün içinde sona erer.

Ancak Cipralex kullanırken bu sorunlar devam ediyorsa, hekime danışmak gerekir. Cipralex kullananlarda çoğunlukla ciddi yan etkiler görülmez; ancak nadir de olsa asabiyet, yüksek enerji, intihara meyilli olma gibi durumlarla karşılaşılabilir.

Cipralex Kullananlar İçin Önemli Bilgiler

Bu gibi durumlarda ilacı tamamen kesmek yerine hekime danışmak gerekir. Ama Cipralex alımı sırasında kolay morarma, kas zayıflığı, kanama, idrar miktarında değişim, kahve telvesini andırır dışkı ve kusma nöbetleri görülürse vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Cipralex, diğer birtakım psikiyatrik ilaçlarla kullanıldığında yoğun huzursuzluk, halüsinasyon, kalp atışında hızlanma, koordinasyon kaybı, şiddetli mide bulantısı, ateş, ishal, kaslarda kramp ve titreme oluşur. Bu durumda ilaç kullanımını kesmek ve tıbbi destek almak gerekir.

  • Döküntü, şişlik, kaşıntı, baş dönmesi, nefes darlığı gibi durumlarda da acil yardım almak gerekir.
  • Cipralex kullanımı sırasında alkollü içecek tüketiminden kaçınmak gerekir. Araç kullanımı sırasında da dikkatli olunmalıdır.

Cipralex Kullananlar İçin Önemli Bilgiler 1

  • Cipralex kullanımı devam ederken genel anestezi almak, ameliyat olmak yahut diş çektirmek gerektiğinde  bir gün evvel akşam saatlerinden itibaren ilaç kullanımını kesmek iyi olacaktır.
  • İdrar söktürücü kullanan kişilerde Cipralex kullanımı, kanda sodyum oranının düşmesine sebebiyet verebilir. Bu da halsizlik, nefes almada zorlanma ve bilinç bulanıklığı yapabilir. Böyle bir durumda da ilaç derhal kesilmelidir.
  • Gebelik döneminde çok mecburi olmadıkça Cipralex kullanılmamalıdır. Cipralex gebeliğin son 3 ayında kullanıldığında doğumdan sonra bebekte nadiren de olsa solunum güçlüğü, kaslarda sertleşme, sürekli ağlama nöbetleri görülebilir.
  • Gebelik döneminde tedavi edilmeyen depresyon da bebek için risk teşkil ettiğinden hekime danışmakta ve hekimden bu konuyla ilgili yardım almakta fayda vardır.