Cipralex Nedir?

tarafından
844
Cipralex Nedir?

Cipralex nedir, Cipralex, yaygın olarak depresyon tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Yaygın anksiyete bozuklukları, panik bozukluk, sosyal fobi, obsesif kompulsif bozukluk gibi kaygı bozukluklarında ve hekimin gerekli gördüğü daha başka tıbbi durumlar için de kullanılan bir ilaç olan Cipralex nasıl kullanılır kısmına da değinelim dilerseniz.

Cipralex Nedir?

Cipralex hekim aksini önermedikçe tok karnına, günde 1 kez olacak şekilde ve 1 bardak su ile alınır. Hapı mümkünse aynı saatlerde almak gerekir ki etkisi daha net olabilsin. Cipralex’in sıvı formlu olanı kullanılıyorsa ilacın kendi ölçeği kullanılmalı, yemek kaşığı yahut buna benzer bir kaşık kullanılmamalı. Hekiminiz olası yan etkileri engellemek yahut azaltmak adına Cipralex’i önce düşük dozlarda verebilir daha sonra giderek dozajı arttırabilir.

[reklam id=1]

Bu hususta hekimin önerilerine uymak ve onun önerisi olmadan dozajı azaltmak veya arttırmaktan kaçınmak gerekir. Hasta kendisini iyi hissettiğinde ilacı kendiliğinde bırakmamalı ve kullanıma devam etmelidir. İlaç alımı aniden kesildiğinde bazı şikayetler doğabilmektedir. Bu sebeple ilaç kullanımının kesilmesi gereken durumları hekiminiz söyleyecektir.

Onun tavsiyesi olmadan ilaç kullanımını bırakmayınız. Cipralex birden bırakılmamalı, dozu azaltılarak kademeli şekilde bırakılmalıdır. İlaç bir müddet kullanılıp bırakıldığında baş ağrısı, sinirlilik, karıncalanma, uyuşukluk, uyku problemleri, kafa karışıklığı gibi durumlar oluşmasına sebebiyet verebilir.

Cipralex Nedir? 1

Cipralex’in etkilerini hissedebilmek için en az 3 ya da 4 hafta düzenli olarak kullanmak gerekir. Hatta bazı hekimler bu sürenin 6 hafta bile olabileceğini belirtiyor.

Cipralex nasıl kullanılır sorusunun yanıtını şöyle devam ettirebiliriz; ilacı 25 derece sıcaklığın altında muhafaza etmek, eğer bilhassa yaz aylarında oda yahut ortam sıcaklığı 25 dereceyi aştığında buzdolabının kapak kısmında muhafaza etmek en doğru seçimdir.

Cipralex’i başka ilaç ambalajlarında saklamamak gerekir. İlacın kırılarak yani yarım doz halinde alınması gerekiyorsa, kalan yarı ertesi gün için saklanmalıdır. Cipralex almayı unuttuğunuzda saat kaç olursa olsun hapı için. Ama bir sonraki doz alımı saatine yakınanız telafi maksatlı 2 adet hap içmeyin. Tedaviye sonraki dozla kaldığınız yeden devam edin. Hapı almayı unutmamak için saat yahut telefon alarmınızı kurabilirsiniz. Yanınızda da mutlaka Cipralex taşıyın.

Cipralex Nedir? 2

Cipralex Ne İçin Kullanılır?

Hayatın doğal akışı içinde bazı etkenlere bağlı olarak bozulan psikolojiyi düzeltebilmek ve eski ruhsal sağlık ve düzene dönebilmek adına birtakım unsurlardan destek almak gerekebilir. Bunlardan en önemlileri ilaçlardır.

Uzman bir hekim tarafından muayene edilen, gerekli tetkikleri yapılan hastalara yine hekim tarafında önerilen depresan ilaçlardan birisi olan Cipralex; majör depresif durumlarında, agorafobili panik bozukluk yahut agorafobisiz panik bozukluğu durumlarında, sosyal anksiyete bozukluğunda ve yaygın anksiyete bozukluğunda kullanılmaktadır. Cipralex etkileri net olan ve düzenli kullanımda büyük oranda başarı sağlayabilen bir ilaçtır.

Cipralex Ne İçin Kullanılır?

Cipralex etkileri diğer depresanlarda da olduğu gibi beyindeki serotonin seviyesini etkilemek ve serotoninin beyindeki düzeyini arttırmaktır. Beyindeki serotonin eksikliği, depresyon ve buna benzer hastalıkların başlaması ve gelişimini tetiklemektedir. Cipralex kullanımı ile serotonin eksikliğine bağlı psikolojik rahatsızlıklar düzeltilebilmektedir. Ama elbette uzman hekim tavsiyesi ile kullanıldığı sürece…