Cipralex Yan Etkileri

tarafından
33704
Cipralex Yan Etkileri

Cipralex Nedir?
Yoğun, yorucu ve stres dolu yaşamda her insan dönem dönem yavaşlar, duraklar, kaygılanır ve çeşitli psikolojik problemlerle karşı karşıya kalır ve depresyona girer. Böyle durumlarda en iyi ve sağlıklı çözüm bir psikoloğa danışmak ve ruhsal karmaşadan kurtulmaktır. Psikoloğun telkinleri yahut psikiyatrın  önereceği depresyon ilaçları kişiye, mevcut sorunlarından kurtulma yolunda destek sağlar. Çok çeşitli depresyon haplarından bir tanesi de Cipralex’tir. Psikiyatristinizin önerebileceği bu antidepresan ilaç; majör depresif durumlarda, anksiyete bozukluklarında, panik bozukluğunda, sosyal anksiyete bozukluğu, yaygın anksiyete bozukluğu ve obsesif kompulsif bozuklukta kullanılır.

Cipralex-Yan-Etkileri1

Cipralex, beyindeki serotonin sistemini etkileyerek, serotonin düzeyini arttırır. Depresyon ve benzeri hastalıkların gelişim sürecinde, serotonin sistemindeki bozukluğun mühim bir faktör olduğu bilinmektedir.

Cipralex Yan Etkileri
Cipralex’in de her ilacın olduğu gibi yan etkileri vardır. Hafif sayılabilecek yan etkiler, kişinin yaşantısını olumsuz anlamda etkilemez.

Uyku hali, huzursuzluk, ishal yahut kabızlık, mide bulantısı, kusma, baş dönmesi ve cinsel yönden isteksizlik  gibi yan etkiler, bünye ilaca alışınca ortadan kalkar.

Cipralex’in bu sayılan yan etkileri, ilacı her kullananda görülecek diye bir kural yoktur. Bu tamamen bünyesel bir durumdur. Ancak bir de yaşam kalitesini etkileyecek ağır yan etkilerden de söz etmek gerekir. Bunlar; halüsinasyon, kasılma, nöbet geçirme, şiddetli mide bulantısı ve kusma gibi yan etkilerdir. Bu şiddetli yan etkilerden bir ya da birkaçı görülürse vakit kaybetmeden bir doktora başvurmak gerekir.

Cipralex-Yan-Etkileri2

Cipralex, zayıf bünyeli kişilerde intihar eğilimine de sebep olabilmektedir. Yanı sıra kalp ritminde bozulma, huzursuz, telaşlı ve kaygılı duygulanım durumu ve ruh halinde ani ve hızlı değişimler gözlenebilmektedir. İntihar eğilimi olan kişilerin Cipralex kullanımı süresinc e tek başlarına bırakılmaması, gözlem altında tutulması gerekir. Bu aşamadayken, hastanın ilaca devam edip etmeyeceğinin kararını doktoru vermelidir.

[reklam id=1]

Cipralex Kilo Aldırır mı?
Cipralex, kısa süreli depresyon tedavilerinde kullanıldığında hastalarda, nadir de olsa iştah kaybı ve buna bağlı  kilo kaybına sebebiyet verir.

Ancak antidepresan ilaçların 6 aydan daha uzun süre kullanılmaları durumunda ise kilo artışı yapabildikleri de söylenmektedir. Cipralex ve tüm antidepresanların iştah ve metabolizma üzerinde etkilerinin olduğu saptanmıştır.

Yine de Cipralex ve diğer antidepresanlar her bünyede farklı tepkimelere neden olduğundan kesin bir kanı yoktur.

Cipralex Nasıl Bırakılır?
Cipralex’i uzun süreden beri kullananların , hapı aniden bırakmamaları, 1-2 hafta boyunca yarıya düşürülmüş dozda kullanmaları, sonra yavaş yavaş bu dozu da azaltarak bırakmaları gerekir. İlaç birdenbire bırakıldığında hafif bir baş dönmesi, dikkat eksikliği, hafif unutkanlık, cinsel isteksizlik olabilir. Bu yan etkilerin de en az 1 ay içinde etkisinin geçeceğini söylemek mümkündür.

Cipralex-Yan-Etkileri3

Cipralex’i bırakma zamanınızın geldiğini ve ne şekilde bırakacağınızı doktorunuz size söyleyecektir.

Cipralex Fiyatı
Cipralex 10 mg 28 tablet  fiyatı 17.52 TL’dir.