Civan Perçemi Çayı

tarafından
5454
Civan Perçemi Çayı

Civan Perçemi Çayı
Papatya ailesine dahil, kuzey yarımkürenin ılıman bölgelerinin asi bitkisi olan civanperçemi bitkisi hazirandan kasıma kadar beyazımsı, pembemsi ve kırmızıya dönül çiçekler açar. Bilimsel adı Achillea millefolium olan ve Asteraceae ailesinden gelen civanperçemi, güneşli ortamları sever; dağ yamaçlarında ve yol kenarlarında bulunabilir. Uygun koşullara denk gelirse arsızca çoğalır.


Civan Perçemi Faydaları

İştahı arttırır, mide kramplarına iyi gelir, terlemeyi çoğaltarak ateşli hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırır, gazı alır, gastrite iyi gelir, iltihapları hafifletir, karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir, regl dönemi ağrılarını hafifletir ve keser, idrar söktürür, sakinleştirir ve uyku verir, bulantıya iyi gelir, migren ağrılarını ve kafada hissedilen kan basıncını olumlu yönde etkiler, göz sulanması ve öz sancılarına iyi gelir. Burun kanaması durumlarında kullanılır, baş dönmesini geçirir. Kan dolaşımını düzenler, kas ve iskelet sistemine faydaları vardır.

Civan-Perçemi-Çayı1

 

Civanperçemi Yan Etkileri

Civanperçemi, önerilen dozlarda kullanıldığında herhangi bir yan etkiye sebebiyet vermez. Bazı alerjik bünyeli kişilerde alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Vücutta deri döküntüsü yapabilir. Bu alerjik durum, bitkinin suyuna, çayına, kokusuna olabildiği gibi, bitki ile direkt temas durumunda bitkinin kendisine de olabilir. Hamile kadınlarda kullanılmaması tavsiye edilir. Bunların dışında bilinen ve kanıtlanmış herhangi bir yan etkisi yoktur.

[reklam id=1]

Civanperçemi Kullanımı

Civa Perçemi Merhemi : Civanperçeminden merhem olarak da faydalanmak mümkündür.  Bunun için 100 gram tuzsuz tereyağını veya içyağını tavada kızdırın. İnce doğranmış bir avuç taze civanperçemi çiçeği ve ince ince kıyılmış 15 adet taze ahududu yaprağını tavaya atın, çıtır çıtır ses gelince karıştırın ve tavayı ocaktan alarak üstünü kapatın ve serince bir yerde bekletin. Bir sonraki gün biraz ısıtın, temiz bir tülbent yardımıyla süzün ve sterilize edilmiş kaplara doldurun. Bu aşamadan sonra merheminizi buzdolabında saklamalısınız.

Civan-Perçemi-Çayı2

Civa Perçemi Suyu: Civanperçemi bitkisinden oturma banyolarında istifade etmek de olasıdır. İki avuç dolusu ince ince kıyılmış taze civanperçemi ve 100 gram kurutulmuş civanperçemi bitkisini gece boyunca soğuk suda bekletin. Ertesi gün kaynayana değin ateşte tutun ve süzerek banyo suyunuza ekleyin.

Civa Perçemi Çayı : Civanperçemi bitkisini çay şeklinde tüketebilirsiniz. Çayı hazırlamak için, 1 tatlı kaşığı ince kıyılmış civanperçemi yahut 2-3 adet çiçekli sapı, 1 su bardağı kaynar suda bekletin. Kaynatmayın. 10 dakika demlenmesini bekleyin ve süzün. Günde 3 sefer, 1 çay fincanı civanperçemi çayını aç karnına veya öğün aralarında tüketebilirsiniz.

Civanperçemi Çayı Nasıl Hazırlanır

Civanperçemi çayı sağlıklı ve şifalı çaylar arasında en bilinen çaylardandır. Civanperçemi çayı yapmak için, 1 tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış bitki ile 2-3 adet çiçekli sapı, 1 su bardağı kaynar suda haşlayın. Yani kaynayan suya bitkileri atın, bitkilerle suyu birlikte kaynatmayın. 10 dakika demlendikten sonra süzülerek hazır hale gelen şifalı civanperçemi çayını her gün taze taze demleyerek afiyetle içebilirsiniz.