Civan Perçemi

tarafından
1567
Civan Perçemi

Civan Perçemi
Bitkilerin vücut üzerindeki etkileri binlerce yıldır araştırılmaktadır. Birçok bitkinin vücuda olan faydaları da yerinde tespit edilmiştir. Bugün ilaçların yapısındaki maddelerin %25 olarak bitkisel kaynaklı maddelerin olması hiç şaşırtıcı değildir. Civan perçemi de çok uzun zamandır insanlar tarafından kullanılmış olan bitkiler arasındadır. Bugün birçok rahatsızlığı geçirdiği ve hatta tedavi ettiği de bilinmektedir.

Genel olarak birçok türü bulunan civan perçemi, 5 ile 100 cm arasında değişen boya sahip, yaprakları yünlü gibi tüylü ve parçalı, çiçekleri ; beyaz, fildişi beyazı, soluk sarı veya altın sarısı renginde olan bir bitkidir. Mavi renkli uçucu bir yağı vardır. Yine bu yağın da vücut için birçok faydalı özelliği vardır. Civan perçemi doğal yetişir; yol kenarlarında, tarlalarda ve çayırlarda bulunur. Toplanması ve çayının yapılması da kolaydır. Türkiye’de 40 kadar civan perçemi türü bulunmakta ve bunların birçoğu  kullanılmaktadır.

Civan Perçemi Faydaları

En bilinen özelliği sindirime olan faydalarıdır. Civan perçemi hazımsızlığı giderir ve kanı temizler. Balgam söktürür, öksürüğü keser. Baş dönmesi, bulantı, burun kanaması gibi hastalıklarda da çok faydalıdır. Yine yüksek tansiyon için de oldukça faydalıdır. Tam olarak kanıtlanmamış olsa da, birçok migran hastasında migren ağrılarını hafiflettiği görülmüştür. Sakinleştirici etkisinden dolayı depresyona, sıkıntıya ve strese bire birdir. Ayrıca, özellikle çocuklarda görülen boğmaca ve kızamık rahatsızlıklarına karşı oldukça etkilidir.Civan-Perçemi

[reklam id=1]

Civan perçeminin daha az etki ettiği faydalar arasında böbreklerin çalışmasını düzenleyici ve karaciğer düzensizliklerini öneleyici etkiler vardır. Kadınlarda yumurtalık iltihabında, iltihabın yayılmasını önler. Civan perçemi  banyoları yine rahim ve döl yatağı için oldukça faydalıdır.

Civan perçemi çayı mide rahatsızlıklarına, hazımsızlığa, soğuk algınlığına ve öksürüğe iyi gelir. Basur gibi rahatsızlıklarda haşlanıp suyunun içilmesi basur ile oluşan memelerin gerilemesini sağlar. Yine kadınlarda regl döneminde oluşan ağrılar civan perçemi çayı sayesinde hafifler.  Ateş düşürücü özelliği çok eski çağlardan beri kullanılır. Civan perçemi ile çay hazırlamak için kurutulmuş civan perçemi (20-25 gram) bir litre sıcak suya atılır. 15-20 dakika beklenip demlenmesi sağlanır. Demlendikten sonra civan perçemi bitkisinin sudan süzülmesi gerekir, yoksa acı bir tat oluşur. Bu çay günlük çok olmamak kaydıyla içilebilir.

Civan-Perçemi-Çayı1

Civan perçemi sadece çay olarak değil, banyo ve merhem olarakta kullanılan özel bir bitkidir. Banyosu özellikle kadınlar için çok faydalıdır. Hatta son yapılan araştırmalar civan perçeminin rahim kanserine dahi iyi geldiğini kanıtlamıştır. Banyo hazırlamak için 100 gr civanperçeminin yaprak ve çiçekleri tam olarak geceden soğuk suyun içine konur. Ertesi gün bu su kaynayana kadar ısıtılır. Ardından bu su ile banyo yapılabilir. Yalnız bu bir yarım banyodur. Yani içine girildiğinde böbreklerin suyun dışarısında kalması gerekir. 15 dakikadan uzun kalınmamalı ve banyo sonrasında kurulanmamalıdır. Bir havlu sadece sarılır ve 1 saat kadar dinlenilir. Yine civan perçeminden yapılan merhem, özellikle çıban tedavisinde etkilidir. Osmanlı döneminde bu tip merhemler sık sık kullanılmıştır.

Uzmanlar civanperçeminin hamilelik sırasında kullanılmasını önermemektedir.