Çoçuklarda Öksürük Ne İyi Gelir Püf Noktaları

tarafından
3973
Çoçuklarda Öksürük Ne İyi Gelir Püf Noktaları

Çoçuklarda Öksürük Ne İyi Gelir Püf Noktaları

Öksürük akciğerlerde veya solunum sisteminin diğer unsurlarında meydana gelen herhangi bir olumsuzluğun neticesinde ortaya çıkar. Öksürük için bir çok tedavi yöntemi uygulanabilir. Öksürük nasıl geçer sorusunun öksürüğün tipine ve şiddetine bağlı olarak pek çok farklı cevabı olabilir. Örneğin balgamlı öksürük için farklı, kuru öksürük için farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Çoçuklarda öksürük için ne iyi gelir, sorunun cevabı yetişkinlerdekinden çok farklı olmamakla birlikte, çocukların hassasiyeti nedeniyle tedavi yöntemler elbette farklılık göstermektedir. Öksürük için ne iyi gelir? Çoçuklarda öksürük nasıl giderilir? Çocuğunuzun öksürüğü önemli bir soruna işaret eder mi, bu yazımızda bu konulara değinip, size bazı püf noktalarından bahsedeceğiz.

Öksürük, solunum sisteminin bir savunma mekanizmasıdır. Sistem içerisinde sorun yaratan öğelerin dışarı atılması için vücudun verdiği bir reaksiyondur. Yani eğer öksürük varsa, öyle, yada böyle bir sorun var demektir. Ancak, her öksürükte hemen ilaca başvurmamak, vücudun kendi savunma mekanizmasını kurması için bir süre izin vermek gerekir. Unutulmamalıdır ki, en güçlü tedavi, vücut direncidir. Eğer vücudun kendini savunacak yöntemleri öğrenmesine izin vermezseniz sistem gelişemez ve direnci düşük bir savunma mekanizması oluşur.

Çok sık hasta olan ve hastalıkları kolay kolay geçmeyen çocukların ortak özelliği, ebeveynlerin en ufak semptomda dahi bilinçsiz ve kontrolsüz ilaç kullanması veya direncin oluşmasını beklemeden doktora başvurmasıdır. Hekimler sorunu çözmek üzere iyi niyetle tedavi uygularlar, zira size bekleyin direnç gelişsin dediklerinde bunu kabul etmezsiniz. Siz de her ebeveyn gibi çocuğunuzun hemen iyileşmesini istersiniz. Ancak unutulmamalıdır ki, çocuk büyümekte ve bedeni dünyayı öğrenmektedir. Öğrenmesine izin vermeyip, harici antikolar yüklerseniz, vücut bilgisiz kalacak ve her hastalıkta ilaca ihtiyaç duyacaktır.

cocuklarda oksuruk ne iyi gelir

Dediğimiz gibi, modern tıbbın tüm gücüne rağmen, tüm hekimlerin üzerinde uzlaştığı bir konudur ki, vücudun kendi kendini tedavi etmesi, hala tüm tıbbi yöntemlerin üzerindedir.

Dediğimiz gibi öksürüğün birkaç çeşidi vardır. Ana kategoriler, balgamlı ve kuru öksürük olmak üzere 2 gruptur. Balgamlı öksürük iyiye işarettir. Balgam atabilen çocuk hızlıca tedavi olur zira mukus görevini yapmaktadır. Ancak kuru öksürük sıkıntılı bir durumdur.

[reklam id=1]

Çoçuklarda Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir

Balgamlı öksürük için uygulanabilecek en temel yöntem bol bol ılık su içmektir. Ilık su mukuzu harekete geçirir ve ciğerlerden ve sinüslerden mukus atılmasını sağlar. Balgamlı öksürük akciğer kökenlidir. Havanın nem oranı da bu hususta büyük öneme sahiptir. Zaten gündelik hayatımızda da havanın yeterince nemli olmasını sağlamamız gerekir. Pek çok üst solunum yolu problemi kuru havadan kaynaklanır.

Cocuklarda Balgamli oksuruge Ne iyi Gelir

Öksürük İçin Doğal Yöntemler

Öksürük aşırı olmadığı sürece bir savunma mekanizması olarak müdahale gerektirmeyen bir durumdur, hatta sebep olan etkilerin atılması için faydalıdır bile. Ancak aşırı öksürük ve özellikle kuru öksürük, uzun süre devam ettiğinde çeşitli rahatsızlıklara sebep olurlar. Elbette öncelik öksürüğe yol açan etkenlerin bertaraf edilmesidir. Ancak sıkıntıların azaltılması için tedbirler elbette alınabilir.

Öksürük için kullanılabilecek doğal yöntemler başlıca,

  • Nane limon çayı
  • Ihlamur
  • Ballı zencefil çayı
  • Bademli portakal suyu
  • Ballı kekik çayı
  • Limonlu karabiber çayı
  • Karanfil, Tarçın, zencefil ve bal karışımlı çay
  • Rezene çayı
  • Papatya çayı

Olarak bilinmektedir. Arı sütü, polen ve balın öksürük üzerinde oldukça olumlu sonuçları vardır. Sıcak suya bal katıp içirebilirsiniz.

Nane-Limon-Nasil-Yapilir2

Doktora Ne Zaman Başvurmalı

Başta da değindiğimiz gibi, öksürük seyrek ve şiddeti düşükse hemen hekime başvurmak gerekmez. Ancak devamlı seyreden, 3 günden uzun süren, şiddetli öksürük, hele ki, yüksek ateş, halsizlik ve iştahsızlık biri yan semptomlarla birlikte devam ediyorsa muhakkak müdahale edilmesi gereklidir. Özellikle ateş çocuklarda çok önemlidir. Kalıcı hasarlara neden olabilecek yüksek ateşten kaçınılmalı ve ivediyetle bir acil servise başvurulmalıdır.