Çölyak Hastalığı Nedir?

tarafından
228
Çölyak Hastalığı Nedir?

Sinsi bir hastalık olan ve genellikle belirtileri başka hastalıkların belirtileri diye düşünülen çölyak hastalığı nedir? Glüten enteropatisi olarak ta bilinen çölyak, ince bağırsakların glüten proteinine karşı alerji göstermesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Genetik olma özelliği taşıyan çölyak, karın ağrısı, kilo alamamak ve şişkinlik gibi belirtilerle kendisini göstermektedir.

Özellikle buğday, arpa, yulaf ve çavdar gibi tahıllar da bulunan glütene karşı bağırsaklarda oluşan alerji nedeniyle, bağırsakların zarar görmesi ve buna bağlı olarak meydana gelen iltihaplanma ve ishal sonucunda emlim faaliyetlerinin azalması sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Çölyak hastalığı ömrü boyu devam edebilen alerjik gıda hastalığı olarak bilinmektedir. Hastalığın tek tedavi yöntemi ise glüten içeren besinlerden uzak durmak olarak görülmektedir.

[reklam id=1]

Çölyak hastalığı, hayatın her yaşında ortaya çıkabilmektedir. Ancak, belirtilerinin genellikle diğer hastalıklar ile karıştırılması nedeniyle teşhisi genellikle ilerleyen safhalarda ve yaşlarda konulabilmektedir. Genetik olması nedeniyle ailesinde çölyak hastalığı bulunanların hastalığa yakalanma oranı % 10 olarak gerçekleşmektedir.

Vücudumuz yapısı gereği kendisini yabancı maddelere karşı korumaktadır. Çölyak hastalığına genetik olarak yatkın olan kişilerin glüten içeren besinleri tüketmesi ile birlikte vücutları glüteni zararlı madde olarak kabul eder ve vücut bu zararlı maddeye karşı antikor oluşturur.

Çölyak Hastalığı Nedir?

 

Bu antikorlarda iltihabı tetikler ve bu şekilde de bağırsaklarda hasar meydana gelir. Oluşan hasar gerekli vitaminlerin emilimini  zorlaştırır ve yeterli vitamini alamayan vücutta da hastalık belirtileri ortaya çıkar.

Çölyak Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Çölyak hastalığı her yaşta ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Hastalığa, yapılacak olan kan testleri ve sonrasında bağırsak biyopsisi ile kesin tanı konulabilmektedir. Hastalığın bir çok belirtisi bulunmaktadır. Ancak dikkat edilmesi gereken konu bu belirtiler genellikle başka hastalıklarla karıştırılarak ihmal edilmektedir.

 • Karın bölgesinde oluşan öne doğru şişkinlik
 • Kaslarda zayıflık
 • Yaşa uygun olmayan kilo azlığı
 • Sinirlilik hali
 • Bezginlik oluşması
 • Kusma, İshal
 • Kansızlık
 • Dışkıda anormallik olması ve büyük tuvalet ihtiyacının artması
 • İştahsızlık
 • Ağız içinde meydana gelen aftlar
 • Büyüme geriliği
 • Gaz şikayetleri
 • Ciltte kaşıntılı döküntü olması hastalığın başlıca belirtileridir.

Çölyak Hastalığı Nedir? 2

Çölyak Hastalığı Tedavisi

Çölyak hastalığı diğer hastalıklardan farklı olarak doğru beslenme ile tedavi edilebilmektedir. Bunun yolu da glütensiz besinler yemekten geçmektedir. Doktorunuz tarafından uygulanacak diyetin doğru bir şekilde uygulanması ile bağırsaklar görevlerini doğru bir şekilde yapmaya başlayacaktır.

Uygulanan diyet ile birlikte şikayetler kısa sürede azalmaya başlar. Hastalığın tamamıyla düzelmesi ise oluşan hasara, hastanın yaşına ve beslenme gibi diğer faktörlere bağlı olarak değişebilmektedir.

Hastanın özellikle glüten içeren buğday, arpa, yulaf ve çavdar gibi tahıllardan, glütenli hazır gıdalardan uzak durulması gerekirken, pirinç, patates, mısır, soya fasulyesi, tarhana, sebze çorbaları, pirinç çorbası, et ve tavuk suları, et ve et yemekleri, kuru baklagiller, her türlü sebze ve meyve, süt, yoğurt peynir gibi sür ve ürünleri tercih edilebilecek yiyeceklerdendir.

Çölyak Hastalığı Nedir? 3

Tedavi sürecinde yiyeceklerin yanı sıra glüten içeren diğer ürünlerden de uzak durulması gerekmektedir. Özellikle glüten içeren kozmetik ürünleri gibi kullanılan ürünlerde glüten olmamasına dikkat edilmelidir. Bu nedenle ürün etiketlerinin mutlaka kontrol edilmesi gerekmektedir. Yani iyi bir etiket okuyucusu olunmalıdır.

Hastalığın belirtilerinin ortaya çıkması ile doktorunuza müracaat ediniz. Doktorunuz gerekli test ve tahlilleri yaptıktan sonra çölyak hastalığı teşhisini kesin olarak koyarsa size tedavi süreci ve dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgilendirme yapacaktır. Yukarıda ki belirtiler bir çok hastalıkla aynı özellikleri taşıdığı genellikle çölyak hastalığı ile bağdaştırılmamaktadır. Ancak bu belirtilerin olması durumunda çölyak hastalığının olabileceği de değerlendirilmelidir.