Çölyak Hastalığı Tedavisi

tarafından
206
Çölyak Hastalığı Tedavisi

Çölyak hastalığı tedavisi hastaların glüten adlı proteinden uzak durması ile yapılabilmektedir. Çölyak, ince bağırsağın özellikle arpa, buğday, çavdar ve yulaf gibi tahıllar ve diğer besin ve ürünlerde bulunan glüten adlı proteine karşı alerjik tepki vermesi ile meydana gelmektedir.

Normalde vücudumuza alınan gıdalar ince bağırsaklarda ayrıştırılır ve burada kana karışır. Tüketilen glüten içeren gıdalara karşı ince bağırsakların alerjik tepki vermesi ile emilimleri sağlanmaz ve ince bağırsakta buna bağlı olarak iltihaplanma ve hasar meydana gelir.

Çölyak hastalığı genetik bir hastalıktır ve ailesinde çölyak hastalığı bulunan kişilerin hastalığa karşı daha dikkatli olması gerekmektedir. Çok geniş bir yelpazede belirti gösteren hastalık her yaşta teşhis edilebilmektedir. Çölyak hastalığına yakalananlarda, karın bölgesinde öne doğru şişlik, yaşa göre kilo azlığı, kaslarda zayıflık, kansızlık, ishal, iştahsızlık, sinirlilik hali, kusma, ciltte kaşıntılı döküntüler, eklem ve kemiklerde ağrı, dışkıda anormallik ve büyük tuvalet ihtiyacının artması gibi belirtiler görülebilmektedir.

[reklam id=1]

Belirtiler görülmesi üzerine yapılacak olan kan testleri ve dışkı tahlilleri sonrasında bağırsak biyopsisi ile hastalığın kesin teşhisi konur. Teşhisin konulması ile birlikte hasta için glüten içeren ürünlerden uzak durma sürece başlayacaktır. Çölyak tedavisi glüten içermeyen gıdaların tüketilmesi ve glüten içeren ürünlerden uzak durulması ile yapılabilmektedir.

Çölyak hastalığının ilk devrelerinde tespit edilmesi zor olmaktadır. İlerleyen evrelerde tespit edilebilen hastalığın tedavisi için hastanın sıkı bir diyete girmesi ve glüten içeren ürün ve gıdalar hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Yani çölyak tedavisi, arpa, buğday, yulaf, çavdar ve benzeri glüten içeren tüm besin ve ürünlerden uzak durulması ile yapılmaktadır. Tedavi yani diyet sürecinin başlaması ile hastalığın belirtileri ve şikayetleri birkaç ay içerisinde hafiflemeye başlayacaktır.

Çölyak Hastalığı Tedavisi

Çölyak hastalarının buğday, yulaf, çavdar ve arpanın yanı sıra, bu ürünlerden yapılmış olan her türlü yiyecek, makarna, şehriye, bulgur, simit,  dondurma, irmik, tarhana, pasta, çörek, unlu tatlılardan uzak durması gerekmektedir.

Hastaların alabilecekleri besinler arasında her türlü sebze ve meyve, her türlü et ve et yemekleri, sebzeler ile yapılmış yemekler, pirinç, pirinç unu ve nişastası, mısır, patates, soya fasulyesi, buğday ve çavdar unu katılmamış tatlılar, kuru baklagiller, süt ve sür ürünleri, çay, ıhlamur, salep, ayran, gazozlu içecekler, meyve suları ve limonatalar yer almaktadır.

Hastaların tedavi sürecinde yukarıda sayılanların dışında, glüten içeren her türlü besinlerden, hazır gıdalardan ve ürünlerden uzak durması gerekmektedir. Bu ürünler arasında özellikle glüten içeren kozmetik ürünleri de yer almaktadır. Yine yukarıda sayılanlar dışındaki glüten içermeyen gıda maddelerini de tüketebilirler.

Çölyak Hastalığı Tedavisi 2

Çölyak tedavisi uzun süren ve sıkı diyetle gerçekleşen bir tedavi sürecidir. Bu nedenle doktorunuzun  önereceği tüm tedavi telkinlerini dikkatlice uygulamanız gerekmektedir. Hastalığın teşhisi ile birlikte başlayacak bu süreçte glüten hakkında iyi bilgi sahibi olmanız, hangi besinlerin ve ürünlerin glüten içerdiğini iyi öğrenmeniz ve aynı zamanda hazır gıdalar ve diğer ürünlerin etiketlerini takip etmeniz tedavinin başarılı olması için önem kazanmaktadır.