Cyclo-Progynova Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

tarafından
5876
Cyclo-Progynova Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Cyclo Progynova doğum kontrolü için kullanılan haplardan birisidir. İstenmeyen gebeliklerin ortaya çıkmaması için düzenli kullanılması gereken bu ilaç, doktorların da en fazla tavsiye ettiği haplardan bir tanesidir. Kullanmak isteyen ya da merak edenler için cyclo progynova neden kullanılır, nasıl kullanılır ve olasılı yan etkileri nelerdir bu konumuzda ele aldık.

Cyclo-Progynova Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Cyclo Progynova doğum kontrol hapı mutlaka doktor tavsiyesi ile alınması gerekir. Bilinçli kullanımda istenmeyen gebelikleri önleyen hapı gerektiği gibi kullanmadığında kişilerde hiç bir etkisi olmaz. İlacın kullanımından önce etken maddesine karşı alerjiniz olup olmadığını mutlaka test edin. Ardından kullanıma başlayabilirsiniz, ancak bazen kullanım sırasında da bazı yan etkileri ortaya çıkabilir.

Bu yan etkiler konusunda mutlaka dikkatli olmanızı öneririz. Doğum kontrolü dışında adet düzensizliklerinde, menopoz sonrası kemik erimesinin önlenmesi, rahmi olan kadınlarda bazı sebeplerden dolayı görülen östrojen eksikliği belirtilerinin giderilmesi için bu ilaç kullanılabilir.

[reklam id=1]

Hamilelik ya da emzirme döneminde kesinlikle kullanılmaması gerekir. Ayrıca karaciğer tümörü, şiddetli karaciğer rahatsızlığı, kötü huylu tümör, meme kanseri şüphesi ya da meme kanseri varlığı, aşırı derecede yüksek kan trigliserid seviyeleri, damarlarda pıhtı veya tıkanıklık oluşumu ile ilgili bir hastalık, şiddetli vajinal kanama gibi bir rahatsızlığınız varsa yine bu ilacı kullanmamanız gerekir.

Cyclo-Progynova Doğum Kontrol Hapı Kullanımı 1

Doktorunuzun belirttiği şekilde bu hapı kullanmanızı öneririz. Genel olarak adetin 5. gününde kullanılmaya başlanır. 21 tabletten oluşan hapın kullanımında ilk 11 gün beyaz tabletler kullanılır. Sonraki 10 gün ise kahve rengi hapların kullanılması gerekir. Daha sonraki 7 gün hiç bir hap alınmaz. Muhtemelen adet kanaması bu 7 gün içinde başlar. Boş geçen günlerin sonunda adet kanamasına bakmadan yeniden beyaz tabletler ile ilaç kullanımına devam edilir. Adet kanamanız bu boş geçen günlerde bitmemiş olsa bile ilacı kullanmaya devam edin.

İlacın kullanımında aç ya da tok gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak her gün aynı saatlerde alınması önerilir. Bu hem ilacın unutulmaması için hem de daha etkili olması için önemlidir. İlacı her gün düzenli kullanmadığında etkisi daha az olacak hatta belki de hiç etkili olmayacaktır.

İlacın kullanımı ile ilgili önemli bir diğer bilgi ise meme kanseri riskini arttırdığı yönündedir. Eğer bu tür bir şüpheniz varsa ya da ilacı düzenli kullanıyorsanız, rutin kontrollerden daha sık meme kanseri taraması yaptırmanız gerekebilir. Bu konuda doktorunuz sizi mutlaka bilgilendiricktir.

Cyclo-Progynova Doğum Kontrol Hapı Kullanımı 2

İlaç kullanımı gibi bırakılma aşamasında da yine doktor kontrolü gerekir. Doktorunuzun uygun gördüğü şekilde ve dozlarda alındığında ya da bırakıldığında ilacın olumsuzluklarından etkilenme ihtimali çok düşüktür. İlacın alınmadığı ya da fazla alındığı zaman neler yapılması gerektiği konusunda kutusu üzerinde yazan bilgiler ya da doktorunuzun önerilerini dikkate almalısınız.

Cyclo Progynova Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu gibi Cyclo Progynova’nın da yan etkileri mevcuttur. Bu yan etkiler baş ağrısı, karın ağrısı, bulantı, kilo artışı veya kiloda azalma, vajinal kanama, kaşıntı ve döküntü olarak sıralanabilir. Bunlar genel olarak ortaya çıkan ve en yaygın yan etkilerdir.

Bir de nadiren ortaya çıkan ancak daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilen yan etkileri vardır. Cyclo Progynova kullanımı sonrasında kişide karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi belirtiler ortaya çıkmışsa vakit kaybetmeden bir doktora başvurulması gerekir.