D Vitamini Eksikliği ve Belirtileri

tarafından
216
D Vitamini Eksikliği ve Belirtileri

Vücudumuz için önemli olan vitaminlerden biridir D vitamini. Doğumdan itibaren her yaş grubunun mutlaka alması gereken bir vitamin. Dünya genelinde özellikle kadınlarda azımsanmayacak oranlarda D vitamini eksikliği görülmektedir.

D Vitamini Eksikliği ve Belirtileri

D Vitamini Hangi Gıdalarda Bulunur?

Yavaş yavaş güneşin kendini göstermeye başladığı bahar aylarında en büyük kaynak tabi ki “Güneş” 10-15 saatleri arasında günde sadece 15-20 dakika güneşlenmek vitamin ihtiyacımızın büyük bir bölümünü karşılıyor. Özellikle büyüme çağındaki çocukların kemik gelişimi için çok çok önemli.

[reklam id=1]

Günümüzde parklarda oynayan çocuk sayısı her geçen gün azalmakta. Çocuklar genelde tabiri caizse dört duvar arasında yaşamını sürdürmekte. Güneşten D vitamini alabilmek için kesinle doğrudan güneşin tenimize nüfuz etmesi gerekmektedir. Camın önünde yada ince kıyafetlerle ne yazık ki bu vitamini alamıyoruz.

D vitaminin bulunduğu yiyecekler yok denecek kadar az. Peynir, yumurta sarısı, balık ve balık yağı,patates ve bir kaç mantar türünde bulunuyor.

Özellikle kışın bu vitaminin alınması çok zorlaşıyor. Bu yüzden güneşin yüzünü gösterdiği her fırsat mutlaka değerlendirilmeli.

D Vitamini Eksikliği ve Belirtileri 2

D Vitamini Eksikliği

Özellikle ileri yaşlarda görülen kemik erimesine neden olmaktadır. Çocuklarda ise raşitizm hastalığı görülmektedir.

D vitamini bilinenin aksine sadece kemikleri etkilememektedir. Sürekli başınız terliyorsa, kas ve eklem ağrılarınız varsa, çok sık soğuk algınlığına yakalanıyorsanız, halsizlik, ishal veya kabızlık gibi sorunlarınız varsa bunlar D vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.

D Vitamini Eksikliği Tedavisi

D vitamini eksikliği sadece kan tahliliyle ortaya çıkmaktadır. Kesinlikle doktor kontrolünde tedavi uygulanmalıdır. Vitaminin dozu hastanın yaşına, cinsiyetine ve yaşam şartlarına bağlılık göstererek değişmektedir.

D Vitamini Eksikliği ve Belirtileri 3

Direk kasa uygulanan iğneler yada damara verilen ilaçlar sayesinde bu eksiklik kısa sürede tamamlanmaktadır. Fazla alınan D vitamini zehirlenmelere yol açmaktadır.