D Vitamini Eksikliği

tarafından
749
D Vitamini Eksikliği

D vitamini, vücudun temel taşları olan kas ve kemik dokusunun güçlenmesinde görev alan oldukça önemli bir vitamin çeşididir. Hemen her yaş ve cinsiyetteki kişinin ihtiyaç duyduğu D vitamini, kişilerin muhakkak karşılaması gerektiği bir ihtiyaçtır. Bu sebeple de kişilerin düzenli olarak D vitamini için test yaptırmaları gerekmekte ve eksikliği ya da fazlalığı durumunda muhakkak önlem alması gerekmektedir.

Az sayıda besin içerisinde oldukça az miktarda D vitamini bulunması, bu vitaminin besinler aracılığı ile alınmasını da oldukça zorlaştırmaktadır. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar doğrultusunda, kişiler D vitamini ihtiyacının yalnızca %20’sini besinler aracılığı ile karşılayabilme imkânına sahiptir. D vitamini içeren besinlerin bu denli az sayıda olmasına karşılık, kişilerin 15-20 dakika boyunca güneş ışınlarını alması halinde de ihtiyaç duyduğu D vitaminini alabilmektedir.

Kişilerin yalnızca güneş ışığı ile bile vücuduna D vitamini depolayabilmesi gibi bir imkânı bulunmasına rağmen, çok sayıda kişide D vitamini eksikliği görülebilmektedir. D vitamini eksikliği nasıl anlaşılır? İse, çok sayıda kişi tarafından yöneltilen bir soru olmaktadır. Kişinin vücudunda D vitamini eksikliği söz konusu ise, kısa süre içerisinde bunu fark etmesi mümkün olmayabilmektedir. Daha uzun bir vadede ise, kişilerde kendilerinin anlam veremediği bir hüzün ve huzursuzluk durumu meydana gelebilmektedir. Beyin tarafından üretilen ve oldukça önemli olan seratonin, D vitamini eksikliği sebebi ile azalabilmektedir. Bu durum da kişilerin depresyonda olmasına sebep olmaktadır. D vitamini eksikliği depresyon gibi psikolojik olarak olumsuz durumlara yol açtığı gibi aynı zamanda kas ağrıları, baş bölgesinde meydana gelen terleme ve soğuk algınlığı gibi durumlar ile de karşı karşıya bırakabilmektedir.

[reklam id=1]

D Vitamini Eksikliği Nedir?

Kişilerin vücudunda, D vitamini değerlerinin 20 ile 30 ng/mL arasında olması durumunda, D vitamini yetersizliği teşhisi koyulmaktadır. Böyle bir durumda ise kişilere bazı gıdalar veya ilaçlar ile D vitamini takviyesi yapmaları önerilmektedir. D vitaminin eksik olması halinde kişiler tarafından birbirinden farklı sorular da yöneltilmektedir. Bu sorular arasında yer alan, D vitamini eksikliği üşüme yapar mı? Sorusu, kişiler tarafından oldukça büyük bir merak konusudur. Yapılan araştırmalar doğrultusunda bu vitaminin eksikliğinden kaynaklanan herhangi bir üşüme problemi saptanmamıştır. Fakat D vitamini eksikliğinde kişilerin soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara yakalanma riski daha yüksek olduğundan, bu rahatsızlıklara bağlı olarak üşümeler söz konusu olabilmektedir. Takviye olarak alınan D vitamini sayesinde, bu problem kısa sürede ortadan kalkabilmektedir.

D Vitamini Eksikliği

Güneş ışığı, ilaçlar ya da doğal besinler ile alınan D vitamini, kişilerin vücudunda depolanmaktadır. Bu sebeple de hemen her gün D vitamini alınmasına gerek duyulmamaktadır. Fakat çok uzun süreler boyunca D vitamini alınmaması, kişilerde D vitamini eksikliğine yol açabilmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre, D vitamini eksikliğinden dolayı saç köklerinin büyümesini engelleyebilmektedir. Bu da D vitamini eksikliğinde saç dökülmesi problemini beraberinde getirebilmektedir. Saç köklerini başarılı bir şekilde uyaran D vitamini, kişilerin saçlarının dökülmesini engellemektedir. Bu gibi problemler ile karşıya kalan kişilere D vitamini takviyesi almaları ve D vitamini içeren saç bakım ürünlerini kullanmaları da önerilmektedir.

D vitamini, diğer bütün vitaminler gibi vücutta olmazsa olmaz olan vitaminler arasında yer almaktadır. Eksikliği kadar fazlası da zarar veren bu önemli vitaminin değerlerine bakabilmek için, kişilerin düzenli olarak kan testi yaptırması da gerekmektedir. Toplardamardan alınan kan örnekleri ile birlikte, kişilerin vücudunda bulunan D vitamini miktarına oldukça kolay bir şekilde bakılabilmektedir.