D Vitamini Faydaları

tarafından
1490
D Vitamini Faydaları

Vücudumuz pek çok vitamine ihtiyaç duyar. Bunların en önemlilerinden birisi ise D vitaminidir. Kalsiyumun sentezlenmesi ve sinir sisteminin verimli çalışmasını sağlayan bu vitamin bu hayati önemine karşın, doğada nadir bulunur. Yeme içme yolu ile çok zor elde edilen d vitaminin en ciddi kaynağı güneş ışığıdır. Günde birkaç saat gün ışığına maruz kalmak ihtiyaç duyulan d vitaminin sentezlenmesini sağlayacaktır. D vitamininin ruhsal problemler üzerinde de etkileri söz konusudur. Örneğin, kış depresyonuna en büyük neden olarak, kışın azalan güneşlenme süreleri gösterilmektedir. Bu sayfamızda size, D vitamini ne işe yarar konusunu işleyecek ve faydalarından bahsedeceğiz.

D vitamini ne işe yarar vitaminin hücre büyümesini, kemik gelişiminde, düzgün işleyen bağışıklık sistemini ve iltihaplı hastalıklarla mücadelede hayati önem taşıyan bir vitamindir. D vitaminine güneş vitamine de denir. Kemiklerin büyümesini ve gelişimine ihtiyaç duyulan kalsiyum ve fosforun incebağırsaklarda emilmesine yardımcı olur. Cilt tarafından emilen 3 vitaminden birisi olduğu bilinmektedir. D vitamini yağda çözülebilen bir vitamindir. Isıya ve pişirilmeye karşı dayanıklı bir vitamindir. Bu vitamin vücuda üç yolla girer. Ciltle, yiyecekler yoluyla ve takviye gıdalarla vücuda giren bu vitamin olduğu unutulmamalıdır. Yeterince güneş ışığından yararlanılan beden doğal olarak D vitamin ihtiyacını giderebilir. Çok fazla güneş ışığına maruz kalmadan diğer yiyecekler vitamin alınabilir.

[reklam id=1]

D vitamini vücutta ne işe yarar; bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Vücudun mikroplara karşı en önemli savunma mekanizması mikroplarını yutarak yok eden beyaz kan hücreleridir. D vitaminin bu beyaz kan hücrelerinin çalışmasında önemli bir ol oynadığı kesinlikle bilimsel araştırmalarla ispat etmiştir. Bağışıklık sisteminin güçlü olması hastalıklara karşı direnç göstermenin şartı D vitaminidir. Güneş ışığının azaldığı kış mevsiminde D vitaminden eksik olan vücuda gerekli besinler alınmasıyla hayati önem taşıyan besinler mevcuttur. D vitamini vücuttaki kalsiyum dengesini dengede tutarak, kontrolünü gerçekleştirir. Kalsiyumundan beslenen kemiklerin sağlam ve güçlü olunabilmesi için D vitaminli içeriklerin bol bol tüketilmesi gerekmektedir.

Fosfor dengesinin bedene alınıp kullanılmasını sağlayan bir vitamindir. D vitamin vücutta ne işe yararı fosfor öncelikle dişlerimizle bulunur. D vitamini kemiklere olduğu kadar dişlere de etkisi büyük bir vitamindir. Kontrolsüz hücre çoğalması kansere sebebiyet veren bir durumdur. Kontrolsüz hücre oluşumuna engelleyen D vitamini bu anlamda hayati değer kazanan bir durum haline gelmektedir. Bazı araştırmalar sonucunda D vitamini eksikliği sonucunda beyinde oluşan hastalıkların neden olduğuna dikkat çekilmelidir. Alzaymır, şizofreni, epilepsi beyinde oluşan hasarlar nedeniyle ortaya çıkan rahatsızladır. Bu hasta vakalarını araştıran bilim insanı D vitamini eksikliği olduğunu hastalarda tespit edebilmiştir. Vücudun ürettiği bazı maddeler sinir sistemi ve dokularda bulunmuş, bu üretilen maddeler D vitamini sayesinde sağlanmıştır.

D Vitamini Faydaları 1

D vitamini vücutta ne işi yarar konusunda kan şekerini dengeleyici bazı katkılar sağlandığı bilim insanı tarafından saptanmıştır. Kan basıncını düzenleme konusunda yardımcı olduğu bilinen bir gerçektir. D vitaminine gerek duyan bedenin ihtiyacını karşılamak için günde belli bir süre güneş ışığında kalmak gerekmektedir. Güneş ışınlarının deriye temas ettiğinde vücut direk olarak D vitamini üretmektedir. D vitamini eksikliği taşıyan birçok insanın soğuk bölgelerde yaşandığı görülmekte, hiç dışarı çıkmayanlar ve çok koyu renkte olan insanların bu eksikliği yaşadığı bilinmektedir. D vitamini eksiklik görülen vücutların kas ve kemiklerde sürekli acıya maruz kaldıkları ve vücudun sürekli olarak yorgunluk hissettiği bilinen gerçekliklerdir.