D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

tarafından
3217
D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

D Vitamini, vücudun kalsiyum sentezlemesinde temel üreteçtir. D vitamininin eksikliği ciddi kemik ve eklem sorunlarına yol açar. Bu nedenle D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur bilmeli ve bu besinlerden olabildiğince fazla tüketmeliyiz. D vitamininin hipervitaminoz riski yoktur. Doğal yollardan alındığı sürece hiçbir zararı bulunamamaktadır. Tabii bulabilirseniz. Ne demek istediğimizi yazının devamında anlayacaksınız.

D vitamini besinlerden ziyade, güneş ışığında bulunur. Güneş, D vitaminine doğal olarak sahiptir ve vücudun ihtiyaç duyduğu tüm D vitamini aslında güneşten sağlanabilir. Ultraviyole ışınlar zararlı oldukları gibi, D Vitamini taşılar ve bir miktar güneşlenmek, hepimiz için zorunludur.

D vitamini noksanlığı, daha çok yağışlı iklim insanlarında görülen bir rahatsızlıktır.

Tabii D Vitamini besinlerden de alınabilir. Ancak açıkça belirtmek gerekir ki, ne kadar besin tüketilirse tüketilsin, gün ışığı alınmadan doğal beslenme yöntemleriyle vitamin miktarının yeterli ölçekte sağlanması mümkün olamamaktadır.

[reklam id=1]

D Vitamini İçeren Besinler

D vitamini kalsiyum içeren pek çok besinde ve deniz hayvanlarının bazılarında mevcuttur. Doğa besini, vitamini ile birlikte sunmaktadır. Örneğin, yumurta iyi bir kalsiyum kaynağıdır, bununla birlikte en yüksek oranda D vitamini içeren besinlerdendir. Ve fakat, en yüksek oluşu, yumurta tüketerek bu ihtiyacın karşılanabilir olduğunu düşündürmemeli. Zira bir yumurtanın içindeki D vitamini, vücudun ihtiyaç duyduğunun %2’si kadardır.

D vitamini bitkisel ürünlerin çok azında bulunur. Çoğunlukla hayvansal ürünlerde bulunmaktadır. D vitamini olan besinleri sıralayacak olursak,

  • Balık ciğeri
  • İstiridye
  • Soya ve Tofu
  • Yumurta
  • Süt ve ürünleri (peynir, yoğurt vb.)
  • Mantar
  • Patates
  • Pancar

D Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur 1

Şeklinde bir listeye ulaşırız. Ancak bu besinlerin içindeki D vitamini miktarına bakacak olursak, aslında pek de var olmadığını söyleyebiliriz. Örneğin 1 kilo patates günlük ihtiyacın %1’inden azını karşılar. O halde besinlerin D vitamini sağlamasından söz etmek mümkün değildir sonucuna ulaşılabilir mi?

Evet ulaşılabilir. D Vitamini doğal yollar ile, ağızdan bir besin yoluyla alınması mümkün olmayan bir vitamindir. Kimilerine mantıksız görünebilir. Nasıl oluyor da, vücutta olmayan bir vitamini güneş ışığı ile kendiliğinden oluşur diyebilirsiniz. Oysa vücudun kendi kendine ürettiği başka enzim ve salgılar da vardır, vitamin üretimine de şaşırmamak gerekir.

Gün ışığı alamıyorsak, yapay ultraviyole terapisi alabiliriz. Ancak güneşe alerjik olanların hemen hepsi buna karşı da alerjik olacağından bu yöntem pek kullanılamaz. Gıdalardan da sonuç alınamadığında, D vitamini ilaçları kullanılmak durumunda kalabilir. Özellikle başka çaresi olmayanlar ilaç kullanma yolunu tercih ederler.

Örneğin Kuzey ülkelerinde sıklıkla görülen bu sorunun tedavisi için, D vitamini takviyeleri artık rutin hale gelmiştir.