D Vitamini

tarafından
877
D Vitamini

D vitamini, yağda çözülme özelliğine sahip olan vitaminler arasında yer almaktadır. D vitamini kişilerin vücutları için son derece büyük bir öneme sahiptir. Diğer vitaminlere nazaran eksikliği birtakım problemlere yol açtığı gibi, fazla miktarda D vitamini depolanması da birbirinden farklı sorunları beraberinde getirebilmektedir. Vücudun uzun saatler boyunca güneş ışığına maruz kalması, vücudun D vitamini üretmesini de sağlamaktadır. Bütün bunların yanı sıra D vitaminini yine diğer vitaminlerden ayıran bir özelliği ise, oldukça az sayıda besinde D vitamini bulunmaktadır.

Güçlü ve sağlıklı kemikler için D vitamininin muhakkak alınması gerekmektedir. Besinler aracılığı ile alınan kalsiyum ve fosfor gibi minerallerin işlenmesi görevine sahip olan D vitamini, eksikliğinde birbirinden farklı sağlık problemlerini de beraberinde getirebilmektedir. Gün içerisinde alınması gereken D vitamini miktarı da, yine kişilerin yaş ve cinsiyetlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Kişilerin yaşlarının ilerlemesi ile birlikte, almaları gereken D vitamini miktarı da bir o kadar artmaktadır. Kemik ve kas yapısını güçlendirme gibi son derece büyük bir öneme sahip olan D vitamininin, özellikle de bebek ve gelişme çağındaki çocukların muhakkak alması gerekmektedir. Bebekler D vitamini alımı, bebeğin daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde büyümesini de sağlamaktadır. Kişilerin yaşlarının ilerlemesi ile birlikte meydana gelen kemik erimesi gibi problemler de, yeteri kadar D vitamini alınması ile birlikte yavaşlatılabilmekte ve hatta önüne de geçilebilmektedir.

[reklam id=1]

D Vitamini Nedir?

Vücut tarafından üretilebilen bir vitamin çeşidi olmasına karşılık, çok sayıda kişi tarafından D vitamini eksikliği görülebilmektedir. Kalsiyum ve fosfor gibi önemli mineraller vücuda alındıktan sonra bağırsaklar tarafından emilmesi gerekmektedir. Bu önemli görevi yerine getiren ise, D vitaminidir. Birçok kanser türünü önlediği gibi aynı zamanda kişilerde hipertansiyon gibi önemli rahatsızlıkların meydana gelmesini de ciddi ölçüde engellemektedir. Özellikle de bebeklerin D vitamini alma konusunda, çok daha büyük bir hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir. Bir bebeğin ileriki yaşlarında sağlık açısından herhangi bir sorun yaşamaması ve gelişimini başarılı bir şekilde tamamlayabilmesi için gün içerisinde muhakkak D vitamini içeren besinleri yemesi gerekmektedir. Tatlı patates, süt, yulaf, yumurta, balık, somon ve ton balığı gibi besinlerin içerisinde az da olsa D vitamini bulunmaktadır.

D Vitamini Nedir?

D Vitamini Nasıl Kullanılır?

Güneş ışığı aracılığı ile vücut tarafından D vitamini üretilse de, besinler aracılığı ile de D vitamini almak mümkündür. Bütün bunların yanı sıra doktor kontrolünde verilen D vitamini takviyeleri de, kişilerin D vitaminine olan ihtiyaçlarını başarılı bir şekilde karşılayabilmektedir. Güneş ışığı tarafından D vitamini alınabilse de, kişilerin direkt olarak güneş ışığına maruz kalması çok daha farklı sorunları beraberinde getirebilmektedir. Güneş koruma faktörlü olan ürünler kullanılarak, gün içerisinde 15-20 dakika boyunca güneş ışınlarının alınması, kişilerin ihtiyacı olan D vitaminini karşılayabilmektedir.

D Vitamini Nasıl Kullanılır?

D Vitamini Normal Değerleri

Vücut için büyük bir öneme sahip olan D vitaminin eksikliği ya da vücutta fazla bulunması, doktor tarafından yapılan testler aracılığı ile öğrenilebilmektedir. Yapılan testler sonucunda ise, D vitaminin normal değerleri baz alınarak gerekli sonuçlara ulaşılabilmektedir. Toplardamardan alınan kan örnekleri ile elde edilen sonuçlarda, 30 ng/mL ve üzeri değerler, kişinin vücudunda yeterli miktarda D vitamini olduğunu göstermektedir. D vitamini değerinin 20-30 ng/mL olması D vitamininin yetersiz olduğunu, 20 ng/mL değerinden daha aşağıda olması ise D vitamini yetmezliğini göstermektedir. Bu test sonuçlarına göre doktorlar tarafından hastalara farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.