Defne Sabunu Faydaları

tarafından
12250
Defne Sabunu Faydaları

Defne Sabunu Faydaları

Defne sabunu her doğal ürün satıcısında en ön rafta bulunan, doğal temizleyici ve besleyici ürünlerin belki de en başındaki ürünlerdendir. Defne sabunu kullananlar, defne sabunu yaraları konusunu anlata anlata bitiremezler. Defne sabunu saç üzerinde çok olumlu etkileri olan bir üründür. Ayrıca defne sabunu sivilce için de çok etkili bir üründür. Bu yazımızda, Defne Sabunu Yararları hakkında bilgiler vereceğiz.

Defne Nedir?: Defne, Akdeniz ve benzeri ılıman ilkim kuşaklarında, çoğunlukla deniz kenarlarında yetişen bir ağaç türüdür. Islahlı tarımının yapılmasına gerek yoktur, zira çok geniş alanlarda kendiliğinden yetişmektedir. Defne yılın hiç bir ayında yaprak dökmez. Yemişleri de olan bu bitkinin, gerek meyvesinden, gerekse yapraklarından oldukça geniş alanda faydalanılır. Aromatik bir bitki olan defne hoş kokusu ile özellikle Ege ve Akdeniz yemeklerinin vazgeçilmez baharatlarındandır.

Defne Sabunu Nasıl Yapılır?

Bütün sabun türleri, esansiyel yağlar ve Sud Kostik adı verilen Sodyum Hidroksit bazının karışımından elde edilmektedir. Ciddi miktarda asit içeren yağlarla, sodyum hidroksit kimyasal olarak tepkir ve ortaya katı bir madde çıkar. Buna da biz sabun ismini veririz. İşte defne sabunu, defne yaprağından elde edilen yağ ile zeytinyağı karıştırılıp kaynatıldıktan sonra, Sodyum hidroksit eklenerek katılaştırılmasından elde edilmektedir. Elbette sud kostik kimyasal bir maddedir, bunu doğal yolardan elde etmek mümkün olsa da hayli zordur. Kaldı ki buna gerek de yoktur.

defne sabunu faydalari

Defne Sabunu Faydaları

Defne sabunu, defne yağında yer alan antiseptikleri sayesinde çok ciddi bir temizleyici etkiye sahiptir. Burada temizlikten kastımız, sabunun temizlik etkisinden ziyade, defne yağının cildin derinliklerinde yaptığı temizliktir. Bakterilerle çok etkili bir savaşa girer ve çoğu zaman kazanır. Ayrıca defne çok sayıda faydalı antioksidan ve besleyici aminoasit içerir. Bileşiğinde yer alan, Cineole, Pinen, Terpen, Sesquiterpen, Metileugenol, Eugenol, Phellandren, Linalol, Geraniol gibi uçucu yağlar, hem esans etkisine hem de besleyici ve onarıcı etkiye sahiptir. Defne sabunu kullananlar özellikle salar üzerinde çok etkili olduğundan bahsederler. Defne sabunu saç üzerinden gerçekten de ciddi etkilere sahiptir.

[reklam id=1]

Defne sabunu faydaları başlıca,

 • Saç dökülmesini yavaşlatır, hatta bazı vakalarda durdurur.
 • Defne sabunu Saç köklerini besler, hacim ve dolgunluk kazandırır.
 • Saçın daha hızlı uzamasına yardımcı olur.
 • Kepeği yok eder.
 • Deri hastalıklarının hemen hepsi üzerinde olumlu etkileri vardır.
 • Antialerjiktir her cilt tipine uygundur.
 • Cildin yağ ve nem dengesini sağlar.
 • Defne sabunu Sivilce üzerinde ciddi olumlu etkileri vardır.
 • Gözenekleri temizle ve sıkılaştırır.
 • Cildi dinlendirdiği düşünülür.
 • Aromatiktir, kokusu sabunda dahi uzun süre hissedilir.

defne sabunu nasil yapilir

Defne Sabunu Fiyatı

Defne sabunu doğal ürün satan mağazalarda, aktarlarda veya marketlerde bulunabilir. Ancak doğal olması önemlidir. Defne esanslı sabun hiçbir işe yaramaz. İçerisinde gerçekten ciddi miktarda defne yağı ve zeytinyağı bulunan sabunlar Kilogram fiyatı ile satılmakta olup, 1 Kilogram defne sabunu 20TL ile 70TL arasında değişen fiyatlarla satılmaktadır. Kalıpların tanesi ortalama 150 gr olduğuna göre 1 kilogram içerisinde 6 kalıp olduğu kabul edilebilir. Bu durumda kalıp fiyatları 3TL ile, 12TL arasında değişir diyebiliriz. Zeytinyağı ve defne yağı fiyatlarını dikkate alacak olursak, bu fiyatlardan daha aşağıya doğal sabun satılabilmesi pek mümkün değildir.