Defne Yaprağının Faydaları

tarafından
14654
Defne Yaprağının Faydaları

Defne dünyanın pek çok bölgesinde yetişen, yabani bir çalı bitkisidir. Kendiliğinden yetişen pek çok bitki gibi muhteviyatı hayli kıymetli içerikleri barındırır. Defne yaprağının yararları diye başlayan bir cümle uzar gider. Zira defne yaprağı faydaları ilaç sanayinin dahi hala üzerinde ciddi araştırmalar yaptığı bir konudur. Tabii biz evimizde defne yaprağı çayı ile ilgili bireysel deneyler yapabiliriz, Keyifle tükettiğimiz bu çayın bize ne kadar da iyi geldiğini her yerde anlatırız. Fakat bakalım defne yaprağı nerelerde kullanılır, ve defne yaprağının faydaları gerçekte nelermiş?

Defne Bitkisi Hakkında Bilgiler: Defne, bir üst grup olan defnegillerin 2500 civarındaki çeşidinden herhangi birine verilen isimdir. Ülkemizde Akdeniz defnesi yetişmektedir. Pek çok türe göre daha fazla yağlı ve ortalama dozda aromatiktir. Kaliforniya defnesi ve Hint defnesi Akdeniz defnesine göre çok daha yüksek dozda aromatiktir.

Defne Yapraginin Faydalari

Defne Yaprağı Neye İyi Gelir

Defne yaprağı nerelerde kullanılır? Defne yaprağı ciddi miktarlarda uçucu yağ içermektedir. Bu nedenle aromatik, yani kokuludur. Kokulu bitkilerin tümünde olduğu gibi, defne de baharat olarak sıkça kullanılır. Özellikle balıkların marine edilmesinde ve kokularının bastırılmasında defne kadar etkili başka bir ürün daha yoktur. En güçlü deterjanla çıkaramadığınız balık kokusunu, birkaç damla defne yağ ile kolayca çıkarabilirsiniz. Benzer şekilde, balık yemeklerine eklenen birkaç defne yaprağı, hem yemeğe hoş bir koku verir, hem de ağır kokuları absorbe eder.

[reklam id=1]

Tabii baharat olarak sağladığı fayda bir yana dursun. Defnenin vücuda olan faydaları daha da fazladır. Defne yaprağı, meyvesi veya çiçeğinden elde edilen her bileşik vücut için başka hiçbir bitkide bulunmayan etkilere sahiptir. Defnenin içerisindeki uçucu yağların bir kısmı uyarıcı, bazıları ise antiseptiktir. Uyarıcılar ağrı kesici, antiflamatuar, sakinleştirici etkilere sahipken, antiseptikler cildin temizlenmesinde, özellikle romatizma başta olmak üzere tüm iltihap hastalıklarının tedavisinde önemli etkilere sahiptir. Yani defne, bize birkaç ilaç ve solüsyonla sağlayacağımız faydayı, tek bir yaprakla sağlayabilmektedir.

Defne yaprağı faydaları

 • Epilepsi hastalarının nöbetlerinin azalmasına yardımcı olur, sistemik bir düzelme sağlar.
 • Güçlü bir ağrı kesicidir. Ağız yoluyla alınan defne yaprağı suyu, herhangi bir ağrıyı dindirebilir.
 • Romatizma üzerinde antiseptik etkileri kanıtlanmıştır.
 • Sindirim sistemi parazitlerinin atılmasına yardımcı olur
 • Kan şekerini düzenler
 • Prostat ve diğer boşaltım sistemi organlarının sağlığının korunmasına yardımcı olur. Prostat üzerindeki etkileri klinik düzeyde araştırılmaktadır.
 • Depresyon tedavisinde etkilidir.
 • Sakinleştirici etkisi vardır.
 • Kasları gevşetir.
 • Haricen cilde uygulandığında cilt hastalıkları ve akneleri giderir.
 • Cildin daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar.
 • Saçları güçlendirir ve besler.

Defne Yapragi Neye iyi Gelir

Defne Yaprağı Zararları ve Yan Etikleri Nelerdir

Çok fazla faydası olan ve genelde yan etkileri olmayan Defne’nin, beraberinde getirebileceği risklerde elbette bulunmaktadır. İçerdiği sakinleştirici kas gevşetici bileşenler nedeniyle hamilelerde kullanılması riskli olabilmektedir. Mümkün olduğunca az tüketilmesi gereklidir. Defne yaprağı çayı olarak içilen türünü günde 2 bardaktan fazla tüketmemeniz önerilir.

Haricen kullanımında bir riskten bahsedilmez. Genellikle iyi tolere edilir. Nadir vakalarda alerjik reaksiyona sebep olabilir. Kullanmadan önce küçük bir noktada alerji testi yapmakta fayda vardır.