Deprem Çantası

tarafından
201
Deprem Çantası

Ülkemiz deprem bölgesinde yer alan bir ülkedir. Geçmişte farklı büyüklüklerde, değişik bölgelerde çok sayıda deprem meydana gelmiştir. Bu depremlerin benzerlerinin yeniden yaşanması mümkündür. Depreme karşı binaların dayanıklılaştırılması, yenilenmesinin yanında kişisel olarak da bazı önlemlerin alınması gereklidir.

Depreme karşı alınabilecek kişisel önlemlerin başında ise deprem çantası geliyor. Deprem çantası nedir, nasıl hazırlanır, içinde neler bulunması gerekir konularını sizler için araştırdık.

Deprem Çantası 1

Deprem çantası, olası bir deprem halinde gereken malzemeleri içinde barındıran çantalara verilen addır. Hayati önem taşıyan bu çantaların içinde kişisel ve genel ihtiyaç malzemeleri bulunur. Genel deprem çantası içindekiler olası depremden sonra kişilerin kapalı alanda kalmaları halinde ihtiyaç duyacakları malzemeleri kapsar.

Bu deprem çantalarında ilk yardım malzemeleri, bir kaç gün yetecek kadar gıda malzemesi ve su bulunur. Deprem anında kişilerin telaş halinde bile ellerinin altında olacak bir yerde konumlandırılması gerekir. Eğer evde deprem halinde sığınılması için bir alan varsa, (daha az malzeme bulunan odalar gibi) çantanın da burada olması gerekir.

[reklam id=1]

Genel deprem çantasının yanında kişisel deprem çantaları da doğal bir afet durumunda hayat kurtarıcı niteliktedir.

 • Kişisel deprem çantası malzemeleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir.
 • İçilebilecek durumda yeterli miktarda su
 • Enerji veren ve tarihi sürekli kontrol edilen besinler
 • Yaralanmalar için kullanılabilecek ilk yardım malzemeleri
 • Yedek pilleri ile bir el feneri ya da ışık kaynağı
 • Reçete ile kullanılan, kişinin alması gereken önemli ilaçlar
 • Bir miktar para

Deprem Çantası 2

 • Alt ve üst olmak üzere birer adet giyim ürünü
 • Çok amaçlı çakı
 • Her hangi bir göçük altında kalma durumunda kullanılmak üzere düdük
 • Yazı ile yerini belli etmek için kalem kağıt
 • Önemli telefon numaraları, nüfus cüzdanı kaybolmaması gereken evraklar
 • Çocuklar, yaşlılar, engelliler ve ev hayvanları için varsa eğer özel malzemeler

Deprem çantası hazırlanması sırasında yukarıdaki malzemelere ek olarak kişinin olmazsa olmaz eşyaları varsa onlar da listeye eklenmelidir. Listede ve çantada yer alan malzemelerin arada çıkarılması, kontrol edilmesi ve gerekli ise yenileri ile değiştirilmesi gerekir.

Deprem çantası hazırlanırken o an kişisel olarak nelerin gerekebileceği konusunda düşünülmeli. Hazırlanan kişisel deprem çantaları her zaman ulaşılabilecek yerlerde olmalıdır. Acil durumda bireyler evden çıkarken ya da sığınırken çantalarını çok rahat bir şekilde alıp o şekilde çıkmalıdır.

Deprem çantası nasıl hazırlanır, sorusuna kısaca yukarıdaki şekilde cevap verebiliriz. Eğer bu şekilde bir çanta hazırlamak zor geliyorsa, hazır olarak satılan deprem çantalarından da satın alabilirsiniz. Doğal afet sonrasında kişinin ihtiyacı olabilecek her tür araç-gereci içinde barındıran bu çantalar, online satış yapan sitelerde ya da ilk yardım ile ilgili malzeme satışı yapan yerlerde bulunabilir.

Deprem Çantası 3

Deprem çantası hazırlanırken alınan malzemelerin uzun süre dayanan türden olmasına dikkat edilmesi gerekir. Pilli aletlerin pillerinin düzenli aralıklar ile değiştirilmesi de bir başka dikkat edilmesi gereken konudur. Eğer ilaç ya da besin maddeleri de varsa çantada bunların da 3 aylık periyotlar ile kontrol edilmesi, bozulanların, tarihi geçenlerin yerine yenilerinin alınması gerekir.

Deprem çantası olarak her hangi bir çanta kullanabilirsiniz. Ancak taşınma kolaylığı ve içine daha fazla eşya alması yönü ile sırt çantaları daha fazla tercih edilmelidir. Spor çantaların yan kısımlarında bulunan küçük çekmeceler de yine deprem çantası hazırlığında kullanılabilir.