Depresyon Belirtileri

tarafından
1836
Depresyon Belirtileri

İnsanlar doğumları itibariyle hayat akışları içerisinde birçok duygusal durum yaşarlar. Mutluluk ne kadar normal bir tepkiyse, hüzün de bir o kadar normaldir aslında. Elbette her şeyin belli bir dozajı vardır. Örneğin kişi işi, ailesi ya da ilişkisiyle ilgili zorlu bir süreçten geçiyorsa hüzünlü ya da sıkıntılı olması normal olarak kabul edilebilir. Depresyon ise normal olan durumun biraz daha üzerindeki, daha doğrusu hava olumluyken dahi kişinin yaşadığı boşluk hissinin, bunalımın ya da hüznün devam etmesidir. Şimdi ya da geçmişte olan olumlu olaylar kişiyi bu durumdan çıkarmaya yetmez.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Üzüntü, hüzün, mutsuzluk ve yalnızlık depresyonun en önemli belirtileridir. Yalnız bu durumlar normal hayatın akışı içerisinde de sıklıka görüldüğü için çoğu zaman birbirleriyle karşılaştırılır. Depresyondaki kişinin enerjisi azdır. Tüm gün fiziksel hiçbir aktivitede bulunmamasına rağmen nedensiz bir şekilde halsizlik yaşar. Ayrıca her şeye karşı ilgisizdir. Konsantrasyon sorunları yaşar ve detayları hatırlamakta zorlanır. Örneğin en iyi bildiği olayın dahi detaylarını hatırlayamayabilir. Önceden kolaylıkla verdiği kararları depresyon nedeniyle veremez. Bunun nedeni ise yanlış karar verme korkusudur. Yine nedensiz olarak beceriksizlik hissi yaşar. Sanki elini attığı her şeyde başarısız oluyormuş gibidir. Ve uyku problemi olmazsa olmazdır. Ya bir türlü uykuya dalamaz ya da yattığı zaman bir türlü uyanamaz. Depresyondaki kişi olumsuz düşünme eğilimdedir. Aşırı kaygılanır ve bir türlü kötü düşüncelerden kendini alamaz. Sanki her an bir felaket olacakmış gibidir. Depresyonda olan kişilerde alkol tüketiminin artması dışında aşırı hızlı araç kullanma, kumar oynama ve tehlikeli sporlar yapma gibi davranışlarda da artış görülebilir.

Depresyon-Belirtileri

Elbette yukarıdaki belirtileri herkes yaşayacak diye bir kaide yoktur. Yapılan çalışmalar depresyondaki kişilerin birçoğunun depresyonda olduğunun dahi farkında olmadıklarını göstermiştir. Böylelikle tedavi olmadan hayatlarını sürdürebilmektedirler. Tabi bu durum depresyona karşı gereken önlemleri almamayı gerektirmez. Unutmamak gerekir ki, en ağır depresyon belitileri arasında intihara meyilli olmak da vardır. Bu nedenle önemli nokta hayattan alınan zevkin ve yapıcı düşüncelerin tekrar geri kazanılabilmesi için tedaviye başlanmasıdır.

[reklam id=1]

Depresyon Çeşitleri

Depresyonların birçoğu aynı değildir. Bu nedenle belirtiler de türe göre değişir.

  • Majör Depresyon kişinin çalışma hayatını, uykusunu, yemesine ve herzaman sevdiği aktivitelerden aldığı keyfi engelleyen tipte depresyondur. Majör depresyon, diğer depresyon türlerinden farklı olarak kişinin günlük aktivitelerini yapmasını engelleyebilir. Tekrar edebilir bir türdür ve oldukça şiddetlidir.
  • Kronik Depresyon uzun dönemli depresyondur. 2 yıl ve hatta daha fazla dahi sürebilir. Major depresyonla benzeyen yanları olmasına rağmen onun kadar şiddetli değildir. Kronik depresifler “melankolik kişiler” olarak adlandırılırlar.
  • Atipik Depresyon görece hafiftir. Kişinin aşırı yemek yemesine, aşırı uyumasına ve halsizliğe neden olur. Kişi reddedilmeye karşı aşırı duyarlıdır.
  • Doğum Sonrası Depresyon annenin doğum sonrasında yaşadığı hüzünlü olma halinin ileri bir boyutudur. Hüzün birçok annede görülürken depresyon belirtileri gösterenler nadirdir. Genellikle doğumdan 1-2 ay sonra major depresyonla birlikte ortaya çıkar.

Depresyon-Belirtileri1

  • Mevsimsel depresyonun belirtileri yılın belirli bir döneminde, genellikle bahar aylarının bitimi ve kış aylarının başlamasıyla ortaya çıkar. Genel olarak hafif seyreden melankoli halidir.

 

Manik Depresyon

Bir diğer adı Bipolar Depresyon olan, depresyon çeşitleri arasında karmaşık ruh hali bozukluğu olarak adlandırılan depresyondur. Yaşayan kişiye manik depresif denir. Genel olarak iki tiptir. Bipolar 1 kişinin en az bir kere manik depresyon yaşamış olması ve bunun da majör depresyondan bağımsız olmasıdır. Bipolar 2 ise kişinin en az bir kere majör depresyon dönemi bir kerede orta dereceli mani yaşamış olmasıdır.