Depresyon Belirtileri

tarafından
1887
Depresyon Belirtileri

Depresyon Belirtileri
Herhangi bir nedene bağlı ya da nedensiz olarak, uzun süreli ruhsal sorunlar yaşıyorsanız depresyondasınız demektir. Büyük bir travma sonucu da gelişebilir, herhangi bir sorun yokken, kişinin kendini boşlukta hissetmesi ile de kendini gösterebilir. Önemli olan durumun bilincinde olup sorunun çözümüne ulaşmak ki bunun içinde belirtilerin doğru gözlemlenmesi ve depresyonun hangi aşamada olduğunun belirlenmesi gerekir.

 Depresyon belirtileri nelerdir?
-Sosyal ilişkilerde yaşanan kopukluk (kişinin içine kapanması, yalnız kalma isteği)
-Halsizlik, sürekli yorgunluk hissi (mevcut enerjide düşüş gözlenmesi)
-Uyku bozukluğu (uyumakta zorlanma ya da aşırı uyuma )
-Odaklanmakta zorlanma (dikkatini toplayamama, konsantrasyon eksikliği )
-Yeme alışkanlığında görülen değişiklik (iştahsızlık yahut aşırı yeme isteği)
-Unutkanlık
-Gereksiz kaygılanma
-Kişinin kendini değersiz hissetmesi
-Uzun süreli mutsuzluk keyifsizlik

Buradaki depresyon belirtilerinden bir kaçı kişide gözlemlenirse, konunun uzmanından yardım alınması gerekir, aksi takdirde intiharla sonuçlanma riski taşınmaktadır. depresyon-belirtileri1

Depresyon çeşitleri:
Depresyon hastaların ruhsal bozukluklarındaki şiddete oranla çeşitlilik arz etmektedir.

Bunlar;

  • Majör depresyon: Depresyon da ağır bir aşamadır. Genetik etkiler çerçevesinde karşımıza çıkar kendi içinde iki başlıkta ele alınır;
  • Melankolik tip: Ruhsal belirtilerin yanı sıra bedensel etkiler gözlemlenir. İştahsızlık , uykusuzluk, sabahları nedensiz kendin kötü hissetme…
  • Psikotik özellikli tip: Gerçek dışı sanrılar ve işitsel halüsinasyonun gözlemlendiği ağır bir psikolojik bozukluktur
  • Retarde depresyon: Kişinin hareket etmesine engel teşkil eder ki ilerleyen aşaması ‘Stuper’ adı verilen hareket edememe durumudur.
  • Ajite depresyon: Kaygı boyutunun üst düzeyde olduğu sürekli huzursuzluk durumudur.
  • Maskeli depresyon: Psikolojik bozukluğun bedene verdiği tahribat söz konusudur. Ağrı, cinsel işlev bozuklukları olarak kendini gösterir.
  • Postpartum depresyon: Doğum sonrasında kadınların psikolojik açıdan olumsuz etkilerinin gözlemlendiği depresyon çeşididir. Annenin bebeğini kabullenememesi durumu söz konusudur çözümü için gerekenler yapılmazsa anne bebek ilişkisinde kopukluğa kadar gidilebilmektedir. İlaç tedavisi gerekirse mutlaka uygulanmalıdır.
  • Atipik depresyon: Depresyonun kişiye ya da karşılaştığı sorunlarla sınırlı olmadığı, çevresel faktörlerin de etkili olduğu depresyon çeşididir.

Tüm bu depresyon çeşitlerinin oluşum aşamaları kesinlikle kişiye, yaşına, karakteristik özelliklerine, ve içinde bulundukları çevresel etkilere oranla değişme göstermektedir.

Manik depresyon bir diğer adıyla bipolar bozukluk:
Manik depresyon, genel itibari ile ender rastlanan psikiyatrik bir rahatsızlıktır. Gözlem sürecinde klinik tedavi mutlaka gerekmektedir. Bu tarz ruhsal bozukluk görülen hastaların atak geçirdikleri çevrelerine ve kendilerine zara verdikleri gözlemlenmiştir. Uzman gözetiminde ve uygun koşullarda tedavi olmaları sağlanmalıdır. Kişilerin yaşamı süresince bu psikolojik rahatsızlığı taşıması olasıdır.

Manik depresif kişiler genel itibari ile son derece zeki ve yaratıcı kimselerdir fakat duygu durumlarındaki değişkenlik ne yazık ki bu özelliklerinin önüne geçmekte ve sorunlara yol açmaktadır. Belirtiler olarak son derece durağan bir kimsede görülen ani değişikler dikkat çeken özellikteler. Örneğin, hiç olmadığı kadar neşeli, enerjik, hareketli, güçlü görünmesi her şeyin son derece mükemmel olduğunu vurgularcasına davranışlar sergilemesi vs. manik depresyon ırsi değildir. Fakat birkaç kuşak sonrasında görülme riski taşımaktadır. Erken teşhis edilip bir an evvel tedavi edilmesi gerekmektedir.