Detoks Çayı

tarafından
413
Detoks Çayı

Vücuttaki fazla toksinlerin atılmasında kullanılan farklı uygulamalar detoks adı ile adlandırılır. Genel olarak beslenme ile ilgili olan bu uygulamalarda detoks içecekleri ya da detoks çayları tüketilebilir. Toksinlerin vücuttan kısa sürede atılması için hazırlanıp tüketilebilecek çok sayıda detoks çayı tarifi vardır.

Sıcak ya soğuk olarak tüketilebilen detoks çaylarında yoğun olarak taze meyveler ve kurutulmuş şifalı otlar kullanılır.

Detoks Çayı 1

Detoks çayı, vücuttan atık maddelerin atılması için kullanılan özel içeceklerden birisidir. Farklı çok sayıda türü olan bu özel içecekler tamamen doğal maddeler ile hazırlanır. Demleme ya da suya karıştırılarak hazırlanan detoks çayı tarifleri çok sayıda uzmanın da ilgisini çekmiştir.

Şifalı bitkiler ve zayıflama alanında çalışmaları bulunan ünlü isimlerden Ender Saraç, detoks çayını kendine özel detoks diyeti ile birlikte veriyor. Kilo vermek ve toksinlerin kolay yoldan vücut dışına atılmasını sağlayan detoks çayı Ender Saraç önerisinde yeşil çay ve rezene çayının karıştırılarak tüketilmesi öneriliyor.

[reklam id=1]

Bu çayların hazırlanması sırasında taze yeşil çay ya da rezene kullanılabileceği gibi hazır poşet çaylardan da yararlanılabilir.

Detoks çayları için en fazla merak edilen soru detoks çayı ne işe yarar sorusudur. Detoks çayının faydalarını maddeler halinde sizlerle paylaşıyoruz.

 • Vücuttan toksinlerin uzaklaştırılmasında etkilidir.
 • Metabolizma hızlandırıp sindirim sistemi problemlerinin çözümünde kullanılır.
 • Vücut yağlarının yakılmasında etkilidir.
 • Daha kolay ve daha hızlı zayıflamak için tüketilebilir.
 • Vücut direncinin yükselmesi, özellikle soğuk kış günlerinde gribe karşı koruma sağlamak için tüketilebilir.
 • Mide problemlerinin çözümü için tüketilebilir.

Detoks Çayı 2

Detoks Elma Çayı

Detoks çaylarının en önemli özelliği yağ yakma ve zayıflatmadır. Kolay yağ yakmanın yanında daha dinç ve daha sağlıklı bir vücut için de tüketilebilen detoks çayları arasından elmalı detoks çayı tarifini sizlerle paylaşmak istiyoruz.
Kilo vermek ve kısa sürede sağlıklı zayıflamak için uygulanabilecek elmalı detoks çayı için malzemeler;

 • 3 litre su
 • 2 tane yeşil elma
 • 2 adet çubuk tarçın
 • 1 adet limon
 • 1 tatlı kaşığı tane karanfil
 • 1 tatlı kaşığı tane karabiber

Çayı hazırlamak için suyu uygun büyüklükte bir tencere içine alın. İçine elmaları ve limonu dörde bölüp atın. Üzerine kalan malzemeleri de ekleyip karıştırın. Bu şekilde ocakta kaynatın. Çayı 5 dakika kaynatın ve sonrasında ocağın altını kapatıp kapağı da kapatarak yarım saat bekletin. Süre sonunda çayı süzüp şişelere koyun. Ilıdıktan sonra buzdolabında saklayabilirsiniz.

Detoks Çayı 3

Detoks elma çayını yemeklerden hemen sonra bir bardak kadar tüketebilirsiniz. Buzdolabında saklandığı için bu özel çayı soğuk olarak tüketebilirsiniz. Eğer soğuk içemezseniz ısıtmadan oda sıcaklığına gelmesini bekleyip o şekilde tüketebilirsiniz.

Detoks çayı kullananlar, hızlı ve sağlıklı kilo vermelerinin yanında daha dinç ve daha enerjik olduklarını da sözlerinde belirtmişlerdir. Düzenli detoks çayı tüketiminin sonunda vücutlarındaki toksinlerin büyük kısmını attıklarını belirten detoks çayı tüketicileri, bu sayede daha sağlıklı ve daha genç bir vücuda kavuştuklarının altını çiziyor.

Detoks çaylarının tüketimi sırasında genel olarak tatlandırıcı kullanılmaz. Şekerin kesinlikle kullanılmasının yasak olduğu bu tariflerde tatlandırmak için tarçın, limon ya da bal kullanılabilir. Detoks çayı tüketiminde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de her hangi bir sağlık sorununa neden olmaması gerektiğidir.

Eğer detoks çayı tüketiminden sonra yan etkiler görülüyorsa hemen bırakılmalıdır. Aynı anda birden fazla detoks çayı tüketmek ya da birden fazla birbiri ile uyumlu olmayan detoks uygulaması yapmak da çayın etkisinin yok olmasına neden olabilir.