Detoks Diyeti

tarafından
6179
Detoks Diyeti

Hani o en ufak ağrılarda bile tek çare olarak gördüğümüz ve bilinçsizce aldığımız ağrı kesiciler, düzensiz ve yanlış beslenme, gece geç vakitlerde yemek yeme, sigara, alkol, oksijeni az ortamlarda bulunma gibi olumsuz koşullar sebebiyle, kaos filmlerinin gösterime girdiği sistemimizi temizlemenin vaktinin geldiğini bize hatırlatan yegane çağrıdır detoks.

detoks-diyeti1

Detoks, sistemimize giren tüm toksik maddelerden arınmamızı sağlayacak kısa süreli bir disiplindir. Bu kısa süre içinde sindirim ve boşaltım sistemleri dinlendirilerek, organ ve dokularda biriken zararlı maddelerin tahliyesi hedeflenir. En bilinen ve sık başvurulan yöntem diyetlerdir. Detoks diyeti sayesinde, hem sistemin temizlenmesi , hem de  düşük kalori alımı sebebiyle belli bir miktar kilo kaybı sağlanacaktır.

Detoks diyeti nasıl yapılır?
Yalnızca bir gün süren detoks diyetleri olduğu gibi, iki hafta süreyle devam ettirilmesi gereken detoks diyetleri de vardır. Detoks diyeti yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, diyete sadık kalmak, sabırlı ve kararlı olmaktır. Bu diyette amaç, sindirim sistemini dinlendirerek,  vücudun bu faaliyete harcadığı enerjiyi; toksin atılımı, hücre tamiri ve yenilenmesi ile, gençleşmeye kanalize etmesine yardımcı olmaktır.

[reklam id=1]

Çok çeşitli detoks diyeti reçetelerinin olduğu günümüzde, kişi kendine en uygun olan detoks diyetini seçmeli; ama öncesinde mutlaka uzman bir hekime danışmalıdır.

Genellikle taze sıkılmış sebze ve meyve suları, yağsız ve unsuz pişirilmiş çorbalar, püreler, bitki çayları ve su başta olmak üzere bol miktarda alınacak doğal ve katkısız sıvılardan oluşan detoks diyeti reçeteleri, kısa sürede özellikle yorgun ve yıpranmış cilt üzerinde etkisini gösterecek, kişiyi hafifleterek zihnen de mutlu olmasını sağlayacaktır.

Detoks diyeti boyunca tütün mamülleri ve alkolden, kafein içeren kahve, gazlı içecekler ve sanayi tipi kutulanmış hazır meyve sularından  kesinlikle uzak durmak gerekir.detoks-diyeti2

Daha çok organik, natural, taze ve işlem görmemiş yiyecek ve içeceklerle yapılan detoks diyeti sizi hem arındıracak, hem gençleştirecek hem de bir miktar zayıflatacak tılsımlarla doludur.

Detoks diyetinde hangi yiyecekler yenir
Tüm donmuş ya da taze meyveler, tatlandırılmamış, doğal meyve suları, kızılcık, hurma, kuru üzüm, gojiberi gibi kurutulmuş meyveler, brokoli, karnabahar, soğan, sarımsak, enginar, pancar, lahana ve pazı gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, deniz sebzeleri,mısır, tercihen esmer pirinç ,yulaf, buğday, esmer ekmek, şehriye, bezelye, mercimek, fasulye ,badem, kaju, ceviz, kabak çekirdeği, susam, kenevir tohumu, hindistan cevizi, tahin, sızma zeytinyağı, kenevir yağı, keten tohumu yağı, chia yağı, badem yağı, avokado yağı, hindistan cevizi yağı gibi besinler ve yağlar detoks diyeti esnasında rahatlıkla tüketilebilir.

detoks-diyeti3

Ayrıca pirinç sütü, badem sütü, kenevir sütü, hindistan cevizi sütü, su, bitki çayları, yeşil çay, limon suyu, tatlandırılmamış meyve suları, sınırlı sayıda soda da detoks diyeti sırasında tüketilecek sıvıların başında gelir.

Detoks tarifleri
Örnek bir detoks tarifini sizinle paylaşmak istiyoruz.

Sabah:

  • Katı meyve presinden geçirilmiş karışık meyvelerle yapılmış taze meyve suyu
  • Bir adet dilimlenmiş armut

Öğle:

  • Brokoli çorbası
  • Az zeytinyağı ve sirkeyle hazırlanmış yeşillik tabağı
  • Bol kepekli bir dilim ekmek
  • Bir porsiyon taze meyve

Akşam:

  • Buharda pişirilmiş kabak
  • Az zeytinyağı ve sirkeyle hazırlanmış salata tabağı
  • Bol kepekli bir dilim ekmek

Yatmadan birkaç saat evvel:

  • Bitki çayı

Detoks sırasında hazmı uzun süreli ve zor olduğu için özellikle kırmızı et türlerinden ve hayvansal gıdalardan uzak durmak gerekir.

detoks-diyeti-nasil-yapilir

Detoks tarifleri çok çeşitli ve zengindir. Kendiniz de, detoks sırasında izin verilen gıdalar ve içeceklerden  değişik kombinasyonlar oluşturarak; bedenen ve zihnen arınmış, enerjik, pırıl pırıl parlayan, gençleşmiş ve dinamik bir çizgiye kavuşabilirsiniz.