Dikenli İncir

tarafından
609
Dikenli İncir

Dikenli incir, kaktüs ailesinden gelen bir meyvedir. Genelde ılık bölgelerde yetişen bu meyve, ülkemizde hemen hemen her bölgede yetiştirilebiliyor. En yaygın görüldüğü bölgeler ise Ege ve Akdeniz bölgeleridir.

Meyve ve sebze yetiştiriciliği için son derece ideal olan bu bölgelerde bahçelerde hatta yol kenarlarında bile bu meyveye rastlamak mümkün.

Dikenli İncir 6

Dikenli incir, kaktüse benzer bir dış yapıya sahiptir. Dikenlerinden dolayı bu ismi alan meyve, halk arasında hint inciri olarak da biliniyor. Sağlık için son derece faydalı olan hint inciri, her yaşta ve herkes tarafından tüketilebilir. Tüketilmeden önce mutlaka soyulması gereken bu özel meyve, çoğu manav ya da pazarda soyulmuş olarak buzlu kaplarda satılıyor.

[reklam id=1]

C vitamini bakımından zengin bir içeriği bulunan bu meyvenin yaprak kısımlarından yemek de yapılabiliyor. Bunun yanında bitkinin özel içeriğinden dolayı doğal boya maddesi de elde edilebilir.

Sağlık açısından çok faydalı olan hint inciri, fazla tüketildiğinde yararlarından çok zararları ortaya çıkar. Genel olarak yetişkin bir insanın tek seferde bu meyveden 2-3 adetten fazla yememesi tavsiye edilir. Aksi halde sindirim sistemi bozuklarına yol açarak kişinin rahatsızlanmasına neden olabilir.

Dikenli İncir Nasıl Soyulur?

Dikenli incir, üzerinde dikenleri bulunan özel yapılı bir meyvedir. Bu meyvenin tüketilmeden önce kabuklarından soyulması gerekir. Çok ince iğne şeklinde dikenleri bulunan meyveyi soyarken dikkat edilmezse çok can yakıcı şekilde iğneleri ele batabilir.

Dikenli İncir Nasıl Soyulur?

Çok ince olduğu için battığı yerden çıkarılması da zor olan bu iğneler, uzun süre canınızın yanmasına sebep olabilir. Bu tür bir durum yaşamamak için hint incirini soymadan önce dikenlerinden arındırmak gerekir. Bu işlem için temiz ve sıcak bir suyun içine hint incirlerini koyun.

Yarım saat kadar bu suyun içinde bekletin. Sıcak suyun etkisi ile meyve yumuşayıp kabukları ile eti birbirinden ayrılmaya başlar. Bu sırada çok ince olan dikenler de sıcaklığın etkisi ile eriyip yok olacaktır.

Dikenlerinden arınan meyveleri elinize alıp rahatça soymaya başlayabilirsiniz. Bunun için ilk olarak meyvelerin baş kısımlarını kesip çıkarın. Boydan boya çekirdeğine gelene kadar bir kesik atın.

Bu kesik bölgesinden kabuk ile meyvenin kendisinin arasına bıçak sokup daha sonra eliniz ile kabuğun tamamını çıkarabilirsiniz. Bu yöntem ile çok kısa bir sürede onlarca dikenli inciri zorlanmadan soyabilirsiniz.

Dikenli İncir Nasıl Soyulur? 1

Dikenli İncirin Faydaları

Dikenli incirin faydaları yaygın olarak bilinen bir bilgidir. Yüksek C vitamini değerlerine sahip olan meyve, aynı zamanda kişisel bakım ve güzellikte de etkili şekilde kullanılabiliyor. Cilt güzelliği, saç bakımı gibi alanlarda doğal madde olarak kullanılan hint inciri, pek çok kozmetik ürünün içeriğinde de etkin şekilde bulunuyor.

Kişisel bakım ve güzelliğin yanı sıra tok tutucu özelliğinden dolayı kilo problemi yaşayanlar tarafından da tüketilebilir. Uzun süre tok tutup vücut için gerekli olan enerjiyi sağlamakta etkili olan bu meyve, sindirim sistemi üzerinde de olumlu etkilere sahiptir.

Özellikle kabızlık sorunu yaşayanların aşırıya kaçmadan bu meyveyi tüketmeleri tavsiye edilir. Bu özel meyvenin yapraklarını koparıp temiz bir suda kaynatıp ılıtıp cildinize sürerek daha canlı, daha taze ve daha nemli bir cilde sahip olabilirsiniz.

Dikenli İncirin Faydaları

Dikenli incir genelde faydaları ile bilinse de zaman zaman zararları ile de gündeme gelebilir. Yeterli miktarda ve aşırıya kaçmadan tüketilen hint inciri, sağlığa zarar vermez ve herkes tarafından tüketilebilir. Ancak aşırı derecede tüketmek kişinin genel sağlığını tehlikeye sokabilir. Özellikle tek seferde 2-3 adet hint incirinden daha fazlasını tüketenlerde haftaları bulan tuvalete çıkamama sorunları oluşabilir.