Dikenli İncirin Faydaları

tarafından
536
Dikenli İncirin Faydaları

Halk arasında hint inciri olarak da bilinen dikenli incir, ülkemizde özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştiriliyor. Sokaklarda, kaldırım kenarlarında bile kendiliğinden yetişebilen bu meyve, kolay yetişmesine rağmen sağlık açısından son derece faydalıdır.

Bu yazımızda sizler için dikenli incir yaprağının faydaları ve dikenli incir meyvesinin faydalarını inceleyerek açıklayacağız.

Dikenli İncirin Faydaları 6

Hint inciri, genel sağlık için çok faydalı bir meyvedir. Hem meyve kısmı, hem de yaprak kısmı kullanılabilen bu bitkinin her kısmı farklı faydalara sahiptir. Genel olarak hint inciri yani dikenli incirin faydalarını aşağıda maddeler halinde sizlerle paylaştık.

[reklam id=1]

Hint inciri C vitamini bakımından oldukça zengin bir bitkidir. Bu özelliği ile özellikle soğuk havalarda kişilerin bağışıklıklarının güçlenmesinde etkili rol oynar.

Açlık hissini bastırması yönü ile kilo vermek isteyenler tarafından tercih edilebilir. Sindirim sistemini de etkileyen bu meyve bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlayarak kilo vermeyi kolaylaştırıyor.

Her Yaştan Kişilere Faydalı: Dikenli olması nedeniyle kabuğunun soyularak tüketilmesi gerekir. Genelde soğuk olarak tüketilir ve her yaştan kişi bitkiyi yan etkisi olmadan tüketebilir.

Dikenli İncirin Faydaları 1

 • Vücudun daha enerjik olmasını sağlar ve kişinin daha sağlam, güçlü olmasında etkilidir.
 • Bağırsakları daha fazla çalıştırma özelliğinden dolayı, kabızlık şikayeti olanlar tarafından tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Genelde hint inciri tüketildikten sonra kabızlık şikayetinin sonlandığı görülür.
 • Dikenli incir, ciltte meydana gelebilecek her türlü sorunun önlenmesinde etkilidir.
 • Cildin daha güzel, genç ve parlak olmasını sağlayan bu özel meyve, saç bakımı için de etkilidir.
 • Grip, nezle gibi genel bağışıklık sistemi sorunlarının önlenmesinde etkilidir.
 • Cilt kırışıklıklarının giderilmesinde etkilidir.
 • Yemeklerden sonra tüketildiğinde midenin rahatlamasını sağlar.
 • Çeşitli enfeksiyonlardan korunmayı sağlar ve daha sağlıklı olunmasında etkilidir.

Her meyve ya da şifalı bitkide olduğu gibi dikenli incir meyvesinde de yararlar kadar zararlar da söz konusudur. Pek çok haberde ya da bilgi verici makalede geçen dikenli incirin fazlası zarar kelimesine bu noktada hak vermek gerekir.

Genel olarak dikenli incirin fazla alınması, kişinin bünyesine zarar verebilir. Bu nedenle günde 5 adetten fazla tüketilmemesi ve tek seferde de 3 adetten fazla alınmaması tavsiye edilir.

Dikenli İncirin Faydaları 2

Hint inciri ya da dikenli incir, besin değerleri bakımından çok sayıda meyvenin yanında daha zengindir. Dikenli incirin besin değerleri;

 • 9 mg Vitamin C
 • 1,1 gr Protein
 • 1 AU Vitamin A
 • 4 mg Kalsiyum
 • 328 mg Potasyum, şeklindedir.

Kolay şekilde ve ülkemizde çoğu bölgede yetiştiği için pazar ve manavlarda uygun fiyat ile satılan bu meyveyi, hem kendiniz hem de sevdikleriniz için hazırlayıp tüketebilirsiniz. Çocuklar için de ideal olan bu meyve, onların da daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmalarını sağlar. Eğer kendinize ait bahçeniz varsa bu meyveyi yetiştirebilir, zahmetsizce istediğiniz zaman taze taze koparıp tüketebilirsiniz.

Dikenli incirin meyvesi kadar yaprakları da çok faydalıdır. Bu yapraklardan cildi nemlendirmek için doğal bir tonik elde edebilirsiniz. Bunun için meyvenin yaprak kısımlarını koparıp derin bir tencere içine yerleştirin. Yaprakların üzerini biraz geçecek kadar temiz su koyun tencere içine.

Dikenli İncirin Faydaları 3

Orta ateşte ocağın üzerine koyun ve kapağı kapalı olarak kaynamaya bırakın. Kaynamaya başlayınca taşma olmaması için kapağını hafif aralayıp daha düşük dererecede 1-2 dakika daha kaynatın. Ocağın altını kapatıp 10 dakika demlenmesini bekleyin.

Sonrasında yapraklarını suyunu süzüp ılıdıktan sonra cildinize uygulayabilirsiniz. Bu doğal toniği cildinizin kuruluğuna göre günde 1 ya da 2 kere kullanabilirsiniz.