Dikkat Dağınıklığı Nasıl Giderilir?

tarafından
199
Dikkat Dağınıklığı Nasıl Giderilir?

Dikkat; insanın işine kendini vererek yapmasıdır. Daha açık bir deyimle dile getirilirse sadece iş yapmada devreye giren bir şey değildir. Kişinin algılamayı “bilinçli algılama”, “bilinçli algılamama “gibi şekillerde yapması ile gerçekleşir. Bireyler algılamayı bilinçli bir şekilde yapıyorsa algıladığı şeyleri dikkatli bir şekilde algılamış demektir. Bilinçli algılanan her şey daha sonra kolayca hatırlanırken dikkatsiz algılananlar çok çabuk unutulur. Bu yüzden dikkat hayatımızda önemli bir yere sahiptir.

Dikkat Dağınıklığı Nasıl Giderilir? 1

Hatta yaşamımızı kolaylaştıran bir unsur da diyebiliriz. Ama gelelim ki, bugün birçok insanın sorunu olan ‘dikkat dağınıklığıdır’’. Dikkat dağınıklığı daha çok çocuklarda görülür. Sebebi ise onların dünyasının büyük bir bölümünün hayaller, oyunlar ile gelişmesidir diyebiliriz. Çocuklar hemen her şeyden bir oyun veya bir hayal üretebilir. Bu yüzden de dinlediği dersten, izlediği bir filmden hemen uzaklaşıp başka şeylerle ilgilenebilir.

Çocuklar hayatlarındaki hemen hemen her şeyi oyuna çevirebilirler. Bunun önüne geçmek için farklı yollar denenebilir. Ya çocuğa odaklanmayı ve sadece o anki durumla ilgilenmesini aşılamalısınız ya da çocuğun oluşturduğu oyun dünyasına veya hayal dünyasına beraberinde katılıp, oynadığı oyunun içerisine asıl öğrenmesi gereken şeyleri yerleştirmelisiniz.

[reklam id=1]

Çocuk zaten bir oyunun içerisinde olduğu için de dikkatini dağıtmasını gerektirecek bir şey kalmayacak.

Tabi çocuklarda bu kadar basit çözümler varken dikkat problemi yaşayan bireyler de olay nasıl çözümlenir? Aslında dikkat problemini yetişkinlerde çözümlemek daha zordur. Her ne kadar “koskoca insan. Olayın bilincini hemen kavrar. Dikkatini toparlar” diye düşünsek de aslında yetişkin bir zihni kontrol etmek çocuk zihnini kontrol etmekten daha zordur.

Dikkat Dağınıklığı Nasıl Giderilir? 2

Yetişkin bir bireyde düşünceler, fikirler ve hayat gerçekliği yerine oturmuştur. Bunların oluşturduğu baskı dikkat dağılmasına daha kolay yol açar. Yetişkin bir birey çocukta olduğu gibi algılaması gereken şeyi bir oyuna, bir hayale koymaz. Aslında basit bir anlatımı vardır. Yetişkin insanlar kendini kontrol etmede belli bir seviyeye geldiği halde buna rağmen dikkatinin dağılması toparlanması zor bir olaydır denebilir. Fakat asla yenilenemez bir olay değildir. Öncelikle durum ne olursa olsun bütün zihinsel problemlerin çözümü yine bireyin kendisindedir.

Bu bir dikkat dağılımı olduğu gibi kötü alışkanlıkların çözümü de olabilir. Birey kendisine motive edici telkinler verirse ve bunu inanarak yaparsa başaramayacağı hiçbir şey yok demektir. Bunun yanı sıra mesela toplantıda olan bir bireyi ele alalım. Dikkat dağılımı mevcut. Bu bireyin dikkatinin dağınık olduğunu anladığı anda kendisine gelip içinden işine odaklanması gerektiğini sık sık söylemelidir.

Bunun dışında da mesela kendisini o an toplantıya adapte etmek için bir not defterine toplantının önemli detaylarını düşebilir. Bunu yaparken özellikle kağıt ve kalem kullanması ona katkı sağlayacaktır. Çünkü el yazısı klavye yazısına göre daha akılda kalıcıdır.

Dikkat Dağınıklığı Nasıl Giderilir? 3

Dikkat dağınıklığı çocuklardan olmak üzere yetişkinlerde de bebeklik dönemi üzerinden ortaya çıkmaktadır. Bebeklik döneminde ortaya çıkmayan bir durumda ise okul çağında ortaya çıkabilir. Okul çağında tam olarak ortaya çıkmasının sebebi ise dikkat eksikliğinin öğrenme durumunu negatif bir yönde etkilemesidir. Dikkat dağınıklığı tedavisi genel olarak ilaçsız bir şekilde tedavi edilse dahi ilaçlı olarak da tedavi edilmektedir.

Dikkat eksikliğinin tam olarak tedavi sürecinin ilaç olarak yapılması gibi bir durumda santral sinir sistemine etki etmektedir. Bu durum sentetik uyarıcılardan oluşmaktadır. Tedavi sürecinin tam olarak değişkenlik göstermesi gibi durumlar söz konusudur. Tedaviye tam olarak yanıt verilmesi bazen 6 ay sürebilirken bazen 1 yıl gibi süreçleri de görmek mümkündür. Bu tedavi süreci boyunca 1 yıldan fazla durumlar da ortaya çıkmaktadır. 1 yıldan fazla ilaç kullanımı da söz konusu olabilir.