Dil Yarasına Ne İyi Gelir

tarafından
13069
Dil Yarasına Ne İyi Gelir

Dil Yarasına Ne İyi Gelir

Dil Yarası Neden Olur: Dilimizin üzerinde zaman zaman çıkan yaralar tabir caizse hayatı zindan eder. Dilin damağa her dokunuşunda, konuşurken, yemek yerken ve en ufak bir harekette acı veren dil yaraları çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ağız hijyenine özen göstermemek, sigara içmek, aynı sakızı ikinci üçüncü kez çiğnemek; dilde tahriş oluşturacak kabuklu, tuzlu, baharatlı, asitli ve sert yiyecekleri fazla miktarda tüketmek ve buna benzer faktörler ağız yaraları ve dil yaralarının oluşumuna sebep olabilmektedir.

Pamukçuk, ağız ülseri yahut aft da denilen dil yaraları hemen hemen herkesin hayatının bir döneminde başına gelen bir hadisedir. Dildeki yaralar, saydığımız sebeplerin dışında genetik faktörler; folik asit, B12 vitamini ve demir eksikliği, sodyum lauryl sülfat içerikli diş macunu kullanımı, bağışıklık sisteminin zayıflaması, uyku düzensizlikleri, çok soğuk yahut çok sıcak yiyecek ve içecekler tüketmek, stres, virüsten kaynaklanan enfeksiyonlar ve Behçet hastalığına bağlı olarak da gelişebilmektedir.

Dildeki yaralar, ortası beyaz, etrafı kırmızı renkli ise pamukçuk olarak adlandırılır.Dil Yarasi Nasil Gecer

Ağız yaraları ve dil yaraları, çok küçük yaştaki çocuklardan, ileri yaştaki yetişkinlere kadar hemen herkeste görülebilir. Sadece dil üzerinde değil, yanak içlerinde ve özellikle alt dudağın iç kısmında da sıkça görülebilmektedir. Genelde ortası beyaz, çevresi sarımtırak renkte ve uçuk görünümündedir. Bulaşıcı özeliği vardır. Öpüşme yoluyla başkasına geçebilir.

Dil, korunaksız  bir organdır. Yani üzerinde deri benzeri bir tabaka olmadığından darbe, ısırık, diş gıcırdatma veya diş kenetleme ve buna benzer etkenlerle çok çabuk hasar alan dilde yaralar meydana gelebilir.

[reklam id=1]

Dil Yarasına Ne İyi Gelir

Ağız ve dil yaralarına hekim tarafından önerilen antibiyotik ilaç ve gargaralar iyi gelecektir. Ancak siz bu tıbbi ve profesyonel tedavilerin haricinde yaraların daha hızlı iyileşmesi adına bazı doğal çözümlerden, söz gelimi bitkilerden de istifade edebilirsiniz.

Bakalım dil yaralarına ne iyi gelir..

Ülser Otu, ağız içi ülserleri için hayli etkili bir bitkidir ve ağız yaralarını tedavi ettiği için de ülser otu olarak bilinir. Türkiye’de çok bilinen ve yaygın bir bitki olmadığından her aktarda bulmak mümkün olmayabilir. Bulabilirseniz bu otla çay hazırlayıp tüketebilirsiniz.

Çay, tanen ya da diğer söyleyişle tannik asit açısından son derece zengin olan çay; mantar, alerji, virüs veya bakteriler sebebiyle meydana gelen ağız yaralarına iyi gelir. Tek sefer kullanılmış çay poşetini soğuduktan sonra dil yaraları üzerine koyup 15-20 dakika kadar bekleyin. Bunun dışında, okaliptüs, adaçayı, ahududu, ayı üzümü, meyan kökü ve nane çayları da tanen içerdiğinden, bu çayları da kullanabilirsiniz.

Altınmühür antiseptik özelliği olan ve kanamayı azaltan özelliği ile ağız ve dil yaraları tedavisinde kullanılır. Altınmühür çayı hazırlamak için 250 gram suya 2 çay kaşığı altınmühür atarak karıştırın ve 10 dakika demleyin. Çayı soğutup gün içinde gargara olarak kullanabilirsiniz.

Adaçayı ağız, boğaz ve dil yaralarına iyi gelen bir özelliği ile tanınır. Adaçayını da çay gibi demleyerek, gargara olarak kullanabilirisiniz.

Ağız ve dil yaralarının etkili biçimde tedavi edilebilmesi için, yaraların sebeplerinin saptanması gerekir. Tıbbi tedavinin yanı sıra bu bitkilerin de yardımıyla ağız yaraları ve  dil yaralarının tedavi sürecini hızlandırabilirsiniz.

dil yarasi

Dil Yarası Nasıl Geçer

  • Her şeyden önce ağız ve dil yaralarını temiz tutmak gerektiğini unutmamak gerekir. Yaraları temiz tutmak için antiseptik gargara kullanabilirsiniz. 1’e1 oranında hidrojen peroksit ve suyu karıştırıp, ağzınızı bu karışımla çalkalayın. Çalkalama esnasında köpürme meydana gelebilir, karışımı yutmamaya özen gösterin. Hidrojen peroksit ağızdaki yaralarla mücadele ederek daha da ilerlemelerini önler.
  • Dil yaraları için bir yöntem de kabartma tozu ile hazırlanacak reçetedir. 1 tatlı aşığı kabartma tozuna bir miktar su ilave edin ve macun kıvamında bir karışım elde edin. Karışımı 5-10 dakika kadar dil yaraları üzerinde bekletin ve çalkalayın. Günde 2-3 kez tekrarlayabilirsiniz.
  • Dil yaralarının tedavi ve iyileşme sürecinde dili tahriş etmeyecek gıdalarla beslenmeye dikkat edin. Sert ve keskin köşeleri olan yiyecekleri tüketmeyin. Çok sıcak, aşırı mentollü, baharatlı, asitli ve acı gıdalardan ve içeceklerden, kafein içeren içeceklerden, çikolata, sigara, ekşi meyveler ve cips gibi tahriş edici yiyeceklerden bir müddet uzak durun.

Tüm bu önlemlere rağmen yaralarınız iyileşmiyor, daha da kötüleşiyor, şikayetlere kanama ve şişlik de ekleniyorsa uzman bir hekime görünmeyi ihmal etmeyin.

Dil Yarasina Ne iyi Gelir