Diş Ağrısı Evde Nasıl Geçer?

tarafından
418
Diş Ağrısı Evde Nasıl Geçer?

Diş ağrısı, kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkileyen ağrılar arasında yer alır. Şiddeti az bile olsa iş hayatı ya da günlük işlerinde hastaların zorlanmasına neden olan bu ağrılar, farklı nedenler ile ortaya çıkabilir.

Mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmesi gereken diş ağrıları, imkan olmadığında bazı yöntemler ile geçirebiliyor. Diş ağrısını ne geçirir evde sorusundan yola çıkarak farklı yöntemler ve bu yöntemlerin uygulanışlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Diş ağrısını evde geçirmek için çok sayıda farklı yöntem uygulanabilir. İlk olarak ağrı başladığında bir diş temizleme ipi ve uygun bir fırça ile dişlerin temizliğini sağlayın. Dişleri temizledikten tamamen yemek artıklarından arındırdıktan sonra hala ağrı devam ediyorsa aşağıdaki yöntemler deneyebilirsiniz.

[reklam id=1]

Diş ağrısı için en etkili çözümlerden birisi, soğuk su uygulamasıdır. Bu uygulamada ağza belli miktarda soğuk su alınır ve özellikle ağrı bölgesine doğru çalkalama yapılır. Sonrasında su ağızdan boşatılır ve yine bir yudum soğuk su alınır. Bu şekilde ağrı kesilene kadar devam edilebilir.

  • Eğer dişteki iltihaptan dolayı yüzde şişlik varsa yine soğuk su uygulaması ve yüz bölgesine de soğuk uygulama yapılması gerekir.
  • Dişte şiddetli ağrı olması durumunda sirkeli su ya da tuzlu su ile gargara yapılabilir. Düzenli uygulamada orta ya da hafif diş ağrılarını geçirmek için etkilidir. Bu uygulama ile dişteki bakterilerden tamamen kurtulmak mümkün.
  • Genelde yatar durumda olmak diş ağrısını arttırır. Geceleri daha fazla olan diş ağrısı için yatarken yüksek yastık kullanabilirsiniz.
  • Eğer evde doğal karanfil yağı varsa bu yağdan bir kaç damla temiz bir pamuk üzerine döküp ağrı bölgesine koyabilirsiniz. Bu şekilde bir ağrı kesme yöntemi deneyebilirsiniz.
  • Eğer karanfil yağı yoksa, kuru karanfili de ağrılı bölgeye bastırıp uyuşmasını sağlayabilirsiniz. Karanfil antibakteriyel özelliğinden dolayı çürük dişin çevresindeki zararlı bakterilerin yok olmasını sağlar ve bu şekilde ağrıyı da azaltır.

Diş Ağrısı Evde Nasıl Geçer? 1

  • İltahaptan dolayı nasıl ki soğuk su kompresi yapabilirseniz, aynı uygulamayı sıcak su ile de yapabilirsiniz. Bir kaç damla sıcak suyu ağzınıza alıp normal ısıya gelene kadar tutup geri çıkarın. Belli bir süre bu şekilde devam edin. Eğer ağrı devam ederse başka yöntemleri deneyebilirsiniz.
  • Dişiniz çok ağrıdığında kesinlikle diş bölgesine kolonya ya da alkol gibi maddeler koymayın. Etkili olmasına karşılık zararlı olan bu yöntemleri uzmanlar da kesinlikle tavsiye etmiyor.
  • Yine aynı şekilde ağrıyan dişin üzerine her hangi bir ilaç koyup bastırmak da uzmanların tavsiye etmedikleri yöntemler arasında yer alıyor.

Yukarıdaki bu yöntemler ile diş ağrısına evde çözüm bulabilirsiniz. Ancak bazen bütün yöntemleri deneseniz de diş ağrısından kurtulamayabilirsiniz. Bu durumda ağrıyan dişin üzerine aspirin ya da farklı bir ağrı kesici kesinlikle basmayın. Bu yöntem geçici olarak ağrıyı hafifletse de daha sonrasında çok daha fazla canınızın yanmasına neden olacaktır.

Diş Ağrısı Evde Nasıl Geçer? 2

Bunun yerine bir diş sarımsağı az miktarda tuz ile ezin. Bir damla kadar su ile ıslatın ve sarımsağı dişin üzerine bastırın. Her ağrıdığında bu şekilde devam edin. Kısa süre sonra ağrının hafifleyerek geçtiğini göreceksiniz.
Bu yazımızda sizlere, diş ağrısı nasıl geçer evde tedavi yöntemleri hakkında önerilerde bulunduk.

Bu önerileri dikkate alıp uygulayarak diş ağrınız geçse bile bu tür bir sorundan sonra mutlaka uzman bir doktora ağrıyan dişinizi göstermeniz gerekir. Dişte yeni başlayan bir çürüme ya da başka bir sorun varsa ilerlemeden önlenmesi ve tedavi edilmesi gerekir.