Diş Ağrısı Nasıl Geçer

tarafından
1497
Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Diş ağrıları genel anlamda acıların en katlanılmazlarındandır. Genel olarak sinir kaynaklı olduklarından dolayı his olarak diğer başka ağrılardan farklı gibidirler. Üstelik direkt olarak vücudun baş kısmında yaşanmasından dolayı hastayı günlük işlerini yaptırmayacak duruma getirebilir. Ağrıdan gözler kapanabilir, kulaklarda duyma problemleri dahi görülebilir.

Diş ağrılarının büyük çoğunluğu çürük kaynaklıdır. İhmalden kaynaklanır.  Diş ağrılarını ne keser? Dişi düzenli olarak fırçalamak birçok ağrıyı dindirmede yardımcıdır. Diş ağrılarına sebep olan diğer etmenler ise iltihaplar ve diş eti rahatsızlıklarıdır. Genel olarak geçici gibi görünmelerine rağmen ileride aynı dişte daha büyük problemler çıkabilir.

Hatta ihmal edilen diş yüzünden sorun diğer dişlere de yayılabilir. Elbette ağrı katlanarak geri döner. Bu nedenle diş ağrıları ihmal edilmemeli ve bir an önce doktora gidilmelidir. Çünkü dişin ağrısının neyden kaynaklandığını bulmak gerekir. Durumu göre en uygun tedaviye diş doktorunuz karar verecektir.

20’lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

20’lik diş ağrılarını herkes yaşamayabilir. Ancak birçok kişide görülen bu 20’lik diş ağrıları, en şiddetli diş ağrıları içerisindedir. Üstelik bu diş ağrılarını dindirebilmek için doğal olarak yapılacak  pek fazla bir şey yoktur. Aslında 3. Azı dişi olarak adlandırılan bu dişler. İnsanoğlunun binlerce yıllık yeme alışkanlıkları sonucunda körelmiş olan dişler olarak görülürler. Yalnız bu körelme tam yaşanmamıştır. Örneğin 15 yaşındadan sonra bu dişler sürülür ve çenenin o anki durumuna göre kendilerine bir çıkış yolu bulamazlarsa da damak içerisinde gömülü kalırlar. Bu dişe müdahaleye diş hekimi karar verir. Ağrı dayanılmayacak gibiyse yapılacak bir operasyonla bu sorunlu diş çekilir. Çünkü 20’lik dişler diğer dişleri etkileyerek onların da çürümesine yol açabilirler. Üstelik birçok diş eti hastalığının da kaynağı olurlar.

Diş-Ağrısı-Nasıl-Geçer1

 

[reklam id=1]

Hamilelikte Diş ağrısı Nasıl Geçer?

Ağız ve diş sağlığna hayatın hemen her noktasında dikkat edilmesi gerekir. Dişlerle ilgili en ufak ihmalin hemen ağrıyla cezalandırılır. Kişi pişman olur ama iş işten geçmiştir. Hamilelikle diş ağrıları nasıl geçer? Hamilelik süreci anne adayının vücuduna en dikkat etmesi gereken dönemdir. Bu dönemde annenin vücudu bağışıklık bakımından en zayıf durumdadır. Bu nedenle ağız ve diş yapısı biraz hassaslaşır. Üstelik bu dönemde bebeğin sürekli kalsiyum ihtiyacının karşılanması gerekeceğinden, anne eğer dışarıdan bu kalsiyumu almazsa kendinden kaybeder. Bu durum diş kemiklerinin de zayıflamasına yol açar. Tüm bu etmenler göz önüne alındığında, hamile bir kadın ağız temizliğine dikkat etmez veya çürük bir dişi varsa tedavi ettirmezse ağrılar yaşar.

Diş-Ağrısı-Nasıl-Geçer

Hamilelik sırasında bunların yapılmayacağı durumu artık eskide kalmıştır. Hamile kadın gayet güvenli bir şekilde doktora gidebilir hatta ağız gargarası dahi yapabilir. Sadece ilk 3 ay bebek gelişimi hızlı bir şekilde devam ettiğinden dolayı diş tedavisi için uygun olmayabilir. Ama diş ağrısı oldukça şiddetli ve  tedavi uygulanmamaya devam ettikçe daha büyük sorunlar ortaya çıkacak gibiyse, doktor ile konuşularak tedaviye karar verilebilir. Hamileliğin 4 ve 6 aylık dönemlerinde diş tedavilerinin uygulanması en doğru zamandır. Bu dönemde kanal tedavisi, diş çekimi dolgu gibi ertelenmesi mümkün olmayan işlemler rahatlıkla uygulanabilir.