Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

tarafından
363
Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

Diş eti çekilmesi neden olur, diş eti çekilmesi en sık rastlanılan ağız içi rahatsızlıklardan birisi olup hem görüntü açısından hem de sağlık ve dişlerin ömrü açısından nahoş bir durumdur. Diş eti çekilmesi nedir  sorusunun yanıtı aslında rahatsızlığın isminden de bellidir.

Diş etlerinin geriye doğru çekilerek diş aralarındaki boşlukların bariz hale gelmesidir. Dişlerin arası açılır, diş aralarındaki boşluklar belirgin vaziyete gelir ve eğer gerekli bakım ve tedavi yapılmazsa ciddi diş kayıpları yaşanabilir. Dişe eti çekilmesi diş hassasiyeti ve dişlerde çürüme gibi ciddi problemlere de sebep olabilmektedir.

  • Diş eti çekilmeleri birdenbire oluşan problemler değildir. Yavaş yavaş ve zamana yayılarak meydana gelir.
  • Diş eti çekilmesi bazı belirtiler verir. Bakın o belirtiler neler.
  • Dişler daha uzun bir hal almaya başlar. Bu, dişlerin uzadığı değil, diş etleri çekildiği için dişler ortaya çıktığı için gerçekleşir.
  • Diş etlerinin sıyrıldığı bölgelerdeki diş köklerinde aşırı duyarlılık oluşabilir.
  • Diş etinin sınır kısmında dile çentik gibi bir engel dokunabilir.
  • Diş çürükleri baş gösterebilir.
  • Nefeste hoş olmayan koku, şişme ve kanama meydana gelebilir.

Diş eti çekilmesi nedenlerine gelecek olursak, nelerden bahsedebiliriz bir bakalım.

[reklam id=1]

Diş etlerindeki çekilmelerin en yaygın sebepleri arasında diş eti hastalıkları gelir. Diş eti hastalıkları, bakterilerin diş ve diş etleri üzerinde plak oluşturmaları ile meydana gelir. Bu plaklar temizlenmedikleri zaman sertleşirler, tartar yahut diş taşlarına dönüşebilirler.  Bu diş taşlarından çıkan asitler, bakteri kalıntıları  vs diş eti çekilmelerine sebebiyet vermektedir.

Çok sert diş fırçaları kullanmak, diş fırçalarken diş etlerini çok hırpalamak da diş eti çekilmelerine sebebiyet verebilmektedir.

Dişleri her gün düzenli olarak fırçalamamak diş eti çekilmelerinin birincil sebebidir diyebiliriz. Dişleri düzenli fırçalamamak plak oluşumunu hızlandırır ve diş eti çekilmelerine zemin oluşturur.

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur?

Diş eti çekilmelerinin tabanında kalıtsal sebeplerin yattığı da söylenebilir. Anne babada diş eti çekilmesi varsa çocuklarda da ilerleyen yaşlarda diş eti çekilmelerine yatkınlık söz konusu olabilmektedir.

Dişlere uygulanan ortodontik tedaviler eğer hızlı uygulanırsa diş eti çekilmesi yapabilmektedir. Diş etleri diş düzeninin değişmesine ayak uyduramaz, kemiklerde  ve yumuşak dokuda hasar oluşabilir.

Kırık dişler, ısırırken dişlerin doğru oturmaması hormonal değişiklikler, sigara içmek, diş gıcırdatmak, dile ve dudaklara piercing taktırmak, diyabet gibi faktörler de diş eti çekilmelerine zemin hazırlar.

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti tedavisi nasıl yapılır sorusunun yanıtı diş eti çekilmesinden muzdarip olan kişiler için çok değerlidir. Aslında diş etleri çekildikten sonra bir daha geri gelmez. Diş eti çekilmesi tedavisi aslında diş etlerinin daha da kötü bir duruma gelmesini önlemek ve ilerlemesini durdurmak için yapılabilir.

Diş Eti Çekilmesi Neden Olur? 1

Önce diş eti çekilmesine neden olan bakteri ve diş taşları temizlenerek diş etleri rahatlatılır. Kronik iltihaplı doku kazınarak alınır. Bu tedaviyle diş eti geri gelmese bile en azından daha da ilerlemesi önlenmiş olur.

Diş etine ne iyi gelir, tedavi ve bakımdan sonra ne yapılmalıdır ki diş etleri daha fazla çekilmesin ve diş kaybı yaşanmasın.

Bitkiler her zamanki gibi imdada koşar. Yeşil çay, çay ağacı yağı, dağ kekiği, aloe vera jeli, sarımsak gibi doğal besinler ve bitkileri daha sık tüketmek, bitki çaylarını aynı zamanda gargara olarak da kullanmak, sigaradan uzak durmak, yeterli vitamin almak, özellikle C vitamini alımını ihmal etmemek, dişleri düzenli fırçalamak ve diş ipi kullanmak, diş etlerini koruma yolunda faydalı olan çözümler olarak sıralanabilir.