Diş Eti Hastalıkları

tarafından
512
Diş Eti Hastalıkları

Diş eti hastalıkları her yaştan insana sıkıntı veren, belli başlı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan ve tedavi edilmediğinde başka rahatsızlıklara da zemin hazırlayan ağız içi problemidir. Diş eti hastalığı diş etlerinin diş eti çizgisi hizasında iltihaplanması durumudur. Bu iltihaplanma tedavi edilmez ve uzun zamana yayılırsa ilerler ve dişleri çevreleyen kemikler de bu iltihaplanmadan nasibini alır. Diş eti hastalığı iki aşamadan oluşur:

  • Gingivitis, yani diş eti iltihaplanması
  • Periodontitis, ileri derecede diş eti iltihaplanması
  • Diş eti hastalıkları ile ilgilenen diş hekimliği dalı peridontolojidir.

Diş eti hastalıklarının belirtileri diş etlerinde kanama, kızarma, hassasiyet, şişlik, dişlerden ayrılmış diş etleri, diş ve diş etleri arasında iltihaplı akıntı, birbirinden uzaklaşan dişler, sallanan dişler, kötü nefes kokusudur. İyi bir ağız bakımı ve diş temizliği ile bu sorunun üstesinden gelinebilir.

[reklam id=1]

Diş etlerinin durumuna göre periodontolog, diş temizliği, küretaj, kök yüzeyi düzleştirilmesi gibi tedavilerden uygun olanını da uygulayabilir. Diş taşları ve plaklar dişeti cebinden uzaklaştırılabilir. Kök yüzeylerinde düzleşme sağlanarak da diş etinin dişleri daha sıkı kavraması sağlanabilir. Tüm bu tedavi ve işlemler yeterli gelmezse diş eti operasyonu uygulanabilir.

Diş eti hastalığı gargaralarla, antibiyotik ilaçlarla ve buna benzer yaklaşımlarla kendi kendine iyileşmez. Muhakkak diş eti uzmanı (periodontolog) tarafından tedavi edilmesi gerekir. Diş eti hastalıklarının erken tedavisi diş eti sağlığını da korur. Teşhis edildikten sonra tedavisi yapılmayan diş eti hastalıklarında diş kaybı yaşanması olasılığı yüksektir. Diş eti hastalıklarını önleyebilmek için her gün en az iki kez dişler ve diş etleri fırçalanmalı, diş ipi kullanılmalı ve 6 ayda bir diş hekimine muayene olunmalıdır.

Diş Eti Hastalıkları 1

Diş eti sızlaması da bir başka diş eti hastalığıdır ve en sık yaşanan ağız içi problemlerinden birisidir. Diş eti sızlaması, diş etlerinde kızarıklık, zonklama, şişlik, ağrı, sıcak ve soğuğa hassasiyet gibi belirtiler verir. Bu belirtiler varsa ve uzun süre geçmesine rağmen iyileşme göstermiyorsa mutlaka zaman kaybetmeden bir diş hekimine başvurmak gerekir ki diş kaybı yaşanmasın.

Diş eti sızlamasının pek çok sebebi olabilir. Dişleri yeterince fırçalamamak, diş ve diş etlerinin hassaslaşması, soğu ve sıcak yiyecek ve içeceklere karşı hassasiyet diş eti sızlamasına yol açabilmektedir.

Diş etleriniz sızlıyorsa bilin ki dişleri saran dokular ve lifler iltihaplanmıştır, normal olmayan bir durum vardır ve diş etleriniz size sinyal veriyordur.

Diş Eti Tedavisi

Diş eti hastalıklarında uygulanan tedavi diş hekimi tarafından yapılan profesyonel diş temizliğidir. Diş aralarında ve köklerinde biriken ve sertleşerek diş taşlarına dönüşen plaklar temizlendiğinde diş etlerinde büyük ölçüde rahatlama sağlanır.

Diş Eti Hastalıkları 2

Eğer diş eti hastalığı ileri bir evreye taşınmışsa, hastalıklı olan diş eti cepleri ve enfeksiyonu tedavi etmek için diş taşı temizliği ve kök düzeltmesi işlemleri uygulanabilir. Periodontolog tarafından özel aletler yardımıyla diş eti çizgisi üstünde ve altında biriken diş taşları, plaklar ve yiyecek artıkları temizlenir. Böylelikle dişler ve kök yüzeyleri  temizlenerek pürüzsüz bir hale getirilir.

Hekim diş taşlarını temizlemek için lazer de kullanabilir. Periodontal cepler derinse ve hastalık ileri periodontit tanısı almışsa, hem ceplerin derinliğini azaltmak, hem de yitirilmeye başlanan kemik dokusunu yeniden kazanabilmek için diş eti ameliyatı yapılabilir. Gingival Flap denilen diş eti ameliyatı ile diş etleri eski sağlıklı yapısına kavuşturulabilir.