Diş Eti İltihabı

tarafından
476
Diş Eti İltihabı

Diş eti iltihabı, ağız içi problemlerin içinde en sık rastlanılanlardan birisidir ve son derece ağrılı ve zorlayıcı bir süreç yaşanmasına sebep olur.  Diş eti iltihabına başlamadan evvel, diş eti iltihabına sebep olan faktörlerin ne olduğunu bilmek ve bu faktörleri kontrol altına almak gerekir. Tıpta “Periodontitis” olarak isimlendirilen diş eti iltihabı, dişleri çevreleyen kemiklerde ve diş eti dokularında meydana gelen bir iltihaplanmadır.

Dişlerin bir görünen bir de görünmeyen kısımları vardır. Dişlerin görünen kısımlarından başka bir de kök olarak isimlendirilen ve çene kemiğine ince sinirlerle bağlı kısımları vardır. Diş eti iltihaplanması sadece diş etlerinin görünen kısımlarında gelişmez.

Dişin kemik kısımlarına da sirayet eder. Bu yüzden dışardan bakıldığında diş etlerinde problem yokmuş gibi görünebilir ama asıl problem daha kök ve gizli kısımlardadır ve büyük ızdırap verebilir. İltihaplanmadan dişin kemik kısımları etkilendiğinde dişler sallanmaya başlar ve çürük olmasa dahi çekilir.

[reklam id=1]

Diş Eti İltihabına Ne İyi Gelir?

Peki diş eti iltihabı nasıl geçer, bu acılı ve ızdıraplı süreç nasıl atlatılır, diş eti iltihaplanması nasıl tedavi edilir bu soruların yanıtlarına bakalım.

Diş hekiminiz önce diş eti iltihabına sebep olan diş taşlarını ve plakları temizleyecektir. Önemli olan diş eti iltihabının erken dönemde tespit edilmesi ve tedavi sürecine başlanmasıdır. İltihap giderildikten sonra da diş temizliğine ve bakımına olabildiğince özen gösterilmelidir. Gündelik temizlik ve bakımı yapmadan sadece diş hekiminin uyguladığı tedaviden fayda beklemek yeterli gelmeyecektir.

Diş Eti İltihabı 1

Diş eti iltihabı kendisini ağızda kötü koku, kızarmış ve şişmiş diş etleri, ağızda oluşan kötü tat, çarpıklaşan dişlerle belli eder.

Diş eti iltihabı nasıl geçer evde neler yapılabilir, hangi doğal çözümlerden istifade edilebilir hususu da oldukça önemlidir. Bakalım bu konuda neler yapabiliriz.

  • Adaçayı diş eti iltihapları için oldukça faydalı ve etkili bir bitkidir. Anti –inflamatuar özelliği olan adaçayı  hem şişlikleri azaltır, hem de anti bakteriyel özelliği ile bakterileri etkisiz hale getirir.
  • Adaçayını suda kaynatarak, biraz ılındıktan sonra ağız içinde gargara yapmak iyi bir çözümdür.
  • Aynı şekilde nane yaprakları da suda kaynatılarak gargara yapıldığında rahatlatıcı etki gösterecektir.
  • Keskin aromalı ve güçlü baharatlardan birisi olan zerdeçalin bir faydasının da diş eti iltihaplarını çözmek ve dağıtmak olduğunu biliyor muydunuz? Zerdeçali diş tozu gibi kullanarak diş etlerinizdeki iyileştirici etkisini görebilirsiniz.
  • Diş ipi kullanmak da diş eti iltihabı tedavisinin bir parçasıdır.
  • Dişleri her gün mutlaka en az 2 kez 3 dakika boyunca fırçalamak gerekir.
  • Günlük gargara kullanmak da yine tedavinin bir parçası yapılmalı ve asla ihmal edilmemelidir.
  • 3 ayda bir diş fırçasını değiştirmek, sigara içiliyorsa sigarayı bırakmak, antioksidan içeriği yüksek olan kaliteli besinler tüketmeye özen göstermek
  • C vitamini yönünden zengin besiler tüketmek, şekerli ve nişastalı gıdaların tüketiminden kaçınmak gerekir.

Diş Eti İltihabı 2

Diş Eti İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti iltihaplanması ileri bir evreye dahil olmuşsa evde doğal reçetelerle uygulanacak tedaviler yetersiz kalacak demektir. Mutlaka bir diş hekimini yolunu tutarak gerekli tedavi alınmalıdır. En etkin tedavi dişlerin üzerindeki diş taşları ve plakların uzaklaştırılması ve sağlam ve nizami bir kök yüzeyinin elde edilmesinin sağlanmasıdır. Bu tedaviler yapıldıktan sonra hasta mutlaka günlük diş bakımını düzeli olarak yapmalı ve ağız bakımını asla ihmal etmemelidir. Ama diş eti iltihaplanması vakası daha ileri boyuta taşınmışsa cerrahi müdahale gerekebilir.

Kişi tedavi gördükten sonra gündelik diş bakımını mutlaka gerçekleştirmelidir. Dişlerin her gün düzenli olarak fırçalanması, diş ipi ve gargara kullanılması son derece önemlidir.