Diş Eti Kanaması

tarafından
263
Diş Eti Kanaması

Diş eti kanaması,  diş etleri ağız içi mukozadaki çıkıntıları kaplayan ve dişlerin boyun kısmını sararak onları kemiğe sabitleyen bölümdür. Sağlıklı diş etleri soluk pembe renkte olur, sert ve sıkı bir görüntüye sahiptir. Bakteri plakları ise ağız boşluğundaki yumuşak dokular, dişler ve diş eti oluğu içinde biriken sarımtırak beyaz renkte bir tabakadır. Suyla temas ettiğinde yapıştıkları yüzeyden temizlenmeleri zordur. Diş fırçası ile arındırılabilirler.

Diş Eti Kanaması 3

Dişlerdeki bakteri plakları yok edilmezse gingivitis denilen diş eti enfeksiyonu oluşabilir. Bu enfeksiyon diş eti hastalığının başlangıç evresidir. En önemli belirtisi ise diş eti kanamasıdır. Zira sağlıklı diş etleri dışarıdan herhangi bir zorlama olmadıkça kanamaz.

Gingivitis tedavi edilmediği takdirde periodontitis denilen daha ağır bir diş eti hastalığına zemin hazırlar. Periodontitis, dişi destekleyen kemik dokunun yıkımı demektir.

[reklam id=1]

Diş Eti Kanaması Neden Olur?

Diş eti kanaması tedavisine gelmeden önce diş etleri neden kanar kısmına değinmek gerekir. Diş eti kanamasının birbirinden değişik sebepleri vardır. Sert kıllı diş fırçalarıyla diş fırçalama, sert gıdaların ve kabuklu gıdaların diş etlerini yırtması, C vitamini yönünde eksik beslenme, alerjik durumlar, pıhtılaşma bozuklukları, trombosit bozuklukları,  stres, diş gıcırdatmak, ailesel ve genetik faktörler, kötü beslenme, hamilelik süreci, lösemi, şeker hastalığı, romatizmal artrit, kalp damar hastalıkları ve kan inceltici ilaçlar diş eti kanamasına sebep olan yaygın sebeplerdir.

Diş Eti Kanaması

Diş Eti Kanamasına Ne İyi Gelir?

Son derece sıkıntılı bir durum olan diş eti kanamaları çözüm ve tedavi aratır, kişiyi doğal çözümler ve daha ileri aşamalarda ise tıbbi çarelere başvurmaya sevk eder. Diş eti kanamaları asla ihmal edilmemesi ve tedavisinin acilen yapılması gereken problemlerdir. Peki diş eti kanaması nasıl önlenir, bunun haricinde diş eti kanaması bitkisel çözümlerle tedavi edilebilir mi, neler yapılabilir kısmına gelelim şimdi de.

Diş eti kanamalarında tedavinin ilk aşaması, bakteri plaklarının zaman içinde meydana getirdiği diş taşlarının özel cihazlarla giderilmesi ve ağız hijyeninin sağlanmasıdır. Hastalığın durumu ve düzeyine göre hekim gerekli görürse tedaviye ilave olarak antibiyotik verebilir ve cerrahi müdahalede bulunabilir.

Diş eti kanaması tedavisinde ikinci aşama hastaya verilecek ağız hijyeni eğitimidir. Kişinin ömür boyu sürecek ağız hijyenine uyması ve bunun için de dişlerini doğru fırçalamayı öğrenmesi gerekir. Diş fırçası haricinde, fırça kıllarının ulaşamadığı kısımlar için diş ipleri, ara yüz fırçaları, köprü altı ipleri ve anti bakteriyel gargaralar kullanılmalıdır.

Diş Eti Kanaması 2

Diş eti kanaması tedavisinde üçüncü aşama da diş etleri sağlığına kavuşsa dahi yılda iki sefer yani 6 ayda bir diş hekimini ziyaret etmek ve diş taşı temizliğini yaptırmaktır.

Diş eti kanaması bitkisel çözümlerle de desteklenebilir. Bunlardan en bilineni ise kekiktir. Özellikle İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen kekik, diş eti çekilmelerine ve kanamalarına son derece iyi gelmektedir. Bunun için 1 su bardağı suyu cezveye koyup içine de 1 tepeleme tatlı kaşığı dolusu kekik atın ve kaynatın. Kaynama işlemi sonunda suyu süzün ve ılınan suyla dişleriniz fırçalayın.

Bu uygulamayı sürekli hale getirin. Bir müddet sonra diş etlerinizdeki rahatlamayı fark edeceksiniz. Diş eti kanaması ve çekilmesi için mükemmel bir çözümdür. Bu reçete sadece diş eti kanaması tedavisi için değil, diş eti kanaması nasıl önlenir hususu için de son derece önemlidir. En iyi tedavinin hastalıklar gelmeden önce uygulanan önleyici çözümler olduğu düşünülürse, hastalıklar henüz bizi esir almadan onlarla savaşabilir ve onları bertaraf edebiliriz.