Diş Eti Şişmesi

tarafından
523
Diş Eti Şişmesi

Diş eti şişmesi, son derece hassas olan diş etlerinin bazı etkenlere bağlı olarak şişmesi durumudur. Ağız bakımının yetersiz olması ve tahriş edici etkenler sebebiyle diş etinde şişlik meydana gelebilir. Eğer acil ve tehlikeli bir durum ve rahatsızlık yoksa sorun, evde uygulanabilecek doğal tedavilerle halledilebilir. Peki diş eti şişmesi neden olur, diş etleri neden şişer, diş etinde şişlik tehlikeli bir duruma işaret eder mi göz atmakta fayda var.

Diş Eti Neden Şişer?

Diş eti şişmesi neden olur sorusuna verilecek yanıtlar size bu konuda fikir verebilir.

Sıcak çay, kaynar çorba ve yemek gibi çok sıcak içecek yahut yiyeceklerin tüketimi diş etinde şişlik meydana getirebilir.

[reklam id=1]

Sigara ve alkol tüketiminin fazla olması; takma diş, diş teli gibi yerine tam oturmayan diş aparatları; sert elma, havuç gibi diş etlerini zorlayan yiyeceklerle, patlamış mısır, kırmızı et gibi diş ve diş etleri arasına sıkışan gıdaların tüketimi, dişleri sert ve hırpalayıcı şekilde fırçalamak, diş fırçasının çok set kıllardan oluşması, diş ipini çok sert kullanmak, diş ipini ilk kez yahut uzun bir aradan sonra yeniden kullanıyor olmak, bakteri plaklarının oluşumu, diş eti iltihapları, periodontit, ağız ülseri (aft), diş apsesi, hormonal dalgalanmalar, (özellikle kadınlarda ergenlik, adet süreci, gebelik dönemi, menopoz, bazı doğum kontrolü hapları), tansiyon ilaçları, kemoterapi tedavisi, ilaç alerjileri ve diğer etkenler diş eti şişmesi neden olur sorusuna yanıt olarak verilebilir.

Diş Eti Şişmesi

Diş eti şişmesinde tedavi olarak ağzı yakmayacak derecede sıcak suyla gargara yapmak, ağzı ılık tuzlu suyla yahut limonlu suyla çalkalamak, dişleri doğru teknikle fırçalamak, yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanmak, günde iki kez diş ipi kullanmak, diş etlerinde buz gezdirmek, zerdeçali suyla karıştırıp macun haline getirerek diş etlerine uygulamak, diş etlerine karanfil yağına batırılmış kulak temizleme çubuğu ile masaj yapmak, bol su içmek,  sallama çay poşetini diş etlerine uygulamak, oksijenli su ile diş etlerine gargara yapmak, sigara ve alkolden uzak durmak, yeterince C ve D vitamini, folik asit ve kalsiyum tüketmek diş etinde şişlik durumunda hem önlem hem de tedavi sağlar.