Dış Gebelik Tedavisi

tarafından
220
Dış Gebelik Tedavisi

Gebelik tedavisi ilaçla veya ameliyatla gerçekleşir. Ameliyattan önce bazı ilaçlar kullanılır. Dış gebeliği ultrasonda her zaman göremeyebiliriz. Kadınların gelecekte hamile kalma şansını yok etmemek adına kan nakli sürekli yapılır. Doğum kontrol yöntemlerini uygularken başarısız spiral kullanımları bu tedvinin iyi ilerlemesini engeller. Dış gebelikte diyagram kasları zarar görür. Eğer kadınların özel bölgelerinde iltihap varsa bu risk oluşabilir.

Tüpü patlatmadan yapılması gereken tedavide, solunum yolları düzenli olarak kontrol edilir. Kişilere yaşamsal sıkıntı yaşatmadan yumurta hücresinin görevini eski halline getirmeliyiz. Bu nedenlerden dolayı tedavi yaklaşık 15 gün sürer. Hastanın durumuna göre hastanede yatma süresi değişir. Özellikle dış gebelik tedavisi iğne ile yapılan işlemden sonra, kadında erik suyu şeklinde kanamalar olur. İğne yöntemi ile tedavi uygulanan hasta kısa süreliğine sancı geçer ve sancısı bir süre sonra yok olur.

Rahimde iğne tedavisinden sonra yumurta hücresinin kanama yapması çok normaldir. Sizlere dış gebelik tedavisi için bilgi vermek üzere hazırlanan yazımızdan umarız fayda almışsınızdır. Hastaya uzman tarafından verilen iğnelerin dozu çok önemlidir. Doktorun verdiği iğneleri zamanında ve düzenli bir şekilde vurdurmanız gerekir.

[reklam id=1]

Tedaviden 4 veya 10 hafta sonra cinsel ilişkileriniz normale dönmeye başlar. İlgili makalemizde dış gebelik tedavisi kaç gün sürer, sorusu içinde detaylı bilgiler almanızı sağlayacağız. Her zamankinden daha fazla regli yaşayabilirsiniz. İğne tedavisi ameliyat olmak istemeyenler için geçerlidir. Tedavi süresinde hastanın genital organlarının durumu incelenir.

Genital bölgedeki hava ve yumurtalıkların yerleştiği kesesindeki kanamayı kontrol ettikten sonrasında ağrı olacağından dolayı doktor tarafından verilen iğneyi bir süre kullanırsınız. İğneleri düzenli kullanırsanız karında ve göğüs kısımlarında ağrı olmaz. Tedavide kullanılan iğne prosesten hormonlarını düzenlemek üzere iş yapar. Kuldosentez, dış gebelik durumlarında batın bölgesinde iğne uygulaması gerçekleşir.

Dış Gebelik Tedavisi

Tual gebelik yumurtaların sertleşmesi ile meydana gelir. Laporoskopi yöntemi ile hastada kalan salpenjektomi işlemi uygulaması yapılarak tüp çıkartılır. Hastaya uygulanan dış gebelik iğne tedavisi, birçok klinik merkezlerinde önerilir. Kürtaj sonrasında yumurtalıkların komşu kısımlarına yerleşen cenini etkisiz hale getirmek gereklidir.

Dış gebelikteki iğne cenini etkisiz hale getirmek için kullanılır. Sezeryan yaptıran hastalarda bir zaman sonra dış gebelik olabilir. Canlılığını henüz kaybetmeyen kadınların doğurganlık tüplerine göre uygulanan iğneli tedavi erken teşhis ederse çok etki eder.

 • Dış gebelik tedavisi risk durumuna göre değişir.
 • Regli dönemi yaklaşmadan tedavi yapılması gerekir.
 • Tedavide fallop kanalları rahimin hangi bölgede olduğunun tespiti ile başlar.
 • Rahim içindeki yumurtaların ağrılı yer değişimi gerçekleşirse ameliyattan önce komplikasyon gerekebilir.
 • Rahimdeki tüplerin işleyişine müdahale eden dış gebelik tedavisi iğne tedavi yöntemi genelde hastayı iyileştirecek yöntemdir.
 • Dış gebelikte kullanılan iğnelerden sonra ağrı azaltılır fakat barsak hareketleri inanılmaz derecede zorlaşır.
 • Ameliyat sonrasında hastadan parça alınarak patolojiye gönderilir.
 • Rahim içinde kalınlaşma olup olmadığı belirli aralıklar kontrol edilir.
 • Yumurtalığın komşusunda yerleşen tüp halkaları ve tam kan sayımlarının kontrolleri düzenli yapılır. Ameliyat ve ilaç tedavisi ile hastaya uygulanan kan nakli iyileşme sürecini hızlandırır.

Dış Gebelik Tedavisi 2

 • Tedavi uygulanırken tüp içindeki aşılanma durumları kontrol edilir.
 • Hastaya damar yolu açılarak uygulanan tedavi yönteminde, doğurganlık kontrolleri gerçekleşir.
 • İğne tedavisinde hastalar dış gebelik materyalindeki etkiden etkilenmesinler diye uygulanır. Hasta operasyon süresinde dış gebelik materyalindeki kimyasal etkiden etkilenmesinler diye uygulanır.
 • İğne tedavisinden sonra karında şişlik olabilir.
 • Mide bulantısı 1 hafta aralıklarla devam eder.
 • Tedaviden sonra ishal olabilirsiniz.
 • Vajina içindeki tüplerin düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir.