Diş İpi Nasıl Kullanılır

tarafından
4304
Diş İpi Nasıl Kullanılır

Diş İpi Nasıl Kullanılır

Diş hekimlerinin en çok dillendirdiği husus dişlerin mekanik temizliğidir. Dişlerinizi ne kadar fırçalarsanız fırçalayın, diş aralarında yemek artıkları kalmaktadır. Ve diş fırçası ile bunların temizlenmesi söz konusu değildir. Ayrıca plak için de fırça ila yapabilecekleriniz sınırlıdır. O halde geriye birkaç seçenek kalıyor. Ya kürdanla saatlerce cebelleşecek ya da diş ipi kullanacaksınız.

Pekiyi doğru diş ipi kullanmayı biliyor musunuz?

Diş ipi kullanımı, günlük en az bir defa kullanıldığında, bakteri plağı oluşumunu önler, böylece ağızdaki asit birikimini azaltır ve çürüklerin önlenmesine yardımcı olur. Ancak bazı durumlarda, diş ipi kullanımının etkisiz olduğu hatta kimilerinin yanlış kullanım sonucunda kendilerine zarar verdikleri bilinmektedir. Bu nedenle diş ipi kullanırken genel geçer bazı kurallara uymak gereklidir.

Diş İpi Nasıl Kullanılmalıdır

Önce tedbirlerden bahsedelim. Kullandığınız diş ipini hijyenik koşullarda muhafaza edin ve kaliteli markalar seçin. Kalitesiz heleki isimsiz ürünler tehlikelidir. Diş ipi, diş etlerinizin arasına kadar girebilir hatta zaman zaman kanamaya da neden olabilir. Bu durumda bakteri ihtiva eden bir ürünü kullanıyor olmak çok tehlikelidir. Bu nedenle hem kaliteli bir ürün seçmeli hem de, onun temizliğinden emin olmalısınız.

dis ipi nasil kullanilir

Ayrıca, diş ipi kullanırken parmaklarınız ister istemez ağzınıza gireceğinden, ellerinizi de yeterince yıkamanız gereklidir.

Gelelim diş ipini nasıl kullanacağımıza.

1- Yeterli miktarda diş ipini rulodan koparın. Bu miktar normalde 8-10 tur kadardır, yaklaşık 50cm ye isabet eder. Neden 50 cm koparıyoruz diye soracak olursanız, kopardığımız miktarın orta parmağa sarılıp, her diş değiştirdiğimizde temiz olan kısmına geçeceğimizi hatırlatmak isteriz. Her seferinde 20’şer cm koparmaktan emin olun daha ekonomiktir. Kopardığınız kadarını orta parmağınıza sarın ki, işret parmağınızla kontrol edebilesiniz.

2- Dişin etrafına u biçiminde sardığınız diş ipini zikzak yaparak, alttan üste doğru ilerleyecek şekilde kaydırın. Bu arada hareketi hızlı yapmayın, kazara diş etinize zarar verebilirisiniz.

[reklam id=1]

3- Temizlediğiniz her diten sonra, diğerine geçerken, rulodan kopardığınız ve parmağınıza sardığınız kısımdan bir miktar temiz ip çıkarın, kullandıklarınızı diğer elinizdeki parmağa sarın. Mutlaka her diş için temiz ip kullanın.

4- Bütün dişleri temizlediğinizden emin olun. Diş etlerinize zarar vermeyecek biçimde iyice temizleyin ve tüm aralıkları mutlaka temizleyin.

5-Diş ipi kullandıktan sonra dilerseniz ağız bakım suyu veya antiseptik ile gargara yapabilirsiniz.

dis ipi kullanimi