Diş Teli Nasıl Takılır

tarafından
1400
Diş Teli Nasıl Takılır

Diş Teli Nasıl Takılır

Diş telleri, dişte bazı sebeplerle meydana gelen dizilim bozukluklarını gidermek için dişlerin üzerine yapıştırılan braketlerdir. Braketlerin içerisinden geçen tellerin yaptığı kuvvet nedeniyle dişlerin belli süre içerisinde normal konumları almaları amaçlanır.

Diş teli takılması için ilk olrak dişlerdeki pürüzlerin giderilmesi gerekir. Dişler pürüzlendirildikten sonra dişlere bonding denilen diş hekimliği malzemesi sürülür. Bu malzeme, dolgu yapımında da kullanılan, dolgunun dişe tutulmasını sağlayan malzemedir. Bonding sürüldükten sonra braketlerin içine kimyasal ya da ışıkla sertleşen yapıştırma malzemesi konulur ve diş üzerine yapıştırılır. Sıra fazlalıkların alınmasına gelmiştir. Bu işlem de yapıldıktan sonra braketlerin içerisinden teller geçirilir ve sabitlenir. Tüm süreç yaklaşık olarak 30 ila 45 dakika sürer. Dişlerde ağrı pek hissedilmez, anestezik kullanılmaz. Diş hekimi hastanın tellere alışabilmesi için 1 hafta kadar bir zaman tellere kuvvet uygulatmaz. Kuvvet işlemi daha sonra gerçekleşir.

Diş teli kaç yaşına kadar takılır? Genel olarak diş teli tedavisi 5’li yaşlardan ömrün sonuna kadar yapılabilir. Elbette erken yaşlarda olmasının birçok avantajı vardır. Bu nedenle en uygun dönem 10 ile 15 yaş arasıdır. İskeletsel ve dişsel bozukluklarda ise 7-8 li yaşlarda tel tedavisi daha uygundur.

Şeffaf Diş Teli

Şeffaf diş teli denilen apareyler şeffaf plaklardan oluştuğu için bu isimle adlandırılırlar. Diş teli tedavisinde yeni bir yöntemdir.  Son dönemlerde ortaya çıkmış olan ileri teknolojiler ile geliştirilmiş bir üründür. Bugün ülkemizde de birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilirler.

Diş-Teli-Nasıl-Takılır1

[reklam id=1]

Şeffaf diş teli takmak hastanın tercihidir. Diş hekimi bu seçeneği hastaya hatırlatır ve isteğe göre tedavide şeffaf diş teli kullanır. Yöntem ise klasik braketlerdekinin hemen hemen aynısıdır. Klasik braketler dişe yapışır, içinden bir tel geçer ve o telin brakete uyguladığı kuvveti dişe iletir. O iletilen kuvvetle diş kemik içerisinde yüzdürülerek istenilen yöne doğru hareket sağlanır. Şeffaf diş telleri hemen hemen hiç görünmezler.

Diş teli neden takılır? Dişler arasında boşluklar varsa, Birbirini iten dişler varsa, (Çarpıklık) Kırılmış dişler varsa, Isırma bozuklukları varsa, Isırma bozukluklarını gidermek için (sıkı kapanış, çapraz kapanış tedavisi için) Birbirinin üzerinde olan dişler varsa, diş teli takılır.

Diş Teli Çeşitleri

En uygun diş telli tedaviye uygun olarak diş hekimi tarafından belirlenir. Sorunun ne olduğuna bağlı olarak uygulanan birçok diş teli çeşidir vardır. Bunlarda ilk içten takılan diş telleridir. Braketler dişlerin ön tarafına değil de, arka kısmına yapıştırılır. Bu yöntem sayesinde diş teli dışarıdan bakıldığında görülmez. Bir diğeri ise seramik diş telleridir. Seramik kullanılarak yapılan braketler şeffaf bir yapıya sahiptir ve dışarıdan çok fazla görünmezler. Yine şeffaflığından dolayı sıklıkla tercih edilirler. Kırılgan yapılarından dolayı dikkat edilmeleri gerekir.  Altın diş telleri de dokuya pek zararı dokunmayan ve antialerjik özelliği olan diş tellerindendir. Çıkartılması diğer diş tellerine göre daha kolay olsa da, fiyat olarak yüksektirler. En sık kullanılan diş telleri metal olanlardır. Metal diş teli modelleri kalitece yüksek ve paslanmaz teller kullanılarak  yapılır.