Disleksi Belirtileri

tarafından
262
Disleksi Belirtileri

Disleksi belirtileri küçük yaşlarda ortaya çıkması halinde kelimeleri tam olarak hatırlayamama gibi bir durum söz konusudur. Alfabe içerisinde gerçekleşen talimatların tam olarak hatırlanmaması. Okunuşu son derece benzer olan kelimelerin kendi aralarında karıştırma gibi bir durumun ortaya çıktığıdır. Kelimelerin kopyalama gibi bir durumunda zayıflık yaşanmaktadır.

Disleksi Belirtileri 1

Boyama gibi işlemler yapıldığı taktirde zayıflık söz konusudur. Disleksi hastalığı nedir olarak araştırılırsa tam olarak öğrenme zorluğu ortaya çıkmaktadır.  Disleksi hastalığı tam olarak zayıf bir hafıza olarak da bilinmektedir. Zayıf bir hafızaya sahip olan herkesin de disleksi hastalığı teşhisi koymak söz konusu değildir. Bu durumlar genel olarak 3 ile 5 yaş arasında ortaya çıkmasıdır.

İlköğretim seviyesinde ise çok farklı bir şekilde okula gitmek istenmemektedir. Yine 3 ile 5 yaş arasında görülen kelime ile harf öğrenme de zorluk söz konusudur. Okul tarafından verilmiş olan talimatlar yerine getirememek gibi bir durum söz konusudur.

[reklam id=1]

Kelime ile ses bilgisine ait durumlar da öğrenme durumunun çok yavaş ilerlemesi söz konusudur. Bu durumlara bağlı olarak organize olmama gibi bir durumda söz konusudur. Organize olmama gibi bir duruma bağlı olarak davranış bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Ortaöğretim seviyesinde disleksi nasıl anlaşılır gibi bir durum söz konusu olursa okul üzerinden zaman yetiştirememek gibi bir durum söz konusudur.

Disleksi Belirtileri 2

Sürekli bir şekilde asabi durumlar söz konusudur. Disleksi nasıl anlaşılır gibi bir sorunun çözümü tam olarak çocuk hakkında temel bir araştırma söz konusu ile ortaya çıkacaktır. Disleksi belirtileri testi başlangıç olarak çocuğun okuma yazma işlemlerinden sonra başlamaktadır. Okula yönelik negatif davranışların ortaya çıkmasından tutunda okuma ile yazma arasında öğrenememe gibi durumların ortaya çıkmasından kaynaklı her durum da disleksi teşhisi konması doğru değildir.

Disleksi hastalığı belirtileri ayrı olarak normal üstü bir zekaya sosyal hayatta ortaya çıkmaktadır. Sadece öğrenci durumunda öğrenmeye bağlı olarak negatif durumlar söz konusudur. Disleksi eğitimi tam olarak yapılması kişinin tam olarak eksik olduğu yerlere odaklanması ile çözüme başlanmaktadır.

Disleksi nedenleri arasında gen durumu da söz konusudur.

Disleksi Belirtileri 3

  1. Okuma sorunu: Kelimelerin tam olarak tersten okunması gibi bir durumdan tutunda harflerin karıştırılması gibi durumlar da söz konusu olmaktadır.
  2. Yazma sorunu: Yazı yazmak istediklerinde harfleri ters yazmaları, birtakım harflerle rakamları karıştırmaları, özetle birbirine benzer sembolleri karıştırıp hatalı kullanmaları olasıdır. Örnek: “E” harfini ters yazabilir ya da “E” yerine “3” rakamını kullanabilirler. Genellikle ufak “d” harfi ile “b” harfi, noktalı harflerle noktasız harfler sık sık karıştırılır.
  3. Öğrenme sorunu: Öğrenme kuvvetliyi: Basit komutları takip edemeyip öğrenme kuvvetliyi yaşayabilirler. Örnek: Sağını, solunu karıştırabilir, ayakkabılarını ters giyebilirler. Bu gibi haller yaşıtlarından geri kalmalarına sebep olur.
  4. Anlama sorunu: Bu kısım ilgiyle de ilgilidir. Disleksili çocuklar, ilgisini sürdürme konusu ile ilgili kuvvetli çekebilirler. Dikkat sorunu ile disleksinin beraber gözlemlenmesi olasıdır. Bu sebeplerle manaya sorunu sorunuyla karşılaşabilirler.
  5. Çelişki: Resim, müzik, matematik gibi alanlarda sizi şaşırtabilecek performans sergileyip yaşıtlarından çok daha iyi işler yapabilirler. Disleksili çocuklar, özel yetenekli çocuklardır. Bu hal sizin aklınızı karıştırabilir; sizi “istese yapar” gibi hatalı düşüncelere sevk edebilir. Esasında okuma sorunu zeka ile ilgili değildir. Disleksili çocuklar beynin sol ön lobunu kullanmakta kuvvetli çektikleri amacıyla “istemeleri” yetmez. Desteklenmeleri gerekmektedir.

Disleksi Belirtileri 4

UYARI: Tüm bunlar, öğrenme kuvvetliyi bulguları olarak değerlendirilebilecek kuvvetli ipuçlarıdır. Bu disleksi bulguları her vakit beraber görülmez ya da bu tarz her arıza amacıyla disleksi teşhisi konulmaz.