Diyabet Hastaları Nasıl Beslenmeli?

tarafından
537
Diyabet Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Diyabet, günümüzde oldukça büyük ve yaygın bir hastalıktır. Diğer bir adı da şeker hastalığıdır. Son zamanlarda oldukça sık bir şekilde görülmeye başlamıştır. Bunun en önemli nedeni de beslenme şeklimizin değişmesidir. Günümüzde daha çok ğlı ve şeker özlü yiyecekler popülerlik kazanmıştır.

Bu nedenle de çeşitli hastalıklar bir hayli artış göstermiştir. Diyabet hastalığı da yaşanılan ortam, alışılagelmiş beslenme şekli ile kendi kendini tedavi edebilen cinsten bir hastalıktır. Bunun yanı sıra çeşitli tıbbi yöntemler ile de bir süre sonra iyileşebilen bir durumdur.

Diyabet Hastaları Nasıl Beslenmeli? 1

Günde En Az Üç Porsiyon Meyve ve Sebze Yemek

Meyve ve sebzelerin daha çok posalı olanlarını tercih etmek bu aşamada işe yarayabilecek detaylar arasında yer almaktadır. Posalı meyve ve sebzeler kan şekerini düşürücü ve dengeleyici özelliğe sahiptirler. Günde en azından üç porsiyon tüketildiği taktirde oldukça iyi sonuçlara neden olan bu meyve ve sebzeler diyabet hastaları için olmazsa olmaz denilebilir. Diyabet hastalarının dikkat etmesi gereken yiyecek olarak da çay şekerini söylemek mümkündür. Çay şekeri kan değerlerini bir anda çıkarırken, aniden düşüşlere de yol açabilmektedir.

[reklam id=1]

Sıcak halde tüketilen patatesin içerisinde bulunan glisemik indeksi iki kat fazladır.

Diyabetli hastaların yani şeker hastalarının en çok dikkat etmesi ve özen göstermesi gereken diğer bir husus ise glisemik indeks adı verilen, tüketilen besinlerin kan şekerinin hızlı yani aniden veya yavaş yavaş yükselmesine sebep olan değerdir. Diyabetli kişiler uyguladıkları diyetlerinde her zaman için glisemik indeksi en düşük besinleri özenle seçip kullanarak kan şeker seviyelerini stabil düzeyde tutmaya özen göstermelidirler. Örnek verilecek olursa, sıcak bir şekilde tüketilen bir patatesin glisemik indeks değeri soğuk tüketilen bir patatese göre iki kat daha yüksektir.

Diyabet Hastaları Nasıl Beslenmeli? 2

Aynı düzeyde pirinç pilavı ve beyaz ekmek de glisemik indeksi yüksek besinler arasında yer bulmaktadır. Diyabetli kişilerin bu besinlerin yerine bulgur pilavı ve tam buğday ekmeği tüketilmesi şiddetle tavsiye edilir. Ara öğün denilen evre diyabetli kişilerde olması zorunlu kılınan bir öğündür ve genellikle taze şekilde muhafaza edilmiş bir meyve olarak tercih edilir. Ara öğün meyvesinin yanında ise de süt ve süt ürünleri tüketimi tavsiye edilebilir.