Diyette Hangi Ekmek Tüketilmeli?

tarafından
297
Diyette Hangi Ekmek Tüketilmeli?

Genelde ekmek diyet listelerinin yasaklanan baş elemanıdır. Bunun sebebi de ekmeklerin yüksek oranda karbonhidrat içermesi ve kandaki şeker seviyesini hızlıca yükselterek çabuk acıkma hissi doğurmasıdır. Ama eğer ekmek yemekten vazgeçmek istenmiyorsa, ekmek yemeye devam edilerek de kilo verilebilir.

Burada önemli olan hangi ekmeğin kilo kaybı sürecinde en uygun olduğunu bilmektir. Araştırmalar, rafine edilmiş beyaz unlu ekmeklerin kilo alımı ve göbek yağıyla ilişkili olduğunu gösterse de tam tahıllı ekmekler aslında kilo kaybına yardımcı olabilir.

Diyette Hangi Ekmek Tüketilmeli?

Tam tahıllı ekmek nedir?

Bu konuda öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta tam tahıllı ekmeğin kepekli ekmekle aynı şey olmamasıdır. Ekmekler buğdaydan imal edilir. Buğday taneleri ise kepek, nişasta ve rüşeym içerir. Kepekli ekmeklerde buğdayın rüşeym kısmı kullanılmazken, tam tahıllı ekmeklerde rüşeym de kullanılır. Bu da tam tahıllı ekmekleri sağlıklı bir besin maddesi haline getirir.

[reklam id=1]

Tam tahıllı ekmek neden tercih edilir?

Tam tahıllı ekmeklerde glisemik indeksi diğer ekmeklere göre oldukça düşüktür. İçerdiği lif oranı da oldukça yüksektir. Lif oranı yüksek besinler kan şekerini hızlı şekilde yükseltmediği için uzun süre boyunca açlık hissini engeller. Bu da günlük ekmek tüketiminin doğal yollarla azalmasına katkı sağlar.

Ne kadar ekmek yemeli?

Tam tahıllı ekmekler kilo alımına direkt sebebiyet vermiyor olsa da, yine de tabağı ekmekle doldurmamak gerekiyor. Sonuç olarak tahıl ekmekleri işlenmiş bir gıda. Yani meyve, sebzeler veya fasulye gibi doğal bir lif yiyeceği değil. Bu yüzden, ekmeğin tabağın yüzde 25’iyle sınırlı olması gerekiyor.

Diyette Hangi Ekmek Tüketilmeli? 1

Öğün başına bir dilim ekmek yemek ideal. Çoğu diyet listesinde bu miktar öğün başına 2 dilim ekmek ile değiştirilebiliyor. Kişinin yaptığı spor miktarı da daha çok ekmek yeme hakkı kazanmasını sağlayabilir.