Diz Ağrısı Nasıl Geçer?

tarafından
1321
Diz Ağrısı Nasıl Geçer?

Vücudumuzda diz eklemleri vücudun kendi ağırlığına, uygulanan basınca, ağırlıklara, yüklere karşı dayanıklılık gösteren bölümdür. Diz eklemleri son derece güçlü ve dayanıklı yapısına rağmen tek tarafa hareket eden yapısı sebebiyle, zorlanma gibi durumlarda sakatlıklar ve zedelenmeler oluşabilmektedir. Bu da kişide yaşam kalitesini düşüren neticelerin oluşmasına sebep olur.

Dizlerin hareket etmesinde kontrol sağlayan menisküsler, bacağın altında ve üstünde bulunan iki kemiğin hareketi sırasında birbirine sürtünerek aşınmayı önler. Menisküsün yarıdan fazlası sudan oluşur. Bu yüzden de menisküs yırtıkları dizlerde ağrı, hareketlerde kısıtlanma, kilitlenme ve sıvı toplanması gibi şikayetlerin oluşmasına neden olur.

Diz ağrısı tedavisi için doğal yöntemlerin başında zencefil ve balık gelmektedir.

[reklam id=1]

Kişi ne kadar sağlıklı olursa olsun yaş ilerledikçe diz ve eklem ağrısı çekme olasılığı yükselecektir. İleri yaştaki pek çok insanda görülen diz, eklem ve bilek ağrıları da bunun kanıtıdır.

Diz ağrısı için ilaç denildiğinde kişniş, zeytinyağı, papatya yağı ve kaplan kremi da ilk sırada sayılacak olan şifalılardır.

Somon balığı, ringa balığı, uskumru balığı gibi yağlı balıkların tüketimi de omega-3 asidi açısından zengin olmaları sebebiyle diz eklemlerini güçlendirecektir. Diz ağrısı için bu tarz bir beslenme önleyici etki sağlar.

Diz ağrısı tedavisinde zencefil kökü de önerilmektedir. Hekiminiz onay verirse zencefil kökü kullanabilirsiniz. Ancak zencefil tozu değil zencefil kökü kullanmaya özen gösterin. Zencefil kökünü de taze olarak aktarlarda kolaylıkla bulabilirsiniz. Zencefil kökünü taze olarak alın ve rendeleyin.

Diz Ağrısı Nasıl Geçer?

Rendelediğiniz zencefili vakit kaybetmeden diz ağrısı olan bölgeye ovalayarak uygulayın. Zencefili bir müddet uyguladığınız alan da bekletin ve ılık suyla durulayın. Eğer herhangi bir alerjik reaksiyonla karşı karşıya kalırsanız zencefil kullanımını hemen kesin.

Diz ağrısı için ilaç olarak kullanılabilen ve oldukça fayda sağlayan zencefil kökünden zeytinyağı içine doğrayarak da istifade edebilirsiniz. Zencefil kökünü zeytinyağı içine doğrayın ve yaklaşık 1 ay beklettikten sonra süzerek, dizlerinizde masaj yağı olarak kullanın.

Zencefilin etken maddesi olan gingerol, etkili bir iltihap önleyici olarak bilinir. Zencefilin içindeki vitamin ve mineraller ağrıların giderilmesinde oldukça etkilidir. Bu etki daha da artsın isterseniz ekstra olarak günde 1 çay bardağı zencefil çayı içebilirsiniz.

Diz Ağrısı Nasıl Geçer? 2

Bunların dışında zerdeçal, karadut ve kuşburnu tüketimi de iltihaplı romatizmal hastalıklarda şifa sağlayıcıdır.

Ahmet maranki diz ağrısı nasıl geçer sorusuna da bir kür uygulaması ile yanıt vermek mümkün. Profesör Doktor Ahmet Maranki diz ağrısı çeken ve hatta yürümekte dahi zorlanan kişiler için kolay ama etkili bir kür öneriyor.

1 litre ispirtonun içine 4 adet kesme şeker büyüklüğünde  kafirun bitkisi atın ve 3-4 gün kadar erimesini bekleyin. Karışım eridiğinde her gece dizlerinizi ağrıyan bölgelerine bu karışımı sürün ve streç filmle sarıp sabaha kadar bekletin. Diz ağrısı için ne kadar faydalı olduğunu göreceksiniz.

Diz Ağrısı Nasıl Geçer? 3

Flexıseq, Orjin, Massage, Thermoflex, Agilart, Bengay gibi kremler de diz ağrısı için krem başlığı altında incelenebilirler. Eczanede n temin edilecek bu kremleri hekim tavsiyesi ve reçetesi olmadan kullanmak sakıncalı sonıuçlar doğurabilir. Bu sebeple diz ağrısı için gittiğiniz hekiminiz gerekli görürse size bu türden bir diz ağrısı için krem önerebilir.