Diz Kapağı Ağrısı

tarafından
315
Diz Kapağı Ağrısı

Diz kapağı ağrısı, diz ağrısı ve diz kapağı ağrısı pek çok farklı nedenden ötürü meydana gelebilmektedir. Herhangi bir darbeye, incinmeye bağlı olabileceği gibi, menisküs sebebiyle, bağlarda zedelenme yahut kopma sebebiyle de gelişmiş olabilir.

Diz ağrısının tespitinde hastadan alınacak bilgiler ve geçmiş tarihlerde yaşadığı rahatsızlıklar da dikkate alınacaktır.

Diz Kapağı Ağrısı Neden Olur?

Ofis ortamında ve masa başında çalışan insanlarda uzun müddet aynı pozisyonda oturmak diz kapağında baskı oluşturabilmektedir. Bu da zaman içinde diz kapağı ağrısı yapar. Eğer aynı ağrılar merdiven inip çıkarken de varsa, sorun sadece diz kapağında değil menisküste ya hut bağlarda gelişmiş olabilir.

[reklam id=1]

Bu sorunun çözümü için mutlaka bir ortopedi travmatoloji uzmanına görünmek gerekir. Diz kapağı ağrısının neyden kaynaklandığını anlamak için doğru teşhis konulması gerekir. Doğru teşhis için de röntgen çektirmek ve hekim muayenesi gerekir. Muayene sırasında diz kapağında kayma tespit edilirse ve hekim uygun görürse ameliyat kararı verilebilir.

Diz kapağı ağrısı nedenleri farklı sorunlardan kaynaklanıyor olabilir. Artrit de denilen ve eklemlerde oluşan iltihaplanmalar, diz kapağı kemiğinin içerdeki bir bağa baskı yapması, menisküste yırtılmalar, diz ekleminde sıvı toplanması, diz eklemine baskı uygulanması, baldır kaslarının gerginleşmesi, baldır kaslarında güç kaybı oluşması, leğen kemiğinde denge bozulması, ayaklarda görülen düz taban sorunu, kireçlenme ve buna benzer durumlar diz kapağında ağrı yapabilmektedir.

Diz Kapağı Ağrısı Neden Olur? 1

Diz kapağı ağrısı sadece sol diz kapağı ağrısı olarak da ortaya çıkabilir.

Sol diz kapağı ağrısı, dizde zorlanma ve incinme gibi sebeplere bağlı olarak gelişebilir. Ağrı çoğu kez hekime görünmeden de evde halledilebilir. Dizin anatomisi karmaşık bir yapıya sahiptir ve dizdeki eklem yapısı hayli büyüktür. Dizlerin vücudun nerdeyse tüm ağırlığını taşıdığı düşünülürse zıplama, koşma gibi durumlarda fazladan kuvvet harcanır ve harcanan bu kuvvete bağlı olarak ağrı ve hasar meydana gelebilir.

Fazla kilolu insanlarda dizlere binen ağırlık sebebiyle diz ağrısı daha sık görülür. Eğer diz ağrısı her iki dizde birden görülüyorsa sebebin kireçlenme olduğu düşünülebilir. Sol dizkapağı ağrısı; dizi fazla zorlama, tendon iltihabı, menisküs, osteoartrit, hizmetçi dizi hastalığı, ön diz sendromu, eklem içi kanama, bağ yahut tendon yırtılması gibi sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Buz kompres, istirahat, fizik tedavi ve kortizon enjeksiyonları ile sol diz kapağı ağrısına müdahale edilebilir.

Diz kapağı arkası ağrısı da yine diz ağrısı başlığı altında incelenecek ağrılardan birisidir.

Diz Kapağı Ağrısı Neden Olur? 2

Bu ağrı tipine sık rastlanılmasa da yine de üzerinde durulmadan geçilmemelidir. Diz ağrıları çoğunlukla diz kapağı bölgesinde görüldüğünden diz arkası ağrılar çok sık yaşanmaz. Burada görülen ağrılar, dizin hareketlerini büyük ölçüde etkiler. Çünkü eğer ağrılar çok artış gösterirse kişilerde hareketlerde bir kısıtlanma doğabilir.

Bu ağrılar şiddetli ve kişinin hareketlerini kısıtlar nitelikteyse acilen bir hekime görünmek gerekir. Zira dizin arka bölümünde ortaya çıkan ağrılar, ciddi sebeplere bağlı olarak gelişmiş olabilir. Diz arkası ağrısı çoklukla tek başına belirmez; yanma, sertlik, sıcaklık hissi gibi şikayetlerle birleşerek gelir. Dizin arka kısmı yumuşak dokulardan oluşur; bu sebeple bu kısım biraz daha hassastır. Bu da, burada meydana gelen ağrıların ciddi başka bir hastalığa işaret ettiğini gösterebilir.

Diz kapağı arkası ağrısının sebebi kistler olabilir. Baker kist denilen bu kistler diz arkasında ağrı yapabilir. Eğer ek olarak bölgede morarma da varsa hemen bir doktora görünmekte fayda vardır.

Diz Kapağı Ağrısı Neden Olur? 3

Diz Kapağı Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diz kapağı ağrısı nasıl geçer sorusu da yanıt bekleyen sorulardandır. Diz ağrısında ilk akla gelen ve iyi gelen yöntemlerden birisi de buz kompresidir. Buz kompresi dizdeki oluşması muhtemel şişin engellenmesi ve ağrının hafifletilmesini de sağlar.  Vücut ağırlığını dizlerden alabilmek için sırtüstü uzanın ve ağrıyan dizin üzerine buz dolu bir torba yerleştirin.

Buz kompresini dizde yaklaşık 20 dakika tutun. Eğer ağrı çok belirgin ve güçlü bir ağrı değilse buz torbasını aldıktan sonra dizinizi sıkı bir şekilde sarın ve birkaç gün istirahat edin. Şişlik ve ağrı sürüyorsa ve 2 gün geçmesine rağmen değişiklik yoksa bir doktora görünün. Dizi bandajla, bandaj yoksa yumuşak penyeden bir tişörtle sarabilirsiniz.

İlaç olarak aspirin kullanabilirsiniz. Tabi eğer yüksek tansiyon probleminiz ve kanda pıhtılaşma zorluğu ile ilgili bir rahatsızlığınız yoksa!

Diz Kapağı Ağrısına Ne İyi Gelir? 4

Dizlerinizi yavaş yavaş ve ara ara hareket ettirin. Diz ağrısı şikayetiniz varsa dizlerinizin durağan şekilde olması ağrıyı daha da besleyecektir.

Diz kapağı ağrısı bitkisel tedavi için de zencefil kökünden istifade edebilirsiniz. Zencefili kesin ve rendeleyin. Rendelediğiniz zencefili vakit kaybetmeden ağrı olan bölgeye ovalayarak sürün, bir süre bekletin ve suyla durulayın. Yine taze kök zencefili zeytinyağının içine doğrayın, 1 ay kadar bu şekilde bekletin, süzün ve dizlerinizin ağrıyan bölümlerine masaj yaparak uygulayın.